Let’s travel together.

Türkiye’nin En Bilindik Arkeoloji Rotaları

0 3

Türkiye, tarihi ve kültürel açıdan kesinlikle keşfedilmesi gereken, arkeoloji rotalarının kaliteli olduğu nadide ülkelerden bir tanesi. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemiz, tarihi seyahat tatili açısından oldukça elverişli. Bu nedenle size bugün Türkiye’nin tarihi noktalarına değinmek istedim. Bu noktaları kesinlikle ziyaret etmeli ve geçmişten gelen yapıların mucizeliğine hayran kalmalısınız. Gaziantep, Zeugma ile başlayalım :).

Gazimağusa Gezi Rehberi

Gaziantep, Zeugma | Arkeoloji Rotaları

Gaziantep, Zeugma
Gaziantep, Zeugma

Gaziantep, her ne kadar pek fazla ziyaretçi alamasa da tarihi geçmişiyle Türkiye’nin oldukça önemli bir noktasında. Zeugma Antik Kenti’ndeki Çingene Kızı ile adından sürekli söz ettirmeyi başaran Gaziantep, yavaş yavaş ülkece bilinmeye başladı. Zeugma Antik Kenti, Nizip ilçesine 10 km mesafede bulunuyor. Antik kentten kazılar sonucunda çıkartılan tüm eserler Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Türkiye’nin En Güzel Plajları | Türkiye Tatil Yerleri

Çanakkale, Troya

Çanakkale, Troya | Arkeoloji Rotaları 
Çanakkale, Troya | Arkeoloji Rotaları

Çanakkale, tatil severlerin sıkça uğradığı şehirlerden bir tanesi. Şehir, hem tatil için hem de kültür gezileri için fazlasıyla elverişli. Ayrıca dünyanın en ünlü antik kentlerinden birisi olan Troya’ya da ev sahipliği yapıyor. Coğrafi konumundan ötürü bölgede hüküm süren medeniyetlerin diğer bölgelerle ticari ve kültürel bağlantılarını kurma ve koruma konusunda uzun yıllar önemli bir rol oynamış olan Troya, bugün tarihin tozlu sayfalarında yaşayan eşsiz bölgelerden bir tanesi.

Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler | Doğu Karadeniz Tatili

Urfa, Göbeklitepe | Arkeoloji Rotaları

Urfa, Göbeklitepe
Urfa, Göbeklitepe

Göbeklitepe, son zamanların en meşhur antik kentlerinden bir tanesi. Netflix’te yayınlanan Atiye ile gündeme bomba gibi düştü ve şu an herkesin dilinde. Bu sayede antik kentin ziyaretçi sayısı da oldukça arttı. Göbeklitepe, benim en sevdiğim antik kentlerden birisi olmakla beraber, gizemli yanını da fazlasıyla seviyorum. Sürekli araştırıyor ve yeni haberlerini takip ediyorum. Ancak gidip görmek ve bazı şeyleri hissetmek gerçekten bambaşka.

Günümüzden 11.000 yıl öncesine dayanan bir geçmişi olan Göbeklitepe’nin mucizevi yapıtları ciddi anlamda görülmeye değer.

Gazimağusa Gece Hayatı

Adıyaman, Nemrut

Adıyaman, Nemrut | Arkeoloji Rotaları 
Adıyaman, Nemrut | Arkeoloji Rotaları

Geldik listenin sonuna. Türkiye’nin arkeoloji rotaları denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Nemrut, Pers ve Yunan heykelleri ile dolu. Kahta ilçesinde konumlanan Nemrut, batı ve doğu uygarlığının bağlayıcı görevini üstleniyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan bu bölgenin tarihi geçmişi ne araştırmakla biter ne de gezmekle.

Yurtiçinde En Güzel Tatil Yerleri | Türkiye’de Tatil Önerileri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.