Let’s travel together.

Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri

0 13

Kamp yapmayı hepimiz severiz. Bir kere kamp yapan her zaman yapmak ister. Hiç yapmayan da mutlaka denemek ister. Doğanın içinde olmak, denizin hemen yanında dalga sesleriyle uyumak ve şehir hayatından kaçıp yalnızlığın keyfini sürmek… Bu duygular hangi şehirde yaşarsanız yaşayın kolay kolay yakalayamayacağımız duygular. Bu nedenle kamp yapmak her zaman çok etkileyici gelmiştir.

Herkes hayatının bir döneminde mutlaka sosyal medyadan, metropolden ya da kalabalıklardan kaçmak istemiştir. Bu nedenle bu sefer sizi göl kıyılarında kamp yapmaya davet ediyorum. Geçen yıl bir arkadaşım çıktığı tatil de Türkiye’nin en güzel göllerinin kıyılarında kamp yapmıştı. Şehir şehir gezmek yerine göl göl kamp yapmıştı :). Lafı fazla uzatmadan Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri listeme geçelim.

En İyi 10 Muğla Tatil Köyü | Muğla Otelleri

1. İznik Gölü | Kamp Yapılacak En İyi Göller

İznik Gölü
İznik Gölü

İznik Gölü, Türkiye’nin en büyük 5. gölü olarak biliniyor. Aynı zamanda Marma Bölgesi’nin en büyük gölü olan İznik Gölü, 297 kilometrelik yüzölçümüne sahip dev bir yaşayan efsane. Antik çağlarda “Askania” olarak anılan bu gölün çevresi yüksekliği 1.350 metreyi aşan dağlarla çevrili. Bu anlamda gölün etrafında kamp yaptığınız zaman hem önünüzde hem de arkanızda harika manzaralar oluyor.

Hem İstanbul’a hem de Marma Bölgesi’ndeki diğer şehirlere yakın olan İznik Gölü, muhteşem bir hafta sonu kaçamağı da olabilir. Ancak benim tavsiyem gittim de birkaç gün orada kalmanız yönünde.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

2. Yedigöller

Yedigöller | Kamp Yapılacak En İyi Göller
Yedigöller | Kamp Yapılacak En İyi Göller

Yedigöller sanırım Türkiye’deki kamp tutkunların en çok ziyaret ettiği göldür. Ne zaman gitsem sürekli çadır görüyorum. Ama Yedigöller gerçekten bu yoğunluğu fazlasıyla hakediyor. Çünkü diğer göllere göre çok daha farklı manzaraları ve duyguları ziyaretçilerine sunabiliyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Yedigöller Milli Parkı eşsiz manzarası ve zengin bitki örtüsü ile çok fazla dikkat çekiyor.

Yedigöller’e gidip de memnun kalmayan kampçı görmedim. Özellikle doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık için oldukça güzel bir bölge olan Yedigöller, isminden de anlayacağınız üzere bünyesinde 7 adet göl barındırıyor. Bu göllerin isimleri sırasıyla Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl.

Tiflis’te Nerede Kalınır? | Tiflis Otelleri

3. Köyceğiz Gölü | Kamp Yapılacak En İyi Göller

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü, benim etrafında kamp yapmayı sevdiğim en güzel göldür. Çünkü bölge tarihi kalıntılar ile dolu. Tarihi olan bölgelerin tam ortasında uyumak bana her zaman büyüleyici gelmiştir. Ayrıca gölden belli dönemlerde balık tutmak da serbest. Eğer doğru zamanda giderseniz harika bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Eğer Fethiye’ye ya da Muğla çevresindeki herhangi bir tatil köyüne gitmeyi planlıyorsanız Köyceğiz’e mutlaka uğrayın. Zaten birkaç saatlik otobüsler ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Batum Gezi Rehberi | Batum’da Gezilecek Yerler

4. Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü | Kamp Yapılacak En İyi Göller
Eğirdir Gölü | Kamp Yapılacak En İyi Göller

Eğirdir Gölü, Sultan ve Karakuş Dağları arasında yer alan bir tatlı su gölü. Göller Yöresi bölgesinin merkezinde bulunan Eğirdir Gölü, bulunduğu tarihi bölgeden dolayı da çok fazla turist alıyor. Ayrıca yemyeşil ormanlık alanları ve meyve bahçeleri ile Türk halkının da epey ilgisini çekiyor.

Bölgede 1. derece doğal sit alanı bulunuyor. Çünkü bölgede karabatak, pelikan, flaminyo, kuğu, tepeli dalgıç ve balıkçıl gibi türleri yaşıyor.

Sri Lanka Seyahatinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

5. Borçka Karagöl Tabiat Parkı | Kamp Yapılacak En İyi Göller

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl Tabiat Parkı / Fotoğraf Sahibi: İyi Mi Böyle

Borçka Karagöl, Türkiye’nin en gözde bölgelerinden bir tanesinde bulunuyor. Karadeniz’in en en en kuzey doğusunda bulunan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Artvin’e, Gürcistan’a, Trabzon’a ya da Rizeye giden turistler tarafından bolca ziyaret ediliyor. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da dikkatini çeken Borçka Karagöl Tabiat Parkı, bolca turist de alıyor.

Ben bu eşsiz tabiat parkında en çok kış kampını seviyorum. Çünkü Karadeniz’in karı da soğuğu da beyazlığı da bir başka güzel. Yağmurunu çekmektense karında uyurum çok daha iyi :).

Benim favorim daha önce de söylediğim gibi Köyceğiz Gölü. Hem etrafında alternatif çok güzel rotalar var hem de balık tutmak, kuşları dürbünle izlemek gibi aktiviteleri insanı çok rahatlatıyor.

Phuket Gezi Rehberi | Phuket Gezilecek Yerler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.