Let’s travel together.

Küçük Bir Tatil Kaçamağı | Ağva Gezilecek Yerler | Nasıl Gidilir?

0 4

Bugün size Ağva ‘dan bahsedeceğim. İstanbul, bazen hepimizi stresi içine alabiliyor. İş, trafik ve kalabalık açısından oldukça can sıkıcı olabilen İstanbul, insanları bazen kaçıp gitmeye mecbur bırakabiliyor. Her ne kadar zengin tarihi, hareketli sosyal ve kültür hayatı, renkli geceleri ve eşsiz deniz manzaraları olsa da koskoca bir metropolün insanı boğan yanları da olabiliyor.

Ancak İstanbul bu boğucu tarafının yanında güzel fırsatlar da barındırıyor. Civarında keşfedilmeyi bekleyen keyif dolu güzergahlar ve kaçış noktaları bulunduran İstanbul, eşsiz bir şehir kaçamağını mümkün kılıyor. Bende bugün bu şehir kaçamaklarının en güzeline Ağva’ya değineceğim. Bakalım Ağva’da neler var.

Ukrayna Turları 2020

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Gezilecek Yerler
Ağva Gezilecek Yerler

Ağva, her ne kadar günübirlik bir kaçamk gibi görülse de isterseniz uzun zaman burada kalıp keyfinize de bakabilirsiniz. Hem gezer hem de denizin, tarihin ve kültürün tadını çıkarabilirsiniz.

– Akçakese Köyü

Akçakese Köyü | Ağva
Akçakese Köyü | Ağva

Akçakese Köyü, İstanbulluklar için tam bir huzur molası niteliğinde. Tatil kaçamağı yapan pek çok İstanbullu Akçakese Köyü’nü tercih ediyor. Köy, hem temiz denizi ve sessiz ortamı ile hem de eşsiz doğası ile herkesin ilgisini çekiyor. Yaklaşık 1 km boyunca uzanan bir plajı olan Akçakese, eğer doğru vakitte ziyaret edebilirseniz çok az kişi olacağı için plajda sakin sakin kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

– Kilimli Koyu | Ağva

Kilimli Koyu
Kilimli Koyu

Kilimli Koyu, Ağva’ya geldiğinizde kesinlikle görmeniz yerlerden bir tanesi. Kilimli Koyu’na ulaşmak için Ağva’dan Kerpe’ye doğru giderken Dikbucak yolunu izlemeniz yeterli. Kilimli’nin başka bir yerde nadir görebileceğiniz bembeyaz kumlardan oluşan kumsalına şahitlik ettiğiniz an gözleriniz kamaşacak :). Kendinizi tropikal bir adaya düşmüş gibi hissedeceksiniz.

Bölgede herhangi bir pansiyon ya da kamp alanı bulunmuyor. Yani geceyi geçirmek isterseniz mutlaka yanınızda çadır götürmelisiniz.

Sıcacık Bir Tatil Mi İstiyorsunuz? | Türkiye’nin En Sıcak Tatil Yerleri

– Saklı Göl

Saklı Göl | Ağva
Saklı Göl | Ağva

Saklı Göl, adeta cennet niteliğinde bir doğal güzellik. Şile’ye bağlı Karamandere Köyü’nde bulunan bu göl, Ağva’nın büyüsüne kapılmanızda en büyük etkiyi yaratabilir. Her ne kadar Saklı Göl’e ulaşmak için aracınızı geride bırakıp biraz yürümeniz gerekse de unutmayın ulaşması zor olan her şey güzeldir.

Benim önerim Saklı Göl’ün hemen yanında çadır içinde en az bir gece geçirmeniz. O sessizliği, o gecenin huzurunu mutlaka tatmalısınız.

Hierapolis Antik Kenti | Pamukkale Gezilecek Yerler

– Ocaklı Kale | Ağva

Ocaklı Kale
Ocaklı Kale

Şile limanında bulunan Ocaklı Kalesi, Ağva’da görmeniz gereken bir başka seyahat rotası. Tarihi ile oldukça ilgi çeken Ocaklı Kale, Cenevizliler tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ocaklı Kalesi, Şile civarında yer alan 4 kaleden bir tanesi. Beyaz kireç taşlardan yapılan bu kale 12 metre yüksekliğinde. Osmanlı’nın denizden gelebilecek saldırılara karşı yaptığı düşünülüyor.

Ağva Nerede?

Ağva, oldukça popüler bir tatil yeri olduğu için her İstanbullu bilir. Metropolün kuzeydoğusunda, Göksu ve Yeşilçay ırmaklarının hemen arasında konumlanıyor. Kelime anlamı olarak ‘iki köy arası dere’ olan Ağva, Şile’ye sadece 28 km uzaklıkta bulunuyor.

Ukrayna Otelleri

İstanbul’dan Ağva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Ağva’ya Nasıl Gidilir?
İstanbul’dan Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva ile İstanbul arasında yaklaşık 100 km mesafe bulunuyor. Eğer özel aracınız varsa İstanbul’dan Ağva’ya gitmek için TEM Otoyolu, E-5 ve Beykoz üzerinden farklı yol alternatifleriniz var. TEM veya E-5 yolunu tercih ederseniz Şile tabelalarını ve sapaklarını takip etmeniz gerekiyor. Şile’den sonra ise Ağva istikametine devam etmeniz yeterli.

Özel aracınız yoksa İstanbul Anadolu yakasından kalkan belediye otobüsleriyle Ağva’ya gidebilirsiniz. Ancak yol biraz uzun süreceği için konforlu bir yolculuk yapamayabilirsiniz. Bu nedenle araç kiralamak mantıklı olabilir. Hem kiraladığınız araçla Ağva’da da rahat rahat dolaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.