Let’s travel together.

Uludağ Gezi Rehberi | Uludağ’da Gezilecek Yerler

0 9

Ülkemizde kış tatili yapanların sayısı en az yaz tatili yapanların sayısı kadar var. Türkiye, kayak merkezi ya da kayak eğitimi denildiği zaman epey kaliteli bir konumda. Uludağ ise Türkiye’yi bu konumda tutan en önemli faktörlerden bir tanesi. Türkiye’nin “Beyaz Cenneti” olarak bilinen Uludağ, özellikle kış romantizmine tutkun gezginler ve tatilciler için bir hayli ilgi çekici.

Uludağ, Marmara Bölgesi’nin en çok tercih edilen tatil yerlerinden bir tanesi. Özellikler İstanbullu’lar küçük bir tatil kaçamağı yapmak istediği zaman genellikle Uludağ’ı tercih ediyor. Her ne kadar kayak merkezi ili tanınsa da Uludağ, endemik bitki ve hayvan çeşitlerinin görülebileceği bir bölge olup 4 mevsim de ziyaret edilebilir bir yer.

Bende bugün sizlere Uludağ’ı anlatmak için tekrar klavye başına oturdum. Bugüne kadar Uludağ’ı pek çok listede kullandım. Sömestır Tatilinde Ailecek Gidilebilecek Rotalar bu listelerden bir tanesi. Gelin şimdi direkt olarak Uludağ nasıl bir yermiş, neredeymiş ve Uludağ’da gezilecek yerler nelermiş beraber bakalım.

Uludağ Gezilecek Yerler

"<yoastmark

Uludağ, kış sporları denildiği zaman akla ilk gelen tatil yerlerinden bir tanesi. Ancak Uludağ’da doğa sporlarının yapılabileceği tesisler dışında bir sürü gezilecek yer de bulunuyor. Gelin bu yerlere teker teker bir göz atalım.

  • Uludağ Kayak Pistleri
  • Uludağ Milli Parkı
  • Aras Şelalesi
  • Çobankaya Yaylası
  • Softaboğan Şelalesi

Uludağ Kayak Pistleri

"<yoastmark

Uludağ’da 20 civarında kayak pisti bulunuyor. Sanılanın aksine tek bir kayak pisti ile kış turizmini sırtlamayan Uludag, bu pistleri zorluk derecelerine göre ayırmış durumda. Sizin kayak sporunda ne kadar iyi olduğunuzla alakalı olarak o pistte vaktinizi geçirebiliyor ve kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Beden Terbiyesi  ve Kuşaklı pistleri Uludağ’ın en çok tercih edilen pistleri arasında.

Bölgedeki en uzun pist 2750 metre ile Tutyeli pisti. Bu pistte genellikle usta kayakçılar bulunuyor. Beceren pisti de oldukça hareketli. Bu pistin uzunluğu da 1000 metre civarında. Belvü, Osman Yüce, Kervansaray pistleri de önerebileceğimiz diğer pistlerden.

Uludağ Milli Park

"<yoastmark

Uludağ, Osmanlı İmparatorluğu’nda “Keşiş Dağı” olarak biliniyordu. 1925’te şimdiki ismini alan bölge, 13 bin hektarlık alana yayılan Milli Park kısmına da oldukça fazla ziyaretçi alıyor. 2006 yılından itibaren 1. derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilen Uludag Milli Parkı, pek çok bitki çeşidini görebileceğiniz nadir yerlerden.

Ülkemizin en değerli milli parklarından bir tanesi olan Uludağ Milli Park, olağanüstü güzellikteki ormanlara, flora ve fauna zenginliklerine sahip. Zirveye doğru tırmanma niyetiniz varsa defne, kızılağaç, çınar, erguvan ve kestane gibi farklı ağaç çeşitlerini görmeye hazır olun.

Aras Şelalesi

Aras Şelalesi
Aras Şelalesi

Uludağ Milli Parkı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Aras Şelalesi, Milli Park girişinden sağa döndükten sonra yürüyerek ulaşılabilir bir konumda. Deniz seviyesinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte bulunan Aras Şelalesi, aynı zamanda Nilüfer Çayı’nın da kaynağı.

Bu özelliği ile pek çok turist tarafından her yıl ziyaret edilen şelale, artık Uludağ’ın ziyaret edilmediği zaman olmazsa olmazlarından haline gelmiş. Aras Şelalesi’ne kadar gelmişken, civarda bulunan Soğukpınar Köyü ve yaylasını da ziyaret etmenizi öneriyorum.

Çobankaya Yaylası

Çobankaya Yaylası
Çobankaya Yaylası

Çobankaya Yaylası, Uluda sınırları içerisinden yer alıyor. 1700 metre yükseklikte konumlanan bu yayla, doğa yürüyüşü ve kamp tutkunları tarafından bolca ziyaret ediliyor. Otelde kalıp sadece manzarayı izlemek isteyenler de elbette oluyor.

Çobankaya Yaylası, Milli Park Müdürlüğü tarafından işletilen çadır alanına da sahip. 150 kadar çadırı alabilecek geniş bir kamp yeri bulunan yaylanın en güzel yeri de bu çadırlık alan :).

Softaboğan Şelalesi

"Softaboğan

Softaboğan Şelalesi, Uludağ’da görmeniz gereken yegane doğa manzaralarından bir tanesi. Yeşilliğiyle etkileyici bir ihtişama sahip olan Softaboğan Şelalesi’nden Bursa Ovası’nın tüm görkemini izleyebiliyorsunuz. Tam da derin bir nefes alıp izlemek bir manzara olduğunu söylemeden edemeyeceğim :).

Bakacak’ın güneydoğu tarafında konumlanan Softaboğan Şelalesi’ne, mükemmel bir doğa yürüyüşü yaparak da gidebilirsiniz. Şelaleye giden harika doğa yürüyüşü rotaları bulunuyor. Uludağ gezinizde burayı es geçmeyin.

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Uludağ’a Nasıl Gidilir?
Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Pek çok insan “Uludağ’a nasıl gidilir?” sorusunun cevabını merak ediyor. İstanbul ile Uludag arası yaklaşık 190 kilometre. Bu mesafeyi özel aracınız var ise ve İstanbul’dan yola çıkacaksanız D575 yolu üzerinden 3 saat gibi bir sürede alabilirsiniz. İsterseniz Bursa’ya feribot ya da deniz otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Sonrasında da Uludağ’a aktarma yapabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.