Let’s travel together.

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri

0 5

Pasaport çeşitleri ile ilgili bazı konular epey merak ediliyor. Pasaport, yurtdışı seyahatleri için olmazsa olmazlardandır. Hatta belkide tek olmazsa olmazdır. Çünkü bazı ülkelere vizesiz bile seyahat edilebilirken pasaportunuz olmadan kolay kolay hiçbir sınırı geçemezsiniz. Pasaport, yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan, vatandaşlık kimliği yerine geçen resmi bir belge olarak tanımlanıyor. Türk vatandaşları 4 farklı pasaport çeşidini, meslek durumları ve ülke içindeki statülerine göre kullanabiliyor. Bu statüyü okunulan okul, yapılan iş ya da yaşanılan şehir gibi faktörler belirliyor.

Bu yazıda Türk vatandaşlarının kullanabileceği pasaport çeşitleri hakkında bilgilendirici birkaç konudan bahsedeceğim. Dünyada kabul gören pasaportlar arasında genel olarak orta sıralamalarda bulunan Türk pasaportu ile dünyanın dört bir yanından birçok ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsunuz.

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

“Pasaport Nedir?” sorusuyla başlayalım istedim. Pasaport, yabancı bir ülkeye herhangi bir amaçtan dolayı gitmek isteyen vatandaşların kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, bulundukları ülkedeki durumlarını belirleyen ve gerekli izinleri almış olduğunu gösteren bir tür kimlik belgesidir. Yurtdışına gitmek istiyorsanız mutlaka pasaport çıkartmak zorundasınız.

Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri

Şu an için Türk vatandaşlarının kullanabileceği 4 çeşit pasaport bulunuyor. Bu pasaportlart, umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport olarak karşımıza çıkıyor. Umuma mahsus pasaport bordo, hususi pasaport yeşil, hizmet pasaportu gri ve diplomatik pasaport da siyah renkte oluyor. Gelin bu pasaportların özelliklerine berbaer bakalım.

Kıbrıs Plajları

1. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

Umuma Mahsus Pasaport
Umuma Mahsus Pasaport

Umuma mahsus pasaport, Türk ve KKTC vatandaşlarının alabileceği bir pasaport çeşitidir. Halk arasında en çok bilinen pasaport türüdür. Genel olarak bordo pasaport olarak da bilinir. Umuma mahsus pasaport yurt içinde il ve ilçe nüfus müdürlükleri, yurtdışında ise Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları tarafından veriliyor. Bordo pasaport sahibi olmak diğer pasaport türlerine göre çok daha kolaydır.

Umuma mahsus pasaportlar en az 6 ay süreli, 18 yaşından küçükler için en çok 5 yıl, 18 yaşından büyükler için ise 10 yıl süreli olarak alınabiliyor.

Gerekli Belgeler:

  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Varsa eski pasaport,
  • Parmak izi,
  • İmza.

Diğer belgeler ilgili kurumların sisteminden otomatik çekiliyor.

Kıbrıs’taki En İyi Üniversiteler

2. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Hususi Pasaport
Hususi Pasaport

Hususi pasaport, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına veriliyor. Hal arasında yeşil pasaport olarak da bilinen hususi pasaportlar genel olarak devlet bünyesinde görev yapan kişiler tarafından alınabiliyor. Yeşil pasaport ile pek çok ülkeye vizesiz seyahat etmek mümkün.

Hususi pasaport sahibi olmak istiyorsanız görev aldığınız kurumdan onaylanmış talep formu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı gerekiyor. Yeşil pasaport sadece il nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

Tiflis’te Nerede Kalınır? | Tiflis Otelleri

3. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet Pasaportu
Hizmet Pasaportu

Hizmet pasaportu, yurtdışından görevlendirilen akademisyenlere, sarı basın kartı sahibi olan gazetecilere ve sempozyum, bilimsel ya da kültürel etkinlikler nedeniyle devlet kurumları adına resmi görevle yurtdışına gönderilen kişilere veriliyor. Halk arasında gri pasaport olarak da bilinen hizmet pasaportu, 27’si vize sayfası olmak üzere toplamda 30 sayfa olarak çıkartılıyor.

Sadece il nüfus müdürlüklerinden alınabilen hizmet pasaportu için görev yapılan kurumdan onaylanmış talep formu, biyometrik fotoğraf, T.C. kimlik kartı ve nüfus cüzdanı gerekiyor.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

4. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik Pasaport
Diplomatik Pasaport

Diplomatik pasaport, sadece TBMM üyelerine, Yargıtaylara, Danıştaylara, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına veriliyor. Halk arasında siyah pasaport olarak da bilinen diplomatik pasaport, dünyanın birçok ülkesine vizesiz girebilmenizi sağlıyor.

Batum Gezi Rehberi | Batum’da Gezilecek Yerler

Yurtışına herhangi bir nedenden dolayı seyahat etmek istiyorsanız mutlaka pasaport sahibi olmalısınız. Eğer yakın bir zamanda yurtdışına çıkmanız gerekiyorsa hemen pasaport başvurusunda bulunmanızı öneririm. Çünkü pasaport işlemleri zaman zaman yaşanan yoğunluk ve defter sıkıntısı nedeniyle uzayabiliyor. Eğer geç başvuru yaparsanız ve pasaportunuz da bu sebeple geç çıkarsa seyahatinizi iptal etmek ya da ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden seyahat tarihinden en az bir ay önceden pasaport işlemlerine başlamakta yarar var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.