Let’s travel together.

Ukrayna Gezi Rehberi | En Güzel 5 Şehir!

0 17

Ukrayna, hemen hemen hepimizin aklında güzel kadınları ile yer etmiş bir ülke. Ancak Ukrayna sadece kadınları ile güzel değil. Doğu Avrupa’nın en benzersiz ülkelerinden birisi olan Ukrayna, mimarisi, doğası ve kültürel tarihi ile dünyanın dört bir yanından turist çeken bir ülke. Bu nedenle Ukrayna Gezi Rehberi yazımızı okumaya devam etmenizi son derece öneriyoruz. 3-4 günlük bir seyahat ile güzel vakit geçirebileceğiniz bu ülkeye dair 5 şehri sizler için listeliyoruz. O halde başlayalım!

Ukrayna Gezi Rehberi / Görmeniz Gereken 5 Şehir

Ukrayna, sadece kültürel tarihi ve sanatıyla değil aynı zamanda doğası ile de çok meşhur bir ülkedir. Ülkenin Dinyester Kanyonu’nda nadir görülen bitki ve hayvan türlerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca oluşumunu 14 milyon yılda tamamladığı söylenen Optymistyvhna Mağarası ve Uritskie Kayalığı gördüğünüz zaman sizi en çok etkileyecek oluşumlardan sadece birkaçı.

Ukrayna Gezilecek Yerler listemize Kiev ile başlıyoruz!

1. Kiev / Ukrayna

Kiev / Ukrayna Gezi Rehberi
Kiev / Ukrayna Gezi Rehberi

Kiev, yerli halkın ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin katıldığı etkinlik ve festivalleri ile ünlü bir şehir. Özgürlük Meydanı’nın kusursuz iç mimarisine nazır düzenlenen bu festivaller her yıl bambaşka konseptlerle organize ediliyor. Ağaç kesmenin yasak olduğu şehrin yemyeşil doğasından ve parklarından çıkıp Aziz Sofya Katedrali’ne girerek şehrin ne kadar eşsiz olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Fakat ne yaparsanız yapın savaşın tüm anı ve objelerini görebileceğiniz II. Dünya Savaşı Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin. Tüylerinizi ürpertecek bu müze savaşa dair açılmış en kapsamlı müze olarak biliniyor. Askerlerin yazdığı mektuplardan, kişisel eşyalardan, savaş tanklarından savaş çadırlarında kalan belgelere kadar her türlü tarihi eseri inceleyebilirsiniz.

Oteller:  Khreschatyk City Center ,  Ibis Kiev City Center,  Fairmont Grand.

2. Lviv / Ukrayna

Lviv
Lviv

Lviv, 2. Dünya Savaşı sonrasında birçok millete ev sahipliği yapmasıyla bilinen ve tanınan bir şehir. Yaşayan tarihi eser olarak bilinen Lviv, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Kentin en ünlü meydanı Rynok Square’de yer alan müzeler, Brewery Müzesi ve State Historical and Cultural Reserve Tustan bölgesi Lviv’in ne kadar ihtişamlı bir şehir olduğunu gözler önüne seriyor.

Oteller: Modern Art Hotel, Astoria Hotel, Nobilis Hotel.

3. Kharkiv

Kharkiv / Ukrayna Gezi Rehberi
Kharkiv / Ukrayna Gezi Rehberi

Kharkiv, ev sahipliği yaptığı bilim enstitüleri ve tiyatrolar ile tam bir sanat şehri. Onun haricinde müzeleri, üniversiteleri ve kütüphaneleri ile de tüm dünyaya büyük nam salmış olan Kharkiv, tam bir öğrenci şehri olmasının yanı sıra Avrupanın en büyük sekizinci Özgürlük Meydanına da sahip. Her yıl özgürlük meydanında çeşitli konserler, festivaller ve etkinlikler düzenleniyor. Bizce Kharkiv’de gezmeniz gereken yegane müzeler sırasıyla Kharkiv Tarih Müzesi, Kozmos Müzesi ve Software and Computer müzesi.

Oteller: Kharkiv Palace Hotel, Chichikov Hotel

4. Odessa / Ukrayna

Odessa
Odessa

Bu harika şehir Osmanlı egemenliğindeyken Hacı Bey ismi ile biliniyordu. Sonrasında coğrafi konumunun getirdiği avantaj ile tüm dünyaya Odessa olarak yayıldı. Her ne kadar Rus egemenliğine girdiği için Odessa ismini alsa da; orada hala Türk’lerin yaşadığı aşikar. Odessa Devlet Opera Binası ile bilinen bir şehir. Odessa’ya giden turistler genellikle ilk önce Devlet Opera Binası’nı ziyaret eder sonrasında Duke de Richelieu Anıtı’nı gördükten sonra Puşkin Müzesi’ni gezer ve Potemkin Merdivenlerinde fotoğraf çekinip gününü bitirir. Ukrayna’nın kitaplara konu olan bu masalsı şehri mutlaka görmelisiniz.

5. Lutsk

Lutsk
Lutsk

Lutsk, dürüst olmak gerekirse turistler tarafından Ukrayna’nın en son ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Fakat bizce şehir Ukrayna’nın o kültürel ambiyansını çok güzel yansıtıyor hem de Avrupa’nın modern dokusunu da çok iyi saklıyor. Üstelik az ziyaretçi aldığı için sessiz sakin ve belkide bu nedenle gayet güzel bir şehir. Şehrin en çok sevilen yapılarından birisi olan Holy Trinity Katedrali, barok kültürüyle inşa edilmiş bir Ortodoks ibadethanesi. Ayrıca sanat alanında da epey güzel eserlere ev sahipliği yapan Lutsk, Heykel Evi’ni görmeniz gereken nadide şehirlerden bir tanesi.

Oteller: Versailles Hotel

Ukrayna’ya vizesiz gidebiliyorsunuz. Erken rezervasyon yapmayı unutmayın :).  Umarız bu listemiz seyahatinizi güzel bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.