Let’s travel together.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 5 İpucu

0 13

Erken Rezervasyon Yapmanın Püf Noktalarına değindiysek ucuz uçak bileti bulma konusuna da bir el atmamız lazımdı değil mi? Ucuz uçak bileti bulma konusunun ipuçlarını en iyi sık sık seyahat eden insanlar bilir. Bizler de sürekli seyahat ettiğimiz için bu yazıda sizlere “Nasıl ucuz uçak bileti alınır?” sorusunun cevabını vereceğiz. Uçak biletleri, seyahat ederken cepten çıkan paranın çok büyük bir bölümünü kapsıyor. Bu yüzden doğru zamanda doğru araştırmaları yaparak biletleri ucuza almamız gerekiyor. Daha düşük maliyetli uçak bileti demek gezilen yerde daha fazla yemek yemek demek!

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Ucuz uçak bileti bulmanın en ince ayrıntısı uçak biletlerinin neye göre pahalı neye göre ucuz olduğunu bilmekten geçiyor. Yoksa hangi konuda araştırma yapıp fiyatı nasıl düşüreceğiniz bilmeniz epey bir zor. Uçak bileti fiyatlarını etkileyen pek çok faktör var. Bizler bu faktörlerin en önemlilerini sizler için sıraladık. Hadi Başlayalım!

1. Seyahat Tarihlerinizi Esnek Tutun / Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Şunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Ne zaman tatil varsa o zaman uçak biletleri pahalıdır. Birçok kişi hep yılbaşında, Kurban ya da Ramazan Bayramı’nda seyahat etmek istiyor. Ya da okullar kapanınca falan… Hal böyle olunca uçak biletleri de pahalı oluyor. Bu yüzden ilk maddede seyahat tarihlerinizi esnek tutmanızı öneriyorum. Mümkünse insanların toplu bir şekilde tatil yapmadığı bir zamanda seyahat planlayın. Hem daha güzel olur. Kalabalık ortamlarda kalmazsınız. Sessiz sakin gezersiniz :).

Eğer “Yok ben illa yılbaşında tatile çıkacağım” diyorsanız da uçak biletinizi aylar öncesinden kampanyalar takip ederek almanızı öneririm. Belki şanslı gününüze denk gelirsiniz ve güzel bir indirim ile oldukça ucuza uçabilirsiniz. Ancak tekrar söyleyelim çok şanslı olmanız gerekiyor :(.

2. Farklı Arama Motorlarından Arama Yapın

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları
Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Birçok insan uçak biletlerinin her firmada aynı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden tek bir firmadan ve tek bir uçak bileti arama motorundan araştırma yapıyor. Fakat işin aslı öyle değil. Uluslararası uçak bileti arama hizmeti veren güzel siteler var. Bu siteler gideceğiz yeri ve tarihleri verdiğiniz zaman tüm firmaları sizin için karşılaştırıp tercihinize sunuyor. Eğer doğru zamanda doğru tarihleri girerseniz fiyatların oldukça değişken olduğunu göreceksiniz. Bu da size ucuz uçak bileti bulmak konusunda büyük yarar sağlayacaktır. Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise Momondo veya Skyscanner gayet başarılı arama sonuçları veriyor.

3. Biletinizi Mutlaka Erken Alın / Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Yine pek çok insan sadece seyahat edeceği tarih yaklaştığı zaman uçak bileti almaya kalkıyor. E haliyle gördüğü fiyatlar karşısında da şaşkına uğruyor. Eğer yeni bir “gezgin”seniz mutlaka uçak biletinizi aylar öncesinden almanız gerektiğini unutmamalısınız. Çoğu havayolu firmalarında, en ucuz koltuklar satıldığı zaman ya da bir uçağın koltuklarının büyük çoğunluğu satıldığı zaman kalan koltukların fiyatı epey bir yükseliyor. Özellikle yoğun seyahat döneminde göreceğiniz fiyatlar çok yüksek olabiliyor. Biletinizi önceden alın ve seyahat tarihiniz yaklaştığı zaman aldığınız biletin ne kadar pahalıya satıldığını görüp sevinin. Bana, bize güvenin! 50 TL’ye aldığınız uçak biletleri seyahat tarihinde 300 TL’lere dayanacak.

4. Biletinizi Erken Alamadıysanız Geç Alın!

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları
Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Bu taktik her zaman işe yaramayabiliyor ancak yaradığı zaman seyahatinizi kurtarabiliyorsunuz. Aslına mantık çok basit. Hiçbir uçak firması uçağını bir yerden başka bir yere boş koltuk ile uçurmak istemez. Bu nedenle kalkış tarihine bir iki saat kala çok ciddi indirimler yaparlar. Hatta havayolu şirketleri son dakika yaptığı kampanyaları e-posta yoluyla müşterilerine duyuruyor. Bu yüzden e-postanızı firmalarla paylaşsanız iyi edersiniz. Boş koltukla uçacağımıza az da olsa para kazanalım kafasında oldukları için sizler bu fırsatı iyi değerlendirebilirsiniz. Ancak son ana kadar bekleyeceğim derken uçağı falan kaçırmayın dikkat edin :).

5. Alternatif Rotaları Araştırın / Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Uçak biletinizi direkt almaktan korkmayın! İnanın dünyanın her yeri gezip görmeniz gereken cinsten farklı güzelliklere sahip. Görmek istediğiniz pahalı bir şehre veya bölgeye pahalı bir uçak bileti alacağınıza nereye kampanya veya indirim bulursanız oraya uçun. Bunu yapmaktan çekinmeyin. Hem her zaman planlı olmak da iyi değildir. Ani kararlar hayatınıza renk katar sizi monotonluktan koparır. Bir kampanya gördüğünüz zaman direkt biletinizi alın ve sonra gideceğiniz yer için seyahat planı oluşturun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.