Let’s travel together.

Prag Gezi Rehberi | Prag’ta Gezilecek Yerler

0 6

Gezi rehberi yazılarımıza devam ediyoruz. Bugün Prag Gezi rehberi ile karşınızdayım. İster Orta Avrupa turlarıyla isterseniz de eğer daha rahat gezmek istiyorsanız bireysel plan ile gidin Prag her türlü harika bir şehir. Mimarisi, mistik atmosferi ve benzersiz gece hayatı ile ön plana çıkan Prag, Avrupa gezilerinizin unutamayacağınız şehri olarak aklınızda yer edecek.

Detaylı bir gezi rehberi hazırlamak istedim. Umarım seyahat planınıza renk katacak bir yazı olur. O halde lafı fazla uzatmadan konuya giriyorum.

Kıbrıs Günlük Turlar

Prag Genel Bilgiler

Prag
Prag

Prag, hemen hemen her Avrupa şehrinde olduğu gibi tarihi ile ön plana çıkan bir şehir. Kentte yapılan kazılar sonucunda ilk yerleşimlerin Paleolitik Çağ’da başladığı bulunuyor. Günümüzde kentin merkezi konumundaki Zavist’e yerleşen insanlar, M.Ö. 1. yüzyıldan itibaren başka bölgeye sürülmeye başlanmış. Sonrasında Prag Slav kökenli topluluklara ev sahipliği yapmaya başlamış.

Kentin günümüzdeki en görkemli yapısı Prag Kalesi olarak biliniyor. 9. yüzyılın sonlarına doğru yapımına başlanan kale, ilerleyen dönemlerde şehrin sembolü haline gelmiş. Prag şu an 1 milyon 300 binin üzerinde insana ev sahipliği yapıyor. Nüfusun büyük bir kısmının herhangi bir dini inancı yok. Şehrin dörtte biri Hıristiyan olarak biliniyor.

Berlin Gezi Rehberi | Berlin’de Gezilecek Yerler

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag'a Ne Zaman Gidilir?
Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Orta Bohemya’da yer alan kentte yıl boyunca karasal iklim etkileri görünüyor. Kış aylarında 0°C hava sıcaklığına düşen şehir kar yağışına da yoğun olarak şahit oluyor. Kış aylarında çok romantik bir beyazlığa bürünen Prag’a Sevgililer Gününde Gidilebilecek En Güzel 5 Ülke yazımızda da yer vermiştik.

Ancak kış aylarında değil de daha sıcak günlerde bir seyahat planlıyorsanız Kent, en çok Mart-Mayıs aylarında turist alıyor.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag, yazımın başında da belirttiğim gibi mimari açıdan göz kamaştıran bir şehir. Bu açıdan pek çok gezilecek yeri de bünyesinde bulunduruyor. Ben Prag’a gittiğinizde ilk olarak Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı’nı görmenizi öneriyorum. Sonrasında sırasıyla Jan Hus Anıtı, Tyn Kilisesi ve Kinsky Sarayı’nı gördükten sonra seyahatinize Eski Şehir Meydanı’ndan tam anlamıyla başlayabilirsiniz.

Kıbrıs Tatil Fırsatları
Prag Saat Kulesi
Prag Saat Kulesi

Eski Şehir Meydanı’nda çok fazla yeme-içme mekanı bulunuyor. Prag yemek kültürü hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızı öneririm. Bu nedenle bölgedeki restoranlardan bir tanesine girerek gözünüze en güzel gelen yemeği tadın lütfen :).

Sonrasında Charles Köprüsü’ne geçip kentin en önemli simgesi olan Prag Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Prag’ın bir diğer önemli yapısı ise hiç şüphesiz Klementinum. En az kale kadar ziyaretçi çeken bu bina, kompleks Ulusal, Üniversite ve Teknik kütüphaneleri barındırıyor. Eğer şehir hakkında daha fazla tarihi bilgi edinmek istiyorsanız Klementinum’dan sonra Barut Kapısı’nı ve Prag Ulusal Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Bir şehir gezisinin olmazsa olmazı o şehri en tepeden görmektir. Prag’ın o güzel manzarasını görmek de mümkün. Şehirde Eyfel Kulesi örnek alınarak bir gözlem kulesi inşa edilmiş. Bu gözlem kulesi Petrin Tepesi’nde bulunuyor. Bu tepeden gözlem kulesine geçerek şehrin etkileyici manzarasını izleyebilirsiniz.

Bodrum Plajları | Bodrum’un En Güzel Koyları

Prag’da Ne Yapılır?

Prag'ta Ne Yapılır?
Prag’ta Ne Yapılır?

Prag elbette yukarıda saydıklarımdan ibaret değil. Bu yüzden size çok daha geniş bir liste hazırladım. Eğer şehirde çok daha fazla duracaksanız bu listeden planınıza gezilecek yerler maddeleri ekleyebilirsiniz. Liste ise şu şekilde;

 • Katedral ve kiliseleri ziyaret edin.
 • Müzelerdeki değerli koleksiyonları inceleyin.
 • David Cerny’nin kente özgünlük katan heykellerini görün.
 • Bebek İsa’yı ve Dans Eden Evi Görün.
 • Eski Kent’in sokaklarını gezin.
 • Sigmund Freud Heykeli’ni bulun ve fotoğraflayın.
 • Zivkov’a gidin.
 • Geleneksel kukla gösterilerini izleyin.
 • Kentten ayrılmadan mutlaka birkaç bira çeşidini tadın.
Sömestır Tatilinde Ailecek Gidilebilecek Rotalar

Prag Otel Tavsiyeleri

Prag'ta Bir Otel Odası
Prag’ta Bir Otel Odası

Eğer Prag’a bireysel bir planla gidecekseniz güzel bir otele ihtiyacınız olacak. Ben de sizler için hem kendim tecrübe ettiğim hem de fikrine güvendiğim arkadaşlarımdan derlediğim birkaç otel listesi hazırladım. Otellerin hepsi toplu taşımaya, alışveriş ve eğlencek bölgelerine ve gezilecek yerlere yakın konumda.

 

 • 4★ Hotel UNIC Prague
 • 5★ Grandior Hotel Prague
 • 4★ Appia Hotel Residences
 • 3★ Bed&Books Art Hotel
 • 5★ Radisson Blu Alcron Hotel

Prag gezi rehberi yazım bu kadardı. Umarım planınıza pozitif anlamda yön veren bir rehber olmuştur. Kendinize iyi bakın :).

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.