Let’s travel together.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Nedir? Nasıl Alınır?

0 15

Merhabalar, malum 2020’ye giriş yaptık ve ülkede pek çok şey değişti. Bizler yaz aylarında yurtdışı tatili hayalleri kurarken pasaport ve vize işlemlerinde de çeşitli zamlar uygulanıyor. Bende bu konuyu çok daha ayrıntılı bir şekilde işlemek istedim. Yurtdışı çıkış harcı fiyatı hemen hemen her geçen yıl artmakta. Yurtdışı harç pulu olarak da bilinen bu kağıt parçası 2019 yılında 50 TL’den satılıyordu. 2020 de yurtdışı harcı fiyatları ne kadar olacak göreceğiz.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Nedir?

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Yurtışı çıkış harç pulu, yurtdışına çıkmak isteyen her Türk vatandaşının almak zorunda olduğu bir puldur. Devlet bu pulu yurtdışına çıkıyor olmanızdan mütevelletit sizden istiyor. Yer, mekan ya da çıkış tarzınız farketmeksiniz ülke sınırları dışına çıkmak istediğiniz her yerden bu pulu almak zorundasınız yoksa çıkamıyorsunuz. Bu konuyla alakalı olarak bulunan kanu maddesi şu şekilde:

“Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 50 TL harç alınır. Yurt dışına çıkış harcının mükellefi, yurt dışına çıkış yapan kişilerdir.”

Yurtdışına Çıkış Harcının Fiyatı Ne?

Yurtdışı çıkış harcı uzun yıllar boyunca 15 TL gibi gayet makul bir fiyattan satılıyordu. Ancak 2019 yılında bu fiyat 50 TL’ye çıkartıldı. Duyurulan açıklamalara göre ise yurtdışına çıkış harç pulu 2020 güncel fiyatı da 50 TL olarak belirlenmiş durumda. Fakat yıl içerisinde bu karar bir zam doğrultusunda değişiklik gösterebilir. İyice araştırmak ve yurtdışına çıkmadan önce bu konuyu mutlaka öğrenmek gerekiyor. Bu pul, sadece ülkeden çıkarken bir kere alıyorsunuz. Girerken tekrar almıyorsunuz.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Nereden Alınır?

Öncelikle yurtdışı çıkış harç pulunu gidip herhangi bir yerden almak zorunda değilsiniz. 2020 yılıyla başlayan yeni düzenlemede yurtdışına çıkış harç pulları bankaya ödeme yaparak pasaporta entegre edilebiliyor. Böylelikle pulu bastırıp yanınızda taşımanıza bile gerek kalmıyor. Bunun alternatiflerini soracak olursanız hemen hemen her yerden alabilirsiniz. Gümrük kapıları, havalimanları, kara sınır kapısı ya da deniz kapısı… Hatta Yeni İstanbul Havalimanı’nda 2 dakikada pulu alabileceğiniz otomatik makineler bile var.

Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu
Yurtdışı Çıkış Harç Pulu

Benim size tavsiyem harç pullarını sadece yurtdışına çıkarken almanız. Onun dışında alıp tutmanız gerçekten çok gereksiz yük olacaktır. Küçücük bir kağıt parçasının 1 yıl geçerlilikleri var ancak siz onu aylarca saklayamazsınız. Yani bu çok zor olur. Bu yüzden sadece ülke sınırlarından çıkarken bir tane alın ve kullanın. Yanlışlıkla birden fazla aldıysanız arkadaşınıza falan verebilirsiniz. Yurtdışına çıkış harç pulları isme özel verilmiyor. Kağıdı siz aldıysanız herhangi bir arkadaşınız da kullanabiliyor.

Harç Pulundan Kimler Muaf?

Evet yurtdışı çıkış harcı pulundan muaf olan Türk vatandaşları da mevcut. Başta çocuklar ve yurtdışında oturma izni olanlar geliyor. Ancak sade bir liste verecek olursak harç pulundan muaf olanlar şöyle sıralanıyor:

  • Öncelikle KKTC’ye giden tüm vatandaşlarımız.
  • 7 yaş altı çocuklar.
  • Yurtdışında oturma izni ya da vatandaşlığı bulunanlar.
  • Yurtdışına ticari bir amaçla görevli olarak çıkanlar.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyarak 2020 yılında yenilenen bazı değişiklikleri öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.