Let’s travel together.

Seyahat Parası Biriktirmenin En İyi 5 Yolu

0 9
Bu durumdan dolayı seyahat etmek istiyorsanız nasıl para biriktirebileceğinize dair birkaç önemli yoldan bahsetmek istedim. O halde lafı fazla uzatmadan seyahat etmek için para biriktirmenin yolları konulu yazımıza geçelim.

Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

1. Tasarruf Etmeyi Öğrenin

Seyahat Parası Biriktirmenin Yolları
Seyahat Parası Biriktirmenin Yolları

Tasarruf etmek demek direkt olarak para biriktirmek demektir. Parayı har vurup harman savurursanız ne kadar istikrarlı bir şekilde para biriktirmeye çalışırsanız çalışın verim almanız çok zor olacaktır. Bu nedenle önce paranın kıymetini bilip gelirinizi dikkatli harcamanız ve gelecek planlarınıza yönelik ufak da olsa tasarruf birikimleri yapmanız gerekiyor. Gereksiz yere alınmamış birkaç parça kıyafet, gidilmemiş konserler hatta gereksiz yere oturulmamış cafe masaları bile ileride sizin için çok önemli olabilir. Bunun için benim en büyük önerim mutlaka bir tasarruf planı oluşturmanızdır. Her ay mutlak ihtiyacınız olan durumları giderleriyle beraber bir kenara yazın ve maaşınızı aldığınız zaman o liste dışına çıkmamaya özen gösterin. Ancak bu çok basit bir yöntemdir. Siz araştırmalar yaparak çok daha işe yarar planlar oluşturabilirsiniz. Hatta bu konuya dair bir kitap bile okuyabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

2. Ucuz Uçak Biletlerini Takip Edin / Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları
Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Uçak biletleri seyahatlerin en masraflı tarafı olmuştur. Bu nedenle ucuz uçak bileti bulduğunuz zaman aslında seyahatinizi için ekstra para tasarruf etmiş olursunuz. Daha önce Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları konulu bir yazı hazırlamıştık. O yazıya bakarak seyahatlerinizi daha az masraflı hale getirerek tasarruf ettiğiniz parayı gezip tozarken harcayabilirsiniz.

3. Konaklamaya Mümkün Olduğunca Az Para Verin

Couchsurfing
Couchsurfing

İlk paragrafta da dediğim gibi herkes seyahat ederken otelde kalmıyor. Ben mesela en son yaptığım otostopla Türkiye turumda çadırda konakladım. Ondan önceki yıl bisikletle Ege-Akdeniz rotasında pedalladım ve bazen çadırda bazen de Facebook gruplarından aldığım yardımla gönüllülerin evinde kaldım, hiç para da vermedim. Yani seyahat ederken konaklamaya hiç para vermemek bile mümkünken kendinizi otellere para harcamak zorunda hissetmeyin. Biliyorum az konaklama masrafı daha az rahat bir yatak demek ama sizler rahat bir yatakta yatmak için taaa nerden nereye gitmiyorsunuz sonuçta. Ayrıca Couchsurfing denilen bir site var onu da kullanabilirsiniz. Bu platform daha çok yurt dışındayken kullanışlı oluyor. Platform, konaklayacak yer arayan gezginler ile evinde bir gezgini ağırlamak isteyen kalbi güzel insanları buluşturuyor. Bir bakın derim.

4. Yeme-İçme Masraflarını Mutlaka Kontrol Edin

Seyahat Ederken Yeme İçme Masraflarınızı Kontrol Edin
Seyahat Ederken Yeme İçme Masraflarınızı Kontrol Edin

Elbette seyahat ettiğiniz yere özgü yemekleri tatmak istiyor olabilirsiniz. Ancak eğer benim gibi işiniz yemek yemekle falan değilse ama kendiniz de bir şeyler hazırlamak istemiyorsanız dışarıdan yiyeceğiniz için mutlaka en ucuzunu (fakat en sağlıklısını :)) bulmanız gerekiyor. Bunun için yemek yemeden önce seyahat ederken lokantaların, esnafların ya da yerel yemekhanelerin fiyatlarına mutlaka bakın hatta gerekirse teker teker sorun. Bu sayede azar azar biriktirerek ettiğiniz tasarruflar size güzel bir geri dönüş yapacaktır.

5. Ne Kadar Harcadığınızı Kontrol Edin / Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Seyahat Ederken Yeme İçme Masraflarınızı Kontrol Edin

Seyahate hazırlanırken ve seyahat ederken mutlaka harcadığınız parayı bir kenara neye harcadığınızı da ekleyerek not edin. Böylelikle gün sonunda baktığınız zaman gereksiz harcam yaptığınız durumları ertesi gün tekrar yapmayarak tasarruf edebilirsiniz. Cepteki parayı sürdürülebilir bir şekilde harcamak, planlı bir şekilde bitirmek gerçekten seyahat sırasında çok önemli bir hale geliyor. Önceden her şeyi planlamak kolaydır. Fakat yoldayken her şey önceden planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Bunun için kendinize güzel bir yöntem bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.