Let’s travel together.

Tokyo Gezi Rehberi | Tokyo’da Gezilecek Yerler

0 19

Tokyo, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi. Japonya ise bence dünyanın en zengin kültürüne ve tarihine de sahip.  Asya kıtasının en uzak köşesinde kalan ada ülke Japonya, Tokyo başkenti ile tüm dünyanın gözünü üzerine çekmeyi başarıyor. Tokyo’yu İstanbul ile karşılaştırınca nüfusunun İstanbul’un iki katından fazla olduğunu söyleyebiliyoruz. Nüfus yoğunluğu da hemen hemen altı katı.

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Bu istatistiklere baktığımız zaman şehrin ne kadar sıkış pıkış olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu sizi korkutmasın. Tokyo gerçekten nüfusu kadar kültürü ve tarihi kadar da zengin bir şehir. Bu yazıda Tokyo gezi rehberi niteliğinde bir liste hazırlamak istedim. Lafı fazla uzatmadan başlayalım.

1. Kitanomaru Park / Tokyo

Kitanomaru Park
Kitanomaru Park

Kitanomaru Park, Tokyo’nun tam göbeğinde yer alıyor. 1590 yılında inşa edilen ve dünyanın en büyük kalesi olan İmperial Palace’a da ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar kalenin şu an iç duvarları kalmış olsa da içinde imparatorluk ailesi hala ikamet ediyor. Bu açıdan tarihin yaşayan kalesi olarak görülen İmperial Palace, her yıl milyonlarca turist alıyor. Ancak yaşadıkları yere giriş sadece imparatorun doğum gününde yapılabiliyor.

Japonya’nın en güzel parklarından birisi olan Kitanomaru Park, gerek büyüklüğüyle gerek temizliğiyle gerek de sakinliğiyle büyük dikkat çekiyor. ÇünküTokyo Modern Sanat MüzesiBilim ve Teknoloji Müzesi ve El Sanatları Galerisi Kitanomaru Park’ta bulunuyor.

2. Tokyo National Museum

Tokyo National Museum
Tokyo National Museum

Tokyo Naitonal Museum, 1872 yılında kurulan Japonya’nın en eski ulusal müzesi olarak biliniyor. Müze, farklı mimarilerdeki 5 farklı binadan oluşuyor. Bu nedenle içine girildiği zaman kültür karmaşası yaşamanız sizi çok şaşırtıyor. Bu binalar sırasıyla Honkan (Japanese Gallery), Tōyōkan (Asian Gallery), Hyōkeikan, Heiseikan, Hōryū-ji Hōmotsukan (The Gallery of Hōryū-ji Treasures) olarak listelenebilir.

En çok ziyaretçi alan bina Honkan’daki koleksiyon binası. Diğerlerine göre çok daha farklı tasarıma ve mimariye sahip havası ile oldukça eşsiz fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

3. Shinjuku Tokyo / Tokyo

Shinjuku Tokyo
Shinjuku Tokyo

Metro durağından çıkar çıkmaz sıra sıra gökdelenler ve renkli ışıklı tabelalar görüyorsanız bilinki orası Shinjuku Tokyo’dur. Shinjuku Tokyo, Tokyo’nun en önemli ticaret merkezlerinden bir tanesi. Gündüz vakti 250.000 insanın çalıştığı ve barları ve eğlence mekanlarıyla meşhur olan Shinjuku Tokyo, Tokyo’nun en çok ziyaretçi alan bölgelerinden birisi.

Bölgenin en meşhur sokakların Golden Gai’de bulunuyor. Sakın buranın sokaklarında fotoğraf çekinmeden Tokyo’dan ayrılmayın. Özellikle doğu Shinjuku’nun ara sokaklarını mutlaka görmelisiniz. Hatta yürürken alacağınız eski zaman kokusunu bir kavanoza saklasanız iyi edersiniz.

4. Shibuya

Shibuya
Shibuya

Tokyo denilince akla ilk önce bol ışıklı tabelaların olduğu dar ve karanlık sokakların fotoğrafları sonrasında da inanılmaz kalabalık cadde meydanları geliyor. İşte o akla gelen sokaklar ve meydanlar Shibuya’da bulunuyor. Ana meydana indiğiniz zaman meydana çıkan her sokak renkli büyük tabelalarla, ışıklı dükkan girişleriyle ve lezzetli yemeklerle dolu. Hele ki dünyanın en kalabalık meydanlarından birisi olan Shibuya, kırmızı ışıkta bekleyen ve yeşil ışıkta geçen büyük kitlelerin birbiriyle uyumu ile meşhur olmuş.

Shibuya’nın en meşhur kavşağının adı Lost in Translation. Tokyo’ya giderseniz bu caddeden mutlaka geçin. Hatta caddeyi tam yukarıdan gören restoranlardan bir tanesine oturun ve o güzel uyumu izleyin.

5. Odaiba / Tokyo

Odaiba
Odaiba

Odaiba, Tokyo seyahat rehberlerinde pek yer almaz. Çünkü Odaiba, Tokyo Körfezi’nde 1850’lerde savunma amaçlı inşa edilmiş bir ada olduğu için yerlilerde pek hoş karşılanmıyor. Her ne kadar sonradan yerleşim yerleri ve eğlence mekanları ile dolmuş olsa da pek ziyaretçi almıyor. Ancak Tokyo’nun kalabalığından sıkıldıysanız Odaiba güzel bir kaçış rotası olabilir.

Odaiba’nın ayrıca güzel bir de huzurlu ve sessiz bir kumsalı bulunuyor. Bu kumsalda her ne kadar denize girmek yasak olsa da piknik yapmak ve güneşlenmek tamamen serbest. Bu nedenle genellikle kamp yapmak isteyenler Odaiba’ya gidiyor. Harika bir şehir manzarası karşısında uyumanın tadına siz de varın isterim.

Tokyo’ya gezilmesi gereken yerler bence bu 5 maddeydi. Eğer olur da tatilinizi Tokyo’da yapmak isterseniz gitmeniz gereken yegane yerler bunlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.