Let’s travel together.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

0 7

Tatil veya herhangi bir sebeple Kıbrıs’a gitmeyi düşünenler için detaylı bilgi vermek istiyoruz. Kıbrıs’a nasıl gidilir merak ediyorsanız size hem bu konuda hem de genel olarak Kıbrıs hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Kıbrıs bilindiği gibi bizler için son derece önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple her yıl binlerce kişi hem tatil hem de eğitim ve iş için bölgeyi ziyaret etmektedir. Bölgeyi henüz ziyaret etmeyen ve etmeyi düşünenler için bölgeye ilişkin merak edilen tüm detayları sunmaya çalışacağız.

Kıbrıs Nasıl Bir Ülke?

Kıbrıs hangi sebeple giderseniz gidin iyi vakit geçirebileceğiniz canlı, eğlenceli ve cana yakın insanların yaşadığı bir ülkedir. Zaten nüfusun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşmaktadır. Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılan ülkenin Kuzey tarafında Türkler Güney tarafında ise Rumlar yaşar. Bir dönem bu durum sorun olsa da günümüzde bundan kaynaklı olarak çok fazla sorun yaşanmamaktadır.

Kıbrıs ile ilgili söylenebilecek bir diğer önemli detay ülkenin biraz pahalı olmasıdır. Tatil için ziyaret ettiğinizde belki bu durum sizi pek etkilemez ancak eğitim veya tamamen yerleşmek amacı ile ülkeyi ziyaret ettiğinizde bunu göze almanız gerekir. Bunun yanı sıra ülkede konuşulan dil Türkçedir. Ayrıca ülkenin para birimi de Türk lirasıdır. Yani aslında bizlerin zorlanmadan yaşayabileceği ülkelerden biri olmaktadır.

Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kıbrıs Nasıl Bir Ülke?
Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kıbrıs Nasıl Bir Ülke?

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ve Vize Almak Gerekli Midir?

Ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin en fazla merak ettiği konulardan biri kuşkusuz Kıbrıs’a nasıl gidileceğidir. Özellikle vize ve pasaport gibi önemli evrakların gerek olup olmadığı doğal olarak merak edilmektedir. Bu konular hakkında detaylı bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

  • Öncelikle Kıbrıs’a gitmek isteyen Türk vatandaşları için vize uygulaması yoktur.
  • Pasaport konusuna gelecek olursak. Ziyaret etmeyi düşünen Türk vatandaşları içinde pasaport zorunluluğu yoktur. Yani tatil için gitmeyi düşündüğünüzde yanınızda yalnızca kimliğinizin olması yeterlidir. Ancak ülkede en fazla bu şekilde 3 ay kalma hakkınız vardır.
  • Pasaport ve Vize durumu tabi ülkenin Kuzey kısmı için geçerlidir. Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmek isteyenlerin şartları yerine getirerek vize alması gerekir.
  • Pasaport ve vize işlemleri dışında ülkeyi ziyaret etmek ulaşım bakımından son derece kolaydır. Neredeyse her gün Türkiye’nin birçok ilinden Kıbrıs’a direkt uçuşlar mevcuttur. Bunun yanı sıra ayrıca ülkemizden gemi ile Kıbrıs’a gitmekte mümkündür.

Kıbrıs’a nasıl gidilir diye merak edenler için detaylı bir yazı oluşturmaya çalıştık. Ziyaret etmeden önce merak ettiğiniz önemli detaylara ulaşabilmenizi umuyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.