Let’s travel together.

Sri Lanka Seyahatinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

0 6

Sri Lanka, insanların pek bilmediği, bilenlerin de yılda bir kere karşılarına çıkan izinlerini Sri Lanka için kullanmak istemediği bir ada. Ancak bence tamamen bir saklı cennet. Portekiz, Hollanda ve İngilizlerin egemenliğinde olan bu ada adalet, eğitim ve sağlık açısından gayet düzgün bir durumda. Ülkenin geçim kaynakları ise başlıca değerli taş madenciliği, turizm, tekstil ve balıkçılık. Ben size bu şirin adada mutlaka yapmanız, gitmeniz ve görmeniz gereken 5 şeyden bahsedeceğim. Umarım keyifli bir okuma olur :).

Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir?

Bu soru Sri Lanka’nın neresine gitmek istediğinizle doğrudan ilişkili. Bu nedenle önceden güzel bir plan yapmanız kesinlikle şart. Batı ve Güney kıyıları için en çok tercih edilen zaman aralığı Aralık – Mart ayları iken; Doğu kıyıları için en çok tercih edilen zaman aralığı Nisan – Ekim ayları olarak öneriliyor.

Eğer vaktiniz varsa ve Sri Lanka’nın her iki tarafını da gezmek istiyorsanız direkt Türk işi mantık ile Mart – Nisan aylarını size önerebilirim. Bu konu tamamen sizin seyahat planınız ile alakalı bu nedenle hemen Sri Lanka’da yapılacak yerler listeme geçiyorum.

Phuket Gezi Rehberi | Phuket Gezilecek Yerler

1- Sri Lanka Köylerini Gezin

Sri Lanka’nın Sigiriya şehri ve şehre bağlı köyleri adanın en meşhur yerleri. Zaten Sri Lanka’ya giden gezginler ve turistler genel olarak hemen Sigiriya şehrini ondan sonra da çevredeki köyleri keşfetmeye başlar. Eğer yerel halkın yaşayış biçimlerini ve Sri Lanka kültürünü merak ediyorsanız şehri ve özellikle köyleri gezmeniz emin olun size çok şey katacaktır.

Köy turları ya öküz arabalarıyla ya da tuktuk denilen küçük arabalarla yapılıyor. Ben tuktukları kullanmanızı öneriyorum :).

Kıbrıs Girne 5 Yıldızlı Otelleri

2- Sigiriya Tepesi’ne Çıkın

Sri Lanka Sigiriya Tepesi
Sri Lanka Sigiriya Tepesi

Sigiriya Tepesi, yerel halk tarafından çok çok seviliyor. O kadar çok seviliyor ki herkes size Sigiriya Tepesi’ne çıkıp çıkmadığınızı soruyor. Görseldeki kayanın tepesinden Sri Lanka manzarasını keşfetmek için toplamda 1238 basamak çıkmanız gerekiyor. Giriş Ücreti 6.000 rupi civarlarında olan Sigiriya Tepesi, UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.

Amsterdam Gezi Rehberi | Amsterdam’da Gezilecek Yerler

3- Sri Lanka Kraliyet Botanik Bahçesi’ne Gidin

Kraliyet Botanik Bahçesi
Kraliyet Botanik Bahçesi

Bünyesinde 4.000’e yakın bitki türü barındıran Kraliyet Botanik Bahçesi, Kandy şehir merkezine yaklaşık 6 km mesafede bulunuyor. 2.000 rupi ile giriş yapabileceğiniz bu botanik bahçesi içine girdiğiniz andan itibaren sizi bambaşka bir dünyada gibi hissettirecek.

Ben hayatımda o kadar yeşilliği başka hiçbir yerde görmemiştim. Etraftan gelen sesler ve temiz hava ile tatilin sonunda tekrar binalarla dolu olan metropole döneceğiniz düşüncesi birazcık moral bozsa da içinde bulunduğunuz güzelliğin keyfini çıkarın.

Vize Nedir? Vize Nasıl Alınır? | Kapsamlı Yazı

4- Çay Bahçelerini Gezin

Sri Lanka Çay Bahçelerini Gezin
Sri Lanka Çay Bahçelerini Gezin

 

Ülke olarak hepimiz Karadeniz kıyılarını çok severiz. Türkiye için Rize, Trabzon ve Artvin tarafları bambaşka bir güzelliktir gerçekten. Ancak Sri Lanka da Seylan çayının ana vatanıdır. Bu adanın Kandy ve Nuwara Eliya şehirleri arasında devasa çay bahçeleri bulunuyor. Karadeniz gitmiş birisi olarak ben buradaki çay bahçelerine gerçekten hayran kalmıştım.

Çay bahçeleri 2.000 metre rakımda bulunuyor. Her ne kadar ulaşmak biraz zor olsa da karşınıza çıkacak güzelliklere kesinlikle değecektir. Burada öğrendiğim garip bir şey var. Bahçelerde çalışan kadınlar günlük 30 kg’a yakın çay toplamak zorundalar. 30 kg’ı geçerlerse prim kazanıyorlarmış.

Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

5- Sri Lanka Pinnawala Fil Yetimhanesine Gidin

Pinnawala Fil Yetimhanesine Gidin
Pinnawala Fil Yetimhanesine Gidin

Listenin en güzel maddesini en sona sakladım. Bu maddeye biraz daha fazla para ayırmanızı öneririm. Çünkü filler gerçekten çok şirin ve komik hayvanlar :). Pinnawala Fil Yetimhanesine çok kısa bir sürede varabilirsiniz. Bu yetimhane, doğada öksüz, ailesi olmayan ya da yaralı filleri sahipleniyor ve büyütmeye başlıyorlar.

Şu an 100’ü aşkın file ev sahipliği yapan bu yetimhane, fillere yemek verirken, filleri doyururken ya da gezintiye çıkartırken ziyaretçilerden ekstra para alıp onları da etkinliğe dahil edebiliyorlar. Yani burada fillerle epey güzel vakit geçirebilirsiniz.

2019 Yılında En Çok Turist Çeken Şehirler
Sri Lanka
Sri Lanka

Sri Lanka’da gezilecek yerler listemiz bu kadardı. Umarım planınıza renk katacak alternatif yerler sunmuşumdur. Görüşmek üzere :).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.