Let’s travel together.

Sıcacık Bir Tatil Mi İstiyorsunuz? | Türkiye’nin En Sıcak Tatil Yerleri

0 8

Bazılarımız soğuk havaları sevsek de kimi insanlar yaz aylarına aşıktır. Bu yüzden kış ayları geldiği an sıcak bir plajın ve güneşin hayalini kurarlar. Ancak pek çoğumuz İstanbul gibi Türkiye’nin kuzey tarafında yer alan şehirlerde kışı yaşasak da Antalya, Mersin gibi şehirlerin hala sıcak olduğunu unuturuz. Yani aslında kış aylarında da sıcak bir tatil kaçamağı yapabiliriz. Bende bu kaçamakların yapılabileceği birkaç öneride bulunmak istedim. Bir yandan bu yazıyı okurken diğer yandan da tatil bavulunuzu hazırlayabilirsiniz :). “Benim acelem yok” diyorsanız sömestır tatilini bekleyebilirsiniz.

Antalya ile başlayalım.

1. Antalya | Sıcak Tatil Yerleri

Antalya
Antalya

Antalya, kışın en çok tercih edilen şehirlerden bir tanesi. Çünkü gerçekten şaşırtıcı derecede sıcak kalabiliyor. Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ve en turistik şehirlerinden birisi olarak bilinir. Doğası, meşhur palmiyeleri, hemen yanıbaşındaki Beydağları manzarası ve doğa yürüyüş rotaları ile herkesi kendine hayran bırakan sıcak şehir, geleneksel mimarisini de koruyabilmiş durumda.

Yazın hepimizin bildiği gibi ortalama 30-34 derece sıcaklıkta olan bölgede, kış aylarında 9-15 derece arasında bir sıcaklık yaşanıyor. Üstelik Antalya’da kar yağışı da hiç görülmüyor. Bu da şehrin sıcak kalmasında epey büyük rol oynuyor.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin batı tarafında yer alıyor. Doğuda Mersin ve Karaman, kuzeyde Konya, batıda ise Muğla ile komşu. Bölgeye hem kara hem de hava yoluyla ulaşım sağlamak mümkün.

Hierapolis Antik Kenti | Pamukkale Gezilecek Yerler

2. Bodrum | Sıcak Tatil Yerleri

Bodrum | Sıcak Tatil Yerleri
Bodrum | Sıcak Tatil Yerleri

Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden birisi. Işıltılı güzelliği ile bilinen bu tatil ilçesi, zihinlerimize beyaz kireç kaplı taş evleri ile kazılı.Bölgenin tarihteki adı Halikarnassos olarak biliniyor. Mavi kapı ve pencereleri ve uzun koylarıyla meşhur olan bu ilçe, sıcak bir tatil istiyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Yıl boyunca neredeyse 6 ay yaz mevsiminin yaşandığı Bodrum, neşeli ve sıcak insanlarıyla da tanınır. Yaz aylarında ortalama sıcaklığın 25-35 derece arasında değiştiği ilçede kış aylarındaki ortalama sıcaklık da 8-15 derece arasında değişir.

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum, Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Muğla’ya 115 km uzaklıkta konumlanan tatil yeri, Türkiye’nin dört bir yanından ulaşılabilir durumda. İzmir’e 236 km, İstanbul’a 696 km uzaklıkta olan Bodrum’a en yakın havalimanı ise Milas-Bodrum Havalimanı.

Ukrayna Otelleri

3. Çanakkale | Sıcak Tatil Yerleri

Çanakkale
Çanakkale

Çanakkale, Kuzeybatı Anadolu’da yer alan ve Gelibolu Yarımadası ile Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir kent. Köklü geçmişi ve hepimizin bildiği tarihi ile çokça ziyaret edilen bu efsanevi şehir, coğrafi konumundan dolayı ılıman bir iklime sahip.

Çanakkale, kar ile en fazla 10 gün beraber olabiliyor. Sonrasında da havalar hemen ısınıyor zaten. Eğer sıcağa düşkün bir insansanız ve Türkiye tarihine yönelik kültür gezileri de planlıyorsanız Çanakkale sizin için harika bir tercih olabilir. Ayrıca burada eşsiz doğal ve kültürel güzellikler mevcut. Troya ve Assos Antik Kenti, Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alıyor. Balıkesir ile sınırı bulunan şehre kara, deniz ve hava yolu ile ulaşılabiliyor. İstanbul’dan yola çıkacak gezginler Tekirdağ-Keşan-Gelibolu ya da Gebze-Bursa-Bandırma üzerinden Çanakkale’ye gidebiliyor.

Bergama Gezi Rehberi | Bergama’da Gezilecek Yerler

4. Mersin | Sıcak Tatil Yerleri

Mersin | Sıcak Tatil Yerleri
Mersin | Sıcak Tatil Yerleri

Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin, coğrafi konumu ve limanı sayesinde Doğu Akdeniz’in çok önemli ticaret noktalarından birisi konumunda. Ancak sadece ticaret ile anılmıyor. Son zamanlarda hızla gelişen şehir adından turizmi ile de söz ettirmeye başladı. Mersin, yılın sadece birkaç gününde 10 derecenin altına düşüyor. Buraya geldiğinizde Adam Kayalar, Yumuktepe Höyüğü ve Tarsus Müzesi gibi güzergahlara giderek tarihi bir yolculuğa da çıkabilirsiniz.

Mersin’e Nasıl Gidilir?

Doğuda Adana, batıda ise Antalya ile komşu olan Mersin’e Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım sağlanabiliyor. Etrafında Toros Dağları bulunan şehre, hava ve demir yolu ile ulaşmak mümkün. Şehre en yakın havalimanı ise Adana Şakirpaşa Havalimanı.

Benim önerim Çanakkale. Eğer Çanakkale’ye daha önce gitmediyseniz hem tarihi bir geziye hem de deniz,kum ve güneş üçlüsüyle mis gibi bir tatile çıkmış olursunuz :).

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.