Let’s travel together.

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

0 4

Kıbrıs eğitim amacı ile tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle ülkemizden birçok kişi okumak ve kendini geliştirmek için öncelikli olarak Kıbrıs’ı tercih etmektedir. Kıbrıs’ta üniversite okumak birçok yönden son derece avantajlı ve kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir seçenektir. Eğitimini Kıbrıs’ta tamamlamak isteyenler için genel şartlardan ve avantajların bahsetmek istiyoruz. Böylece tercih yapmadan önce kafanızda yer alan soru işaretlerini giderebilir ve çok daha net bir şekilde karar verebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Başta Türk vatandaşları olmak üzere dünyada birçok ülkenin vatandaşı Kıbrıs’ta eğitim alma hakkına sahiptir. Zaten Kıbrıs’ın ekonomisi büyük çoğunlukta turizme ve eğitime dayalıdır. Bu sebeple gerekli koşulları taşımanız halinde Kıbrıs’ta rahatlıkla eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta eğitim görebilmek için yerine getirmeniz gereken şartlardan bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Kıbrıs’ta yer alan üniversiteler özel üniversitedir ve ücretli olarak okunur. Ancak bunun yanında sizlerden yine de sınava girmeniz istenir. Yani Türkiye’de ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlara katılmanız ve barajı geçmeniz gerekir.
  • İstediğiniz üniversite ve bölümün puanına ulaşmanız gerekir.
  • Tercihlerde üniversiteyi tercih etmeniz ve tercihinizin de doğal olarak gelmesi gerekir.

Bunlar dışında Kıbrıs’ta üniversite okuyacak olanların yerine getirmesi gereken farklı bir koşul yoktur. Aslında ülkemizde yer alan üniversitelere giriş koşulları ile aynıdır.

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak
Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Kıbrıs’ta Yer Alan Üniversitelere Nasıl Başvuru Yapılır?

Gerekli koşulları yerine getirmeniz halinde üniversite tercihlerini yaparken rahatlıkla Kıbrıs’ta yer alan bir üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Kayıt vesaire ülkemizde yer alan üniversiteler ile benzer yönlere sahiptir. Tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitenin sitesinden rahatlıkla bu konuda bilgi elde edebilirsiniz. Bunun yanında yapmanız gerekenler hakkında birçok kurum ve site vardır. Yine bunlardan yardım alarak da orada izleyeceğiniz yoları öğrenebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Okumak Pahalı Mı?

Kıbrıs’ta eğitimini tamamlamak isteyenlerin en fazla merak ettiği konulardan biri doğal olarak orada eğitim görmenin pahalı olup olmadığıdır. Kıbrıs’ta yer alan üniversiteler özel üniversitelerdir ve buralarda eğitim görmek için ücret ödemeniz gerekir. Burslu olarak okuma imkânı tanıyan üniversitelerde vardır. Ülkemizdeki vakıf üniversitelerine oranla aslında Kıbrıs’ta yer alan üniversiteler çok daha uygun fiyatlıdır. Yani burada bir vakıf üniversitesinde okumak yerine rahatlıkla Kıbrıs’ta üniversite okuyabilirsiniz. Ancak Kıbrıs’ta üniversite okumak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli detay yaşamın biraz pahalı olmasıdır. Yani orada yarı zamanlı çalışarak belki ekonomik zorluk çekmezsiniz ancak Kıbrıs’ta rahat okumak için gelirinizin iyi olması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.