Let’s travel together.

Türkiye’nin En Sakin Tatil Yeri | Sığacık Gezi Rehberi

0 12

Bugün size Sığacık ‘tan bahsetmek istiyorum. Organik ürünleri, el işi dekoratif eşyalarıyla ünlü bir Ege liman kenti olan Sığacık’ın Türkiye’de özel bir yeri var. Bu özel olma durumu da Sığacık’ın bir cittaslow kenti olmasından kaynaklanıyor. Cittaslow demek hayatın yavaş akması demek. Sığacık, Türkiye’nin en sakin tatil kentlerinden bir tanesi. Gelin bu sakin kentin gezilecek yerlerine hep beraber bakalım.

İstanbul Görülmesi Gereken En Güzel Yerler

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Kaleiçi Sokakları

Kaleiçi Sokakları | Sığacık Gezi Rehberi
Kaleiçi Sokakları | Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık’ın daracık ama şirin mi şirin sokaklarını keşfe çıkıp harika anlar yaşayabilirsiniz. Kaleiçi sokakları sessiz, sakin ve öyle huzurlu ki hele bir de yanınızda sevdiğiniz insanlar varsa işte o zaman bu seyahatin tadı bambaşka olacaktır. Sokaklarda ayrıca onlarca ev-pansiyonun rengarenk duvarlarıyla sıralanıp gökkuşağı niteliğinde görüntüler sunduğunu da yakından görebilirsiniz. Fotoğraf makineleriniz hazır edin!

Çilingoz Gezi Rehberi | Çilingoz Nasıl Bir Yer?

Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi
Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi, limanı yakınlarında bulunuyor. Tarihi Selçuklular’a kadar dayanan bu tarihi kalenin girişinde sizden herhangi bir para alınmıyor. Beldenin merkezinde bulunması da ayrı bir kolaylık. Bu güzel kaleyi istediğiniz zaman gidip görebilirsiniz. Benim önerim SığacıkKalesi’nin gezilecek yerler listenizin en sonuna yazmanız ve merkeze yakın bir yerde konaklamanız :).

Kıbrıs Gazimağusa Otelleri

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti | Sığacık Gezi Rehberi
Teos Antik Kenti | Sığacık Gezi Rehberi

Teos Antik Kenti, tarihi kentleri seven gezginler ve turistler için bu listeye ekliyorum. Ben bir yere gittim mi o yerin antik kent köşesini mutlaka ziyaret ediyorum. Eminim benim gibi pek çok insan vardır. Teos Antik Kenti, Seferihisar’a 5 kilometre mesafede bulunuyor. 12 İyon kentinden bir tanesi olan Teos, ilk kez M.Ö 1080’lerde Akalı Komutan Athamas tarafından kurulmuş bir kenttir. Ayrıca helenistik dönemin en önemli kentlerinden birisidir.

Tarsus Gezi Rehberi | Tarsus’ta Gezilecek Yerler

Sığacık Pazarı

Sığacık Pazarı
Sığacık Pazarı

Eğer Sığacık’yan yöre halkına ait mantı, erişte, gözleme, salça, tereyağı ya da zeytin gibi yiyecekler almak istiyorsanız Sığacık’ın Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca pazarda organik meyve ve sebze de bulunuyor. Çeşitli kıyafetler, otantik ürünler hjatta el emeği hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz. Sığacıl Pazarı’nı önemli kılan bir diğer özelliği ise içeride sadece Seferihisar’da üretilen ürünlerin satılıyor olması.

Girne Gezi Rehberi

Sığacık Değirmeni

Değirmen
Değirmen

Değirmen, Sığacık’ı gezerken mola vermek isterseniz harika bir durak olabilir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan alan kesinlikle görülmeye değer. Hatta Sığacık gezinizi Değirmen ile noktalayabilirsiniz.

Sığacık’ta Ne Yenir?

Sığacık’ta yöresel bir şeyler yemenizi öneriyorum. Zira gerçekten çok lezzetli oluyorlar. Marina ve Kaleiçi çevresinde birçok restoran bulunuyor. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız mutlaka deniz ürünü bir yemek yemenizi öneriyorum. Liman kenti olduğu için balıkları harika oluyor.

Umarım geziniz için bu yazı plan yapmanız konusunda işe yaramıştır. İyi tatiller dilerim :).

Tatil Önerileri: Dalyan Gezi Rehberi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.