Let’s travel together.

Ukrayna’da Üniversite Okumak

0 7

Yurtdışında eğitim almak son yıllarda ülkemizden birçok öğrencinin tercih ettiği bir seçenektir. Yurtdışı eğitimi için aslında tercih edilebilecek oldukça avantajlı ülkeler vardır. Ukrayna bu ülkelerden biridir. Ukrayna’da üniversite okumak hele de ülkedeki genel yaşam tarzı düşünüldüğünde ilgi çekici ve heyecan verici olabilmektedir. Sizlerde eğitiminizi bu ülkede tamamlamak istiyor ancak bu konuda neler yapmanız gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz sizlere bu konuda bilgi vermek istiyoruz.

Ukrayna’da Okumanın Avantajları

Üniversite eğitiminizi tamamlamak için Ukrayna’yı tercih ettiğinizde nasıl avantajlar elde edebileceğiniz konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Aslında cevabını vereceğimiz asıl soru neden Ukrayna üniversiteleri olacaktır. Kafası karışık olanlar veya neden bu ülkeyi tercih etmesi gerektiğini merak edenler için bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

  • Ukrayna’da 500’ü aşkın üniversite vardır ve bunların her biri son derece kaliteli ve akademik bakımdan donanımlıdır. Yani ülkede alacağınız eğitim küçümsenemeyecek kalitededir.
  • Ukrayna eğitime oldukça önem veren ve bu sebeple genel olarak eğitim seviyesini yukarıda tutmaya gayret gösteren bir ülkedir. Bu sebeple okuduğunuz süre zarfında kendinizi geliştirme şansınız oldukça yüksektir.
  • Öğrencilere hem İngilizce hem Rusça hem de Ukraynaca dillerinde eğitim verilmektedir.
  • Üniversite ücretleri denk ülkelere göre düşünüldüğünde son derece düşüktür. Üniversitelere ve bölümlere göre değişmekte ancak alt ve üst sınır incelendiğinde ülkemizdeki çoğu vakıf üniversitesinden çok daha uygun olmaktadır.
  • Ukrayna’da yer alan üniversitelere giriş yapmak için sınav şartı yoktur. Yalnızca lise diplomanız ile her bölüme kabul edilirsiniz.
  • Ülke sanatsal olarak da son derece gelişmiştir. Sadece aldığınız eğitimde değil kişisel anlamda da kendinizi geliştirebilirsiniz.
Ukrayna’da Okumanın Avantajları
Ukrayna’da Okumanın Avantajları

Ukrayna’da Üniversite Okumak Zor Mu?

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak zor değildir. Tabi yabancı bir ülkede yaşamak ve orada eğitim görmek ister istemez biraz zordur. Oradaki eğitimin zorluğu biraz da seçtiğiniz bölüme göre değişmektedir. Bölümün hangi dillerde eğitim verdiği vesaire gibi konulara dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca konaklayacağınız yer de önemlidir. Bazı bölgelerde genelde Rus halkı yaşadığından ötürü konuşulan dil tamamen Rusçadır. Yani iyi derecede İngilizce bilmeniz yeterli değildir. Tabi zorluğuna katlandığınızda da bu Rusçanızın son derece gelişebileceği anlamına gelir.

Ukrayna’da Üniversite Okumanın Maliyeti

Ukrayna birçok ülkeye göre son derece uygun ülkelerden biridir. Ülkede genel olarak yaşam çok maliyetli değildir. Ayrıca ülkede yer alan üniversitelerin ücretleri de birçok ülkeye oranla çok daha uygun fiyatlıdır. Yani kısacası Ukrayna’da üniversite okumak birçok yönden hem çok avantajlı hem de uygun maliyetlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.