Let’s travel together.

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Rehberi

0 3

Bugün sizlere Salda Gölü’nden bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin en güzel, en temiz ve kamp yapılabilecek en güzel yerlerinden bir tanesi olan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinir. Eğer yaz tatilinde gidecek bir yer arıyorsanız SaIda Gölü sizin için harika bir tercih olabilir.

Girne Otel Fiyatları

Salda Gölü Nasıl Bir Yer?

Salda Gölü
Salda Gölü

Eğer turkuaz tutkunuz varsa Salda Gölü’nü izlemeye doyamayacağınızı şimdiden söylüyorum. Bir krater gölü olan Salda, suları cam göbeğinden başlayıp en derin yerlere doğru çivit mavisine dönüşüyor. Yani harika bir renk skalası var. 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden bir tanesi olan Salda, çanağı bir volkanik patlama sonucu oluştuğu için bu kadar derinliğe ulaşabiliyor.

Salda Gölü’nün özgünlüğü burada bitmiyor. Salda’nın Mars özellikleri taşıyor oluşu herkesi şaşırtıyor. Yani Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var fakat bu kayaların uzaktan beyaz bir taş gibi görünsede elinize aldığınız zaman kolayca dağılan tortular olduğunu hemen anlıyorsunuz. Bilimde bu oluşumlara stromatolik kayaçlar ismi veriliyor. Bu kayaçlarıda Mars’ta da olması durumu ise Salda’yı çok özel bir yer yapıyor. Biliyorsunuz ki Mars’ta daha önceden akarsu ve göllerin olduğuna dair pek çok iz var. Bu akarsu ve göller de zaman içerisinde buharlaşarak geride stromatolik kayaçları bırakmış olabilir.

Eski Bir Osmanlı Şehri | Kavala Gezilecek Yerler

Salda Gölü Nerede?

SaIda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.  İlçe merkezinden Salda’ya gitmek 4 km, yani 5 dk civarında sürüyor.
Burdur merkezden 75 km > 1 saat 15 dk,
Isparta merkeze 106 km > 1,5 saat,
Denizli merkeze 83 km1 saat 10 dk uzaklıkta bulunuyor.

Salda Gölü’nde Nerede Kalınır?

Hotel Lago Di Salda

Salda Gölü
Salda Gölü

Eğer kamp yapmak istemiyorsanız göl kıyısındaki 2 yıldızlı bir otel olan Lago Di Salda tam size göre olabilir. Göl manzarası olan otelin diğer hizmetleri de gerçekten çok güzel. Eğer kamp yapmak istiyorsanız ateş yakmanın yasak olduğunu belirtelim. Onun haricinde bazı yerler kamp için yasakken bazı yerler serbest. Bu durum sürekli değiştiği için gittiğiniz de yeni bir kamp sürpriziyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ben güzel bir otelde kalmanızı öneriyorum.

Salda Gölü her halükarda sizi çok rahatlatacaktır. İyi tatiller dilerim.

Balat Gezi Rehberi | Mutlaka Gitmeniz Gereken Yerler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.