Let’s travel together.

Tarsus Gezi Rehberi | Tarsus’ta Gezilecek Yerler

0 7

Bugün karşınıza Tarsus ile çıkıyorum! Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Tasus, 6 bin yıllık geçmişi ile göz dolduruyor. İşin garip tarafı 6 bin yıldır adının hala Tarsus olması. Hem tarihi, hem kültürel hem de doğal güzellikleri açısından bugünün seyahat rehberi başlığına Tarsus’u yazmak istedim. Eğer yaz tatilinde Tarsus’u gezmek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Girne Gezi Rehberi

St. Paul Kilisesi | Tarsus Gezi Rehberi

St. Paul Kilisesi
St. Paul Kilisesi

St. Paul Kilisesi, her ne kadar şimdilerde müze olarak kullanılıyor olsa da kilise halinden hiçbir şey kaybetmemiş durumda ziyaretçilerini bekliyor. 12. yüzyıldan kalma bir yapı olan St. Paul Kilisesi, tavanın ortası Hz. İsa, doğusunda Yohannes ve Mattaios, batısındaysa Marcos ve Lucas freskleriyle çevrili. Kilise, bugün hala Hristiyanlar için fazlasıyla önemli bir konumda. Hem tarihi hem kültür hem de turizm için çok önemli olan St. Paul Kilisesi, Tarsus’ta gezebileceğiniz en kaliteli yerlerden bir tanesi.

Girne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarsus Şelalesi

Tasus Şelalesi | Tarsus Gezi Rehberi 
Tasus Şelalesi | Tarsus Gezi Rehberi 

Tarsus, şelalesi ile meşhur bir yerdir. Doğal güzelliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş olan Tasus, kışın kar sularının erimesiyle çok daha fazla yoğunlaşan şelalesiyle ziyaretçilerini bekliyor. Bu yüzden “Tarsus’a ne zaman gidilir?” diye soracak olursanız size Mart ayını önerebilirim. Eğer Tarsus’a gidecek olursanız Tasus Şelalesi’ni görmeyi sakın unutmayın.

Tarsus Evleri

Tarsus, tarihi evleriyle meşhur bir tatil yeridir. Hala ayakta kalabilmiş olan evler Cumhuriyet zamanı mimarisinin en bozulmamış örneklerini bugünlere taşıyor. Evlerin en güzel özelliği ise Tarsus’u Tarsus yapan şey. Rengarenk duvarlarının önüne rengarenk çiçekler sarkıyor. Bugün Tarsus’ta neredeyse 600 kadar tarihi ev bulunuyor.

Marmaris’in Gizli Doğası: Bördübet

Kırk Kaşık Bedesteni

Kırk Kaşık Bedesteni
Kırk Kaşık Bedesteni

Kırk Kaşık Bedesteni, Ulu Cami ile yan yana duruyor. Kurulduğu ilk zamanlarda büyük bir medrese olarak kullanılan Kırk Kaşık Bedesteni, şimdi içi cıvıl cıvıl olan bir çarşıya dönüştürülmüş. İsmini de bedestenin dış tarafındaki çeşit çeşit kaşık süslemelerinden almış. Bedesten ilk duyulduğu zaman küçük bir yer gibi düşünülüyor. Fakat içinde tamı tamına 21 odası ve 7 kubbesi bulunuyor. Yani bu çarşının içinde epey dükkan var. İster hediyelik, isterseniz de göz nuru el emeği ürünleri satın alabilir ya da yöresel yemekler yiyebilirsiniz.

Tatil Önerileri: Dalyan Gezi Rehberi

Yedi Uyurlar Mağarası

Yedi Uyurlar Mağarası | Tarsus Gezi Rehberi 
Yedi Uyurlar Mağarası | Tarsus Gezi Rehberi 

Tarsus gezilecek yerler listemizin son maddesinde Yedi Uğurlar Mağarası yer alıyor. Merkeze sadece 14 km uzaklıktaki Dedeler Köyü’nün içinde bulunuyor Yedi Uğurlar Mağarası. Müslüman ve Hristiyanların kutsal ziyaret yeri kabul edilen bu mağara, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış olmasıyla meşhur. Eğer Tarsus’a gitmeyi planlıyorsanız Yedi Uğurlar Mağarası mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Çeşme Gezi Rehberi | Çeşme’de Yapılacak Şeyler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.