Let’s travel together.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

0 31

Viyana, hem Avusturya’nın hem de Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Tarihi ve sanatsal mekanları ile ön plana çıkan bu şehirde en çok ziyaret edilen destinasyonlardan bir tanesi de Viyana Sanat Tarihi Müzesi. Dekoratif ve güzel sanatlar alanında dünyanın en değerli müzelerinden bir tanesi olarak kabul edilen bu müze mimarisi ile çok zengin bir görüntü de sunuyor.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Eğer 2020 yazında gezilecek yerler araması yapıyorsanız Viyana Sanat Tarihi Müzesi çok doğru bir karar olabilir. Sanat Tarihi Müzesi, 1891 senesinde Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açıldı. Habsburg Hanedanlığı’nın yüzyıllar boyunca değer vererek topladığı eşi benzeri olmayan eserlerle dolu olan bu tarihi müze, pek çok eser koleksiyonu barındırıyor. Bu koleksiyonlardan bazılarını aşağıda listeledim.

  • Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu,
  • Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu,
  • Madeni Paralar Koleksiyonu,
  • Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu
Amsterdam Gezi Rehberi | Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi, bin yıla yakın bir dönemi kapsıyor. Yani çok zengin bir içeriğe sahip. Müzede Antik Yunan, Mısır, Roma ve Avrupa resim sanatının farklı zamanlarından fazlasıyla eser ziyaretçilerin rahatça gezebilmesi için kronolojik galerilerde sergileniyor.

Müze mimari açıdan da epey ihtişamlı. Gösterişli tavan ve sütunları, tamamen mermerle kaplanmış giriş salonu ve galerilerin estetik duruşuyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan Sanat Tarihi Müzesi, çok yoğun kalabalıkları geniş salonları ve galeri odalarıyla kusursuz bir şekilde karşılıyor. Müzede gezerken hiçbir şekilde sıkılıp daralmıyorsunuz.

Paris Gezi Rehberi | Paris’te Gezilecek Yerler

Müzenin Girişi ve Diğer Bölümleri

Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nin girişinin sağ tarafında Mısır, Antik Yunan ve Roma Eserleri Koleksiyonu; sol tarafında ise Heykel ve Dekoratif Sanatlar koleksiyonu bulunuyor. Birinci katında da sanata yön veren, dünya çapında emek verip başarılar elde eden ressamların en beğenilen eserlerinin sergilendiği Resim Galerisi yer alıyor. Burada Rafael’den Caravaggio’ya, Rembrandt’tan Diego Velázquez’ye, Tiziano Vecellio’dan Pieter Bruegel’e kadar pek çok sanatçı bulunuyor.

Müzenin en üst katında ise şirin bir kafe bulunuyor. Bu kafede müzeyi gezdiğiniz arkadaşını, eşiniz, aileniz ya da sevgiliniz ile koyu tartışmalara ve hayallere girebilirsiniz. Sanat Tarihi Müzesi’nin güzel kahvesini yudumlarken insanoğlunun bu dünyaya ne güzel eserler bırakabileceğinin düşünü kurabilirsiniz.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Viyana, Avusturya
Web: https://www.khm.at/en/

Viyana Sanat Tarihi Müzesi Ulaşım

Sanat Tarihi Müzesi‘ne ulaşım için şehir içinden herhangi bir metro durağını kullanabilirsiniz. U2 ve U3 No’lu metro hattının Volkstheater istasyonunda indikten sonra müzeye sadece 5 dakika yürümeniz gerekecek. Metro dışında otobüs ya da tramvayla da ulaşım sağlayabilirsiniz ama metro en avantajlı, hızlı ve kolay olanı olacaktır.

Roma Gezi Rehberi | Roma’da Gezilecek Yerler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.