Let’s travel together.

Türkiye’nin Son Zamanlarda Yükselen Tatil Yeri Selimiye

0 2

Bugün günlerden Selimiye! Marmaris’e bağlı Selimiye Köyü, doğaya, yeşile ve maviye fazlasıyla doyacağınız nadir köylerden bir tanesidir. Ege kıyılarında son zamanlarda ziyaretçisi artan tatil merkezlerinden bir tanesine dönüşen Selimiye, Akdeniz’in maviliğinde sessizliğin tadını doya doya çıkarabileceğiniz yerlerden. Bende bu nedenle bugün sizlere Selimiye’den bahsetmek istedim. Köy merkezi ile konuya giriş yapalım :).

Kaş Tatilinizde Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Selimiye Gezilecek Yerler

1. Selimiye Köy Merkezi

Selimiye Köy Merkezi
Selimiye Köy Merkezi

Geçmişteki ismiyle Losta, 2 km’lik bir sahil şeridine sahip. SeIimiye Köy merkezinin sahil şeridinde ise onlarca restoran, kafe, butik otel ve mağaza bulunuyor. Selimiye Kalesi de merkeze yakın bir konumda yer alıyor. Bu kale köydeki açık denizi gören tek yer. Kale, eski zamanlarda uzaklardan gelebilecek tehlikelerin önceden farkedilebilmesi için inşa edilmiş. SeIimiye Köyü’nün denizi fazlasıyla temiz, hem dip akıntıları var hem de birkaç pınarla besleniyor.

Gazimağusa Yemek Yerleri

2. Sığ Liman

Sığ Liman
Sığ Liman

Sığ Liman’a, köy yolundan devam edip en sona geldiğinizde ulaşabiliyorsunuz. Sığ Liman, aynı zamanda bir halk plajı. En son sular çekildiği için çamur gibi duruyordu ve bu yüzden halk plajının güzel bir görüntüsü yoktu. Ama en son duyduğuma göre kum dökülüp çok daha güzel bir hale getirilecekti. Sığ Liman’ı listeye eklememin sebebi harika bir manzaraya sahip olması. Halk plajının sağındaki burundan yürürseniz bu manzaraya ulaşabilirsiniz.

Ağustos Ayında Nereye Gidilir?

3. Bayır Köyü

Selimiye Bayır Köyü
Selimiye Bayır Köyü

Bayır Köyü, Selimiye’ye 10 km kadar uzaklıkta bulunuyor. Dağlar arasında kendi halinde bir Marmaris köyü olan Bayır, geçimini arıcılık, defne ve kekik ile sağlayan şirin bir köy. Hatta Türkiye’nin çam balının %70’inin Bayır Köyü’nden çıktığı söyleniyor. Ayrıca köyde portakal, harnup yani keçiboynuzu da satılıyor.

Gazimağusa Gezilecek Yerler

4. Selimiye Çiftlik Koyu

Çiftlik Koyu
Çiftlik Koyu

Eğer Bayır Köyü’nden çıktıktan sonra gidecek bir yer arıyorsanız Çiftlik Koyu harika bir durak olabilir. Köy yolunda çıktıktan sonra yolu takip ettiğinizde dağların arasından geçtikten sonra 10 km sonunda Çiftlik Koyu ile karşılaşacaksınız. Vardığınızda sizi kocaman bir koy, Çiftlik Adası ve müthiş bir manzara karşılayacak. Plaj gayet temiz, dalgası az ve sıcaklığı da çok iyi. Kumsalın yarısında şezlonglar varken diğer yarısında halk istediği gibi takılabiliyor.

Yunanistan’ın En Eşsiz Manastırlarından Bir Tanesi Meteora

5. Selimiye Delikyol Koyu

Selimiye Delikyol Koyu
Selimiye Delikyol Koyu

Delikyol Koyu özel bir mülk. Koyun içerisinde tesis bulunuyor ve bu tesis içerisinde kahvaltı, yemek, şezlong, duş ve kabin hizmetleri veriliyor. Denizi gayet temiz ve güzel. Selimiye’den fazla uzaklaşmadan farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için gayet güzel bir alternatif.

SeIimiye gerçekten yapılacak pek çok şeyi bünyesinde barındırıyor. Eğer daha önce gitmediyseniz harika bir tatil yaşayabilirsiniz.

Girne Gezilecek Yerler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.