Let’s travel together.

Türkiye’nin Görmeniz Gereken En Güzel 5 Köyü

0 28

Türkiye’nin topraklarında geçmişe çakılı kalmış birçok hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Dağların, tepelerin ve ovaların arasında kurulmuş pek çok köyde de bu hikayelerin anısı vardır. Aslında Türkiye kültürel açıdan çok derin bir geçmişe sahip. Her köyde farklı insan görmek ve farklı hikaye duymak mümkündür. Hemen hemen hepimiz tatil için denize nazır bir otele ya da turlarla yurtdışına gitmeye hevesleniriz ancak güzel bir tarihi, kültürel köyü gezmenin tadı bambaşkadır.

Türkiye’nin En Güzel 5 Köyü

Hem geçmişi hatırlamak hem de tatil ve seyahat kavramlarının deniz, kum, güneş ve ormandan ibaret olmadığını görebilmek adına sizi kesinlikle görmeniz gereken 5 Anadolu köyü ile tanıştıracağım. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim.

1- Mustafapaşa Köyü / Kapadokya

Mustafapaşa Köyü
Mustafapaşa Köyü

Ürgüp’e sadece 5 kilometre uzaklıkta olan Mustafapaşa Köyü, 1924 yılına kadar Türkler ile Rumların ortak çatısıydı. Yani iki farklı milletin beraber yaşadığı bu köy, şimdi bile o birbirine geçmiş tarihi dokuları bünyesinde barındırabiliyor. Gittiğiniz zaman sadece Türklerin yaşadığı bir köy olmadığını anlayacak ve bambaşka bir havayı sizler de sezeceksiniz.

Kapadokya dokusunu da harika taşıyan Mustafapaşa Köyü, Peribacaları’na da epey bir yakın. Selanik’ten göç eden halkın uzun yıllar boyunca Türkler ile beraber yaşadığı Mustafapaşa Köyü kesinlikle gezilip görülmesi gereken köylerden. Ben kalacak yer olarak net bir şekilde Fresco cave Hotel’i öneriyorum.

2- Kayaköy / Fethiye | Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Kayaköy
Kayaköy

Kayaköy, MÖ 30.000’li yıllara kadar uzanan geçmişi ile dünya çapında büyük bir üne sahip. Mimari yapısı, dar sokakları ve köy olmasından ileri gelen doğası ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Kayaköy, yamaç boyunca birbirinin güneşini kesmeyecek şekilde özenle sıralanan taştan evler ile dolu. Aslında eski bir Rum köyü olan Kayaköy, mübadele nedeniyle Yunanistan’a kaçan insanların bıraktığı yalnızlığın esiri olmuş durumda. Her ne kadar şu an Trakya’dan gelen Türk aileler yerleşmiş olsa da alışamayıp başka köye taşınmışlar. Köy hala gizemini koruyan hayalet  kasaba gibi.

3- Eski Datça / Muğla

Eski Datça / Türkiye'nin En Güzel 10 Köyü
Eski Datça / Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Akdeniz köylerinin hepsi de birbirinden güzel gerçekten. Ama Eski Datça bir başkadır. Begonvil ağaçlarıyla dolu sokakların huzurlu havasını hissettiren çok az Akdeniz köyü vardır. Her ne kadar küçük bir alan üzerinde kurulu olsa da Eski Datça gidilip görülmesi gereken yegane köylerden birisidir. Sevdiğim şair Can Yücel’in de şiirlerine pek çok kere konu olmuş olan Eski Datça, her ne kadar hızla modernleşen bir tatil yeri havasına bürünse de oranın gerçek ruhunu eskiden beri ziyaret edenler biliyor. Orası her zaman tatlı bir köy olarak kalacak.

4- Eski Foça / İzmir | Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Eski Foça
Eski Foça

Eski Foça’yı genel olarak İzmir’de yaşayanlar bilir. Çok az insan tatil için Eski Foça’ya gider ancak benim seyahate çıkmışsam mutlaka uğramak istediğim yerlerden birisidir. Yani bilen iyi bilir bilmeyen tatil için bile çok nadir gider Eski Foça’ya. Aslında orayı bir köy olarak ele almak zor ancak çok küçük ama şirin bir yerdir. İngiliz Burnu’na gidersiniz nasıl sessiz nasıl sakin. İmkanınız varsa geceyi orada geçirirsiniz. Sokakları da çok güzeldir. Her köşe başında bir cafe ya da bar… Evlerin balkonlarından sarkan yeşillikler… Yeni Foça’ya biraz uzakta kalsa bile Tarihi Değirmeni’ni kesinlikle görmeniz gereken bir yer.

5- Yörük Köyü / Safranbolu

Yörük Köyü | Türkiye'nin En Güzel 10 Köyü
Yörük Köyü | Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Yörük Köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu, ülkemizin en nadide yerlerinden bir tanesi. Onu nadide yapanlardan biri de hiç şüphesiz Yörük Köyü. Daracık sokakları, çitlerle çevrelenen bahçeleri ve kusursuz bir biçimde yenilenen evleriyle Türkiye’nin en güzel köyleri arasında yerini çok rahat buluyor. Eğer olur da yolunuz Yörük Köyü’ne düşerse biraz ev baklavası yemeden sakın geri dönmeyin. Hediyelik eşyalar da bol bol alın. Çokça vardır orada :).

Listemiz bu kadardı. Elbette ülkemizin her köyü farklı farklı kültürler ile dolu halde hepimizi bekliyor. Ancak bana göre bu 5 köy kesinlikle ölmeden önce görülmeli, gezilmeli :).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.