Let’s travel together.

Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

0 13

Bu yazımızda Schengen Vizesi’nin nasıl ve nereden alınacağına dair ayrıntılı bir rehber hazırlamak istedik. Fakat önce “Schengen Vizesi nedir?” sorusunun cevabını verelim. Gidilebilecek En Güzel Vizesiz Ülkeler yazımızda bu konuya ufak bir değinmiştik. “Ben vizeyle falan uğraşmak istemiyorum” diyorsanız vizesiz ülkeler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye olan devletlerden herhangi birine seyahat etmek isteyen turistlerin ya da iş insanlarının 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli geçici bir vizedir. Seyahat etmek isteyenler genellikle Avrupa ülkelerine teker teker vize başvurusunda bulunmak yerine Schengen Vizesi alır. Bu vize, gezginlerin herhangi bir Schengen Bölgesi dahilinde özgürce seyahat edebilmelerini sağlar. Schengen Bölgesi içinde gümrük kontrolleri de olmadığı için gezginler rahatça seyahat planlarını gerçekleştirebilirler.

Schengen vizesi, herhangi bir Avrupa ülkesinde uzun süre yaşamak, okumak ya da çalışmak için alınan vize değildir. Eğer seyahat etmek dışında uzun vadeli bir planınız varsa gitmek istediğiniz ülkenin ulus vize başvurusunu gerçekleştirmeniz gerekmekte. Schengen Vizesi nasıl alınır konulu yazımızın ilk başlığını açalım.

Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Schengen Vizesi
Schengen Vizesi

Schengen Vizesini, AB topraklarında bulunan ve Schengen anlaşmasına dahil olan ülkelerin yaşadığınız ülkedeki konsolosluklarından başvurarak alabilirsiniz. Ancak günümüzde birçok insan seyahat etmek için vize başvurusu yaptığından dolayı konsoloslukların bu başvurulara yetişememesi sonucunda bazı aracı şirketlerle anlaşmalar sağlandı. Bu anlaşma, ilgili şirketin sizin yerinize pasaport ve evraklarınızın hazırlanıp konsolosluğa gönderilmesini kapsıyor. Yani konsolosluklar yanlış ya da eksik evrakla vakit kaybetmemiş oluyor. Eğer vize başvurunuz kabul edilmezse anlaşmalı şirkete ödediğiniz ücret iade edilmiyor. Bu nedenle evraklarınızı söylendiği gibi eksiksiz teslim edin.

Schengen Vizesine Hangi Ülkeler Dahil?

Almanya / Berlin
Almanya / Berlin

Schengen vizesine 26 adet ülke dahil. Bu ülkeler sırasıyla Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyet, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Liechtenstein, Malta, Slovakya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, Slovenya, Portekiz, İsveç ve İsviçre şeklinde sıralanabilir.

Schengen Vizesi Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Vize için başvuru sürecinde hazırlamanız gereken başlıca evraklar şu şekilde:

Başvuru Formu: Vize başvurusunda bulunmak istediğiniz ülkenin konsolosluğundan verilen başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doğru bilgiler ile doldurmanız gerekiyor. Schengen vizesi başvuru formunu ülkenin konsolosluğundan, web sitesinden ya da aracı firmadan alabilirsiniz.

Pasaport: Pek çok insan pasaporta “Halledilir yaa” gözüyle baksa da tanıtığım birkaç arkadaşımın bu boş vermişlik nedeniyle başı yanmıştı. Pasaportunuzun seyahatinizin gerçekleşeceği tarihten sonra en az 90 gün daha geçerli olmasına ve en az iki sayfasının boş olmasına mutlaka dikkat edin.

Fotoğraf: Schengen bölgesindeki tüm ülkeler vize başvurularına aynı boyutta fotoğrafları kabul ediyor. 35x45mm boyutlarında çektirebileceğiniz vesikalık fotoğraflarınızı evraklarınızın arasına eklemeyi sakın unutmayın. Kaç adet istendiğine de dikkat edin.

Vize Ücreti: Her konsolosluk sadece başvuru için 60 Euro ücret talebinde bulunuyor. Başvurulan ülkeye göre fiyatların değişebileceğini de söyleyelim.

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sürenizi kapsayacak şekilde bir seyahat sağlık sigortası oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca seyahat sağlık sigortanızın en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmekte.

Schengen Vizesinin Tek Girişli Ve Çok Girişli Olması

Schengen Vizesi tek girişli ve çok girişli olarak ikiye ayrılıyor. Tek girişli Schengen ile seyahatinizden döndüğünüz zaman yani Avrupa ülkelerinden çıkış yaptıktan sonra tekrar girme hakkınız bulunmaz. Ancak çok girişli Schengen sahibiyseniz verilen kalış süreleri kapsamında o ülkeye dilediğiniz kadar girip ülkeden dilediğiniz kadar çıkabilirsiniz.

Son olarak sizi Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 5 İpucu yazımıza davet ediyoruz. Tekrar görüşmek üzere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.