Let’s travel together.

Sömestır Tatilinde Ailecek Gidilebilecek Rotalar

0 7

Sömestır tatili, bizi iş stresinden ve kalabalık şehir hayatından biraz da olsa kurtarabiliyor. Ailemizle, çocuklarımızla ya da arkadaşlarımızla güzel bir vakit geçirebilmemiz için sömestır tatili birebir oluyor. Özellikle çalışan bireyler için bu tatil çok güzel bir kaçış :). Ben de bu sefer sömestır tatilinde ailecek ya da arkadaşlarınızla gidebileceğiniz harika tatil yerlerinden bahsettim. Eğer aklınızda bir sömestır planı yapmak varsa bu yazı kesinlikle işinize yarayacaktır.

1. Uludağ Kayak Merkezi | Sömestır Tatilinde Gidilebilecek Rotalar

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Uludağ Uludağ! Sömestır ve yılbaşı tatillerinde en gözde planlarının sonucudur kendisi. Ben her ne kadar kaymayı sevmesem de Uludağ manzarası ve heybetli duruşu ile çok güzel bir bölgedir. İstanbul’a yakın olmasının getirdiği avantaj gerçekten paha biçilemez. Hem vaktiniz kısa olacak hem ailecek ya da arkadaşlarınızla olacaksınız hem de eğlenmek istiyorsunuz. Uludağ kesinlikle harika bir plan.

Türkiye’nin en iyi kayak rotaları arasında belkide ilk sıraları zorlayacak kalitede olan Uludağ Kayak Merkezi, kış sporu seçenekleri ile hareketli bir tatil geçirmenizi sağlıyor.

Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri

2. Ilgaz Kayak Merkezi ve Milli Parkı

Ilgaz Kayak Merkezi | Sömestır Tatilinde Gidilebilecek Rotalar
Ilgaz Kayak Merkezi | Sömestır Tatilinde Gidilebilecek Rotalar

“Yok ben Bursa’ya çok uzağım ama ille de kaymak istiyorum.” diyorsanız Ilgaz Kayak Merkezi harika bir alternatif olur. Her noktasında eşsiz bir güzelliği bulunan Karadeniz Bölgesi’nin tam ortasında bulunan Ilgaz Dağları, kayak için en az Uludağ kadar güzel bir yerdir. Etrafında doğa yürüyüşü yapabileceğiniz pek çok rota da barındıran Ilgaz Kayak Merkezi ve Milli Parkı, ailenizle ya da arkadaşlarınızla gidebileceğiniz yegane tatil yerlerinden bir tanesidir.

Eğer kaymaktan sıkılırsanız milli parkta bulunan botanik gezileri, bisiklet turları, dağ tırmanışı ve foto safari gibi pek çok aktiviteye katılıp tatilinizi çok daha hareketli bir hale getirebilirsiniz. Eğer bitki türlerine ilgiliyseniz milli parkta göreceğiniz ve öğreneceğiniz çok şey olacaktır.

Kıbrıs Sahilleri

3. Çanakkale | Sömestır Tatilinde Gidilebilecek Rotalar

Çanakkale
Çanakkale

Çanakkale benim en son gezdiğim şehirdir. Gerçekten hem gezip hem de öğrenmek ve tarihin tozlu sokaklarında kaybolmak istiyorsanız Çanakkale harika bir tercih olabilir. Her mevsimde gezilebilir olan Çanakkale, özellikle sömestır tatilinde ılıman iklimi nedeniyle ayrı bir güzel oluyor. Ayrıca ulaşımı da çok rahat olduğu için kalabalık olursanız bunu bir sorun olur mu edasında düşünmenize de gerek yok.

Tüyleri diken diken eden şehitlikleri gezerken çocuklarınıza çok şey katabilirsiniz. Pek çok müze barındıran Çanakkale, tarih kokan sokakları ile de sadece içinde yürünse bile harika bir şehir. Eğer vaktiniz olursa Bozcaada’ya ya da Gökçeada’ya gitmenizi öneririm.

En İyi 10 Muğla Tatil Köyü | Muğla Otelleri

4. Karadeniz Ereğli

Karadeniz Ereğli | Sömestır Tatilinde Gidilebilecek Rotalar
Karadeniz Ereğli | Sömestır Tatilinde Gidilebilecek Rotalar

İstanbul’a bir hayli yakın olan başka bir rota ile karşınızdayım. Ereğli, Zonguldak il sınırı içinde bulunan çok şirin bir ilçe. Ereğli, gezilecek yerler açısından çok zengin bir yer ve sömestır tatilinde de epey ziyaretçi alıyor. Ereğli, Frig, Asur, Osmanlı, Bizans ve Roma gibi pek çok medeniyeti görmüş bir ilçe. Bu açıdan sokaklarını ve tarihi dokularını gezerken garip hissetmemenizin imkanı yok.

Özellikle tarihi eserleri gezerken duvarlara dokunup “Burada asırlık medeniyetler doğdu ve öldü.” demeniz sizi etkilemeye yeter de artar. Ben tarihin hiçbir zaman ölmediğine, medeniyetlerin ve insanların bir taş üzerinde hala yaşadığına inanan bir insanım. Bu nedenle tarihi sokaklar, meydanlar, yapılar ve müzeler beni her zaman çok etkilemiştir.

Ben, “Ya zaten yaz geliyor” düşüncesiyle ya Uludağ Kayak Merkezi’ne ya da Ilgaz Kayak Merkezi’ne giderdim. Ancak tercih size, ailenize ya da arkadaşlarınız kalmış :).

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri Ve Özellikleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.