Let’s travel together.

Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

0 10

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. E haliyle sevgilisi olan herkes “Acaba bu yıl ne yapsak?” diye düşünüyor. Bence bu yıl sizin için belirlediğimiz ülkelerden bir tanesine gidin! Elbette güzel bir hediye de çok zarifçe olabilir ama eğer imkanınız varsa farklı bir deneyim için sizi bu yazıyı okumaya davet ediyorum.

Şimdi bu konu aslında çok kapsamlı olabilecek bir konu. Çünkü herkes sevgililer gününde farklı bir şey yapmak isteyebilir. Yani alternatif çok fazla. Fakat eğer bu sene ki sevgililer gününde bir ülkeye gitmek istiyorsanız size önereceğim ülkeler konusunda benim zevkime ve tecrübeme güvenmenizi isteyeceğim. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim istiyorum :).

1. Venedik | İtalya | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

Venedik
Venedik

Bence Venedik, hiç şüphesiz 14 Şubat Sevgililer Günü’nün en güzel şehri. Hatta dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Daha önce 2020 Yılının En Çok Tercih Edilen Avrupa Turları | 2020 Yurtdışı Turları yazımda da değindiğim gibi Venedik, çok fazla turist de alıyor. Şehre indiğiniz andan itibaren şehir için 400’den fazla kanalın olduğunu bilmeniz sizi bambaşka bir havaya sokuyor.

İlk birkaç saat, beraber şehri tanırsınız. Ne de olsa bu şehir normal yolları ve sokakları olan şehirlerden değildir. Sonrasında San Marco meydanına doğru gidersiniz ve Venedik’in büyüsüne kapılmaya başlarsınız. Sokak sanatçılarının eşsiz müzikleri eşliğinde, şehir kanallarında kaybolursunuz.

Ancak İtalya bizden ne yazık ki Schengen vizesi istiyor.

2. Prag | Çek Cumhuriyeti

Prag | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke
Prag | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

Prag, Orta Avrupa’nın en romantik şehri olarak bilinir. Hepimizin mutlaka en az bir kere filmlerde izlediği eski ve tarihi mimarisi ile kar tanelerinin düştüğü sokakları Prag’da rahatça görebilirsiniz. Ölmeden önce çift olarak görmeniz gereken yegane şehirlerden birisidir Prag.

Sadece gece hayatı olarak değil, tarihi ve kültürel yapıları ile de mutlaka görülmesi gereken bir kent olan Prag, Astronomik saat kulesi ile görülmeye değer bir şehir. Uçak biletleri de, gidiş dönüş 150 dolar civarında. Çek Cumhuriyeti de bizden Schengen Vizesi istiyor.

3. Roma | İtalya | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

Roma
Roma

Sıra 2019 yılının en çok turist alan şehirleri listemizde de belirttiğimiz Roma’ya geldi. Roma, tarihinden yemeklerine, şehir meydanlarından sokaklarına kadar gezilip görülmesi gereken nadide şehirlerden bir tanesi. Benim görmenizi istediğim en güzel yerleri ise Vatikan, Fontana di Trevi, Pantheon ve Colosseum. İtalya kültürünün tüm dünyaya nam salan meşhur pizzasını ve makarnalarını da denemeden dönmek elbette olmaz.

Güzel bir yemekten sonra şehrin en önemli meydanlarından birisi olan Spanish Steps’e gitmeyi de sakın unutmayın :). Sonrasında da birkaç kadeh şarap içmek için meydanın en güzel barlarından bir tanesine de girebilirsiniz.

4. Amsterdam | Hollanda

Amsterdam | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke
Amsterdam | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

Amsterdam, sadece bir bisiklet ile içinizin huzurla dolabileceği nadir şehirlerden bir tanesidir. Vondelpark’ta ayaklarınızı göle karşı uzatıp hayaller kurmanın tadını size tarif etmem gerçekten çok zor. Dam Meydanında ise bir kafeye oturup gelen geçeni izleyerek kahve içmezseniz de inanın bana çok şey kaçırmış olursunuz.

Sonrasında Museumplein, Van Gogh ve Rijksmuseum gibi tarihi müzeleri gezip tarihin tozlu sayfalarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Eğer 14 Şubat’a kadar kavga edip de ayrılmazsanız bütçe olarak günde 80-100 Euro gibi bir rakam ayırmanızı öneriyorum.

5. Svalbar | Norveç | Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke

Svalbar
Svalbar

Hepimiz kuzey ışıklarını görmek isteriz. Kuzey ışıklarını sevdiğimiz insan yanımızdayken görmeyi ise daha fazla isteriz :). Ben henüz Aurora Işıkları’nı göremedim. Evet maalesef şahit olamadım. Ama şu hayatta en çok istediğim şeylerden birisi olduğu için güzelliğini artık ezbere biliyor gibiyim. Bu yıl da gidemem belki ama umarım bu yazıyı okuyan sizler gidebilirsiniz.

Kuzey Işıkları, Norveç-İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde yaşanıyor. Ancak bu muhteşem ışıkların görülebilmesi için en çok tercih edilen ülke Norveç olarak biliniyor. Norveç’te görülebilecek başka güzel şeyler ise Oslo ve Tromso’dur. Sonrasında Svalbar’a giderek şehrin huzurlu sokaklarını dolaşabilirsiniz. Böyle bir gezi için de yine günlük en az 100 Euro gibi bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.