Let’s travel together.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri | En Güzel 5 Ülke!

0 15

Avrupa’daki Schengen bölgesine dahil ülkelere gidebilmemiz için mutlaka Schengen vizesi almamız gerekiyor. Ancak Schengen Vizesi’nin dışında kalan pek çok vizesiz Avrupa ülkeleri de bulunuyor. Üstelik bu ülkeler her yıl milyonlarca ziyaretçi alan ülkeler. Bu yazımda Avrupa’da yer alan ve vizesiz giriş yapabileceğiniz bazı ülkelere değinmek istedim. Hatta bazılarına giriş yapmak için pasaporta bile ihtiyaç duymayacaksınız.

1. Arnavutluk | Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Arnavutluk / Vizesiz Avrupa Ülkeleri
Arnavutluk / Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Arnavutluk, kendine has tarihi ve kütlürel dokusunu korumayı başaran nadir Avrupa ülkelerinden. Kusursuz kartpostallık manzaraları ve yemyeşil doğasıyla her ziyaretçiyi etkilemeyi başaran ülke, kitlesel turizmin henüz uğramamasına rağmen oldukça çok turiste ev sahipliği yapıyor. Tiran, Osmanlı Dönemi esintilerini hala yansıttığı için en çok ziyaretçi alan şehirlerden bir tanesi. Aynı zamanda Arnavutluk’un başkenti.

Ayrıca Berat ve Durres de kesinlikle görülmeye değer. UNESCO listesinde yer alan bu iki şehir nefis kumsallarıyla meşhur olduğu için deniz tatili yapmak isteyenlerin en uğrak mekanlarından. Türk vatandaşları 2020 yılı itibariyle 90 güne kadar ülke içerisinde vizesiz kalabiliyorlar.

2. Belarus

Belarus
Belarus

Belarus, geniş ormanları ve sonsuz nehirleri ile Türkiye’den özellikle öğrenci kesimi bünyesine çok fazla çekiyor. Son zamanlarda artan ziyaretçi sayısı ile oldukça önemli bir hale gelen bu güzel ülke her ne kadar denize kıyısı olmasa da kafa dinlemek için tatile giden pek çok kişiye ev sahipliği yapıyor.

Belarus, Avrupa’da idam cezasının hala uygulandığı tek devlet olarak biliniyor. Belarus’ta Minsk, Mazyr ve Gomel şehirleri ülkenin en gözde şehirleri arasında yer alıyor. Belarus’u ziyaret etmek istiyorsanız 30 güne kadar vizeden muaf oluyorsunuz.

3. Sırbistan | Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Sırbistan / Vizesiz Avrupa Ülkeleri
Sırbistan / Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Sırbistan, Avrupa’nın en ekonomik ülkesi olarak biliniyor. Hatta vizesiz balkan turlarının en güzel başlangıç rotalarından bir tanesidir Sırbistan. Belgrad başta olmak üzere Novi Sad ve Nis şehirleri Sırbistan’ın en çok ziyaretçi alan şehirleri arasında yer alıyor. Belgrad, Avrupa’nın en eski başkentlerinden birisi olduğu için tarihi açıdan da oldukça önemli bir konumda. Ayrıca yemyeşil parkları ve şahane doğa manzaraları ile de Avrupa’nın nadir güzelliklerine sahip.

4. Kosova

Kosova
Kosova

Avrupa’nın en genç ülkelerinden birisidir Kosova. Denize kıyısı olmayan Kosova’ya havayolu ile giriş yapabileceğiniz tek şehir Priştine. Priştine Kosova’nın başkenti. Her ne kadar bölgenin en fakir ülkelerinden birisi olsa da tarihi kiliseleri ve sessiz şehir yaşantısı ile epey ilgi çekici bir ruhu vardır Kosova’nın. Eğer Kosova’ya gitmek istiyorsanız 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş hakkınız olacak.

5. Karadağ | Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Karadağ / Vizesiz Avrupa Ülkeleri
Karadağ / Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Karadağ’a daha önce gezi rehberi tadında değinmiştik. Karadağ Gezi Rehberi yazımızı okuduysanız zaten ülkenin ne kadar güzel olduğunu anlamışsınızdır. Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve güzel kumsalları ile epey yoğun turiste ev sahipliği yapıyor. Ayrıca renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel dokusunun kalıcılığı ile de misafirlerine oldukça eşsiz bir seyahat tecrübesi yaşatıyor.

Budva, Kotor gibi şehirleri ile Sveti Stefan Adası oldukça popüler. Başkent Podgorica en gezilesi ve incelenesi şehirleri arasında. Şehrin her sokağında farklı bir tarihi hissiyat yaşayabilirsiniz. Sonra da eski başken Çetinje’ye giderek seyahatinize unutamayacağınız güzellikler katabilirsiniz.

Avrupa’da vizesiz gidilebilecek en güzel 5 ülke yazımız bu şekildeydi. Bir sonraki listelerimizde ve gezi rehberlerimizde görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.