Let’s travel together.

Vize Nedir? Vize Nasıl Alınır? | Kapsamlı Yazı

0 11

Vize nedir? Vize nasıl alınır?” gibi sorular her ne kadar artık pek sorulmasa da ne yazık ki bazı Türk vatandaşları hala bu konuda pek bir bilgi sahibi değil. Hemen hemen herkes vizenin ne olduğunu biliyor ancak nasıl vize alınacağını ya da vizeyi nereden alabileceğini bilmiyor. Bu anlamda bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedim. Yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülkenin konsolosluklarına giderek ülkeye giriş izninin alındığı resmi anlaşmaya vize adı veriliyor. Vize, yurtdışı seyahatlerimizde olmazsa olmazlardandır. Vizeniz yoksa yurt dışına çıkmanın tek yolu kaçak gitmektir ancak bu pek tabii oldukça riskli ve önermediğimiz bir olaydır.

Her ne kadar seyahat özgürlüğü insanın temel haklarından bir tanesi olsa da her ülke her insanı sınırları içerisine kabul etmeyebiliyor. Bu konuda yaptığınız işten okuduğunuz okuldan tutun da kendi ülkenizde işlediğiniz en ufak bir suça kadar kontrol ediliyorsunuz. Bunları da zaten “Vize almak için gerekenler nelerdir?” kısmında anlatacağımız gibi bir liste halinde istiyorlar. Vize alabilmeniz için ilk önce bir pasaport sahibi olmanız gerekiyor. O halde “Pasaport nasıl alınır?” sorumuza cevap vererek başlayalım.

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport
Pasaport

Pasaport alabilmeniz için ilk önce Emniyet Genel Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekiyor. E-pasaport internet sitesinden almış olduğunuz randevu sonrasında sizden istenilen belgeleri tamamlayarak İlçe Emniyet Genel Müdürlüğüne gitmeniz lazım.

Pasaport alırken istenilen belgeler şu şekildedir:

 1. Umuma Husus Bordo Pasaport için istenen belgeler
 2. TC kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı (15 yaşından büyüklerde fotoğraf olması gerekmektedir)
 3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm)
 4. Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır
 5. Biyometrik fotoğraf çizgi (kalın ya da ince) ile çerçeve içine alınmamalıdır
 6. Biyometrik fotoğraflarda yüz 32 ile 36 mm arasında olmalıdır
 7. Fotoğrafların 5X6 cm ebatlarından küçük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır
 8. Pasaport Defter Bedeli Makbuzu

Alınacak olan pasaporta göre götürmeniz gereken belgeler değişebilir. Bu konuda dikkatli olun. Şimdi gelelim vizenizi nasıl alacağınıza.

Vize Nedir?

Vize Nedir?
Vize Nedir?

Vize, bir devletin, ülkesine girecek olan başka ülke vatandaşına verdiği izindir. Verilen bu izin sonrasında vizeyi alan kişi vizesini aldığı ülkenin sınırından geçebilir hale gelir. Geçerken de vize pasaportun sayfasına yapıştırılır.

Vize Nereden Alınır?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin;

 • Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
 • Başkonsolosluğundan veya
 • Konsolosluğundan alınabiliyor
 • Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebiliyor.

Vize başvurunuzu, daimi olarak ikamet ettiğiniz yerden yapmanız her zaman en mantıklısıdır. Eğer yurtdışında tatil ya da kısa süreli seyahat düşünüyorsanız yurt dışı turlar satan şirketlerle de anlaşma yapabilirsiniz. Bu şirketler sizin için vizenizi alabiliyor.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi, daha önce “Schengen Vizesi Nasıl Alınır?” başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi Schengen ülkelerinin istediği genel bir vizedir. Schengen ülkelerinden herhangi birisine gitmek istiyorsanız almanız gereken vize türü Schengen vizesidir. Şu ülkeler için Schengen vizesi almanız gerekiyor: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen Sözleşmesini imzalayan Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir. Avrupa Birliği üyesi olmayan Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre’dir.

Schengen vizesi, vize sahiplerine vizenin başlangıç tarihinden itibaren başlayan 180 gün içinde en fazla 90 günlük seyahat etmek hakkı tanıyor. Schengen vizesi için direkt ülke konsolosluğu yerine aracı kurumlara başvuru yapılır.

Vize İçin Gerekli Evraklar

Katar Vizesi
Katar Vizesi

Hangi amaçla hangi ülkeye vize başvurusunda bulunacağınıza göre konsoloslukların sizden isteyeceği vize evrakları da değişkenlik gösterebiliyor. Ancak her ülke için istenen ortak belgeleri size sıralayabilirim.

Gidiş amacınıza göre alacağınız vizeler için istenen ortak belgeler:

 1. Son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf (genellikle 2 adet),
 2. En az 6 ay süresi ve içinde yeterli boş sayfası olan bir pasaport,
 3. Vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulmuş hali,
 4. Seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı),
 5. Otel ve uçak rezervasyonu,
 6. Ekonomik olanaklara sahip olunduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri)
 7. Varsa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı,
 8. Çalışanlar için: Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kâğıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi.

Vize Ücretleri Ne Kadar? Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Vize Nedir ve Ücretleri Ne Kadardır?
Vize Nedir ve Ücretleri Ne Kadardır?

Vize ücretleri, başvuru yapan kişinin yaşına ve vatandaşlığına göre değişiyor. Ülkeye göre de değişiyor. Vizenin çıkması da vize başvurusu yaptığınız ülkeye göre değişiyor. Tabi sizin başvuru yaptığınız ülke için hangi durumda ve nasıl bir vatandaş olduğunuzun da büyük bir önemi var. İş adamıysanız ya da öğrenciyseniz vize almak her zaman daha kolaydır. Ancak orta halli kurumsal bir firmada ya da devlet binasında çalışıyorsanız vizenizi hemen alamayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.