Let’s travel together.

Yunanistan’ın En Eşsiz Manastırlarından Bir Tanesi Meteora

0 4

Yunanistan, masmavi denizine aşık olduğumuz, tatil adalarında harika zamanlar geçirdiğimiz harika bir ülke. Ancak bu harika ülkenin keşfine çıktığımız zaman çok daha güzel sonuçlar elde edebiliriz. Mesela Meteora! O büyülü doğası arasından yüz metrelerce yükseklikte bize merhaba diyen ve gördüğümüz anda bizi o saklı güzelliğine hayran bıraktıran Meteora, Yunanistan’ın en bilinmeyen güzelliklerinden bir tanesidir. Gelin bu güzelliğe daha yakından bakalım.

Girne Gezilecek Yerler

Meteora Nedir?

Meteora
Meteora

Meteora, 300-500 metre yükseklikteki kayalıkların en üstüne yapılmış bir manastırdır. Kalabaka şehrinin kasabası manastırı bu güzellik, adı itibariyle “Gökyüzüne Asılı” anlamına geliyor. Binlerce yıl önce sıcaklıklar birden yükselince doğa bu kayalıkları armağan etmiş bize. 550 metreye kadar yükselebilen kayalıklar, çok eski zamanlarda Tanrı’ya daha yakın olabilmek için üstüne inşa edilen Manastır ile bugünlere kadar gelebilmiş. Meteora’ya tek başınıza gitmeniz biraz zor fakat turlara katılıp manastırı kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Girne Otelleri

Meteora’ya Nasıl Gidilir?

Greece, Meteora

Peki efsane manastıra nasıl gidebiliriz? Genelde manastırlara merdivenler ulaşılıyor ancak böyle bir durum Metoera için söz konusu değil. Çünkü merdivenle ulaşımın inşaa edilemeyeceği kadare dik bir yamaçta duruyor bu tarihi manastır.Bu yüzden manastıra teleferikle ulaşım sağlanıyor. Manastırda yaşaynlar da ihtiyaçlarını bu şekilde karşılıyor. Yunanistan’da 13. yüzyılda başlayıp 20’ye yakın manastır inşa edilmiş ama bunun sadece 6 tanesi ziyarete açık. Eğer bu manastırları ziyaret etmek istiyorsanı aklınızdabulunsun manastırları şort ya da pantolonla ziyaret etmek yasak. Bu nedenle çantanızda bir adet etek bulundurmayı sakın unutmayın. Yoksa o kadar olyu boşuna gitmiş olabilirsiniz.

Eşsiz Doğal Güzellikleriyle İzlanda Gezi Rehberi

Kastraki

Meteora
Meteora

Kastraki kasabası Meteora’nın sayesinde dev bir turizm cenneti haline gelmiş durumda. Hatta bu durum öylesine ilerlemiş ki kasabada eğlence mekanlarından konaklayabileceğiniz kaliteli otellere kadar her şey mevcut. Restoranlarının yemekleri de şaşırılacak seviyede çok güzel. Meteora’ya gittiğinizde kasabanın yöresel yemeklerini yemeden sakın dönmeyin. Meteora’ya giderken fotoğraf makinenizi de mutlaka yanınıza alın. Karşınıza harikulade manzaralar çıkacağının garantisini şimdiden veriyorum.

Meteora, son zamanlarınızın en eşsiz seyahat ve tatil deneyimlerinizden bir tanesi olacak. Eğer 2020 yazında artık deniz, kum ve güneş üçlüsü ile tatil yapmak yerine tarihi bir geziye çıkmak istiyorsanız Meteora harika bir tercih olabilir.

Hem Tarihi Hem Kültürel Hem Doğal Güzelliği İle Bozcaada

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.