Let’s travel together.

Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 13

Bizler için tarihi ve siyasi olarak önemli bir yere sahip olan Kıbrıs, turizm açısından da son derece önemlidir. Çünkü tatil için tercih edebileceğimiz oldukça avantajlı ülkeler arasında bulunur. Hem yurtdışı hem de vizesiz, pasaportsuz olsun derseniz Kıbrıs tam olarak tercih edebileceğiniz ülkeler arasındadır. Kıbrıs hakkında bilinmesi gerekenler neler bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için bahsetmek istiyoruz. Tatil veya farklı bir sebepten dolayı bölgeyi ziyaret etmeden önce yazımızı okumanız size yardımcı olacaktır.

Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Daha Fazlası

Kıbrıs hakkında bilinmesi gereken oldukça önemli detaylar vardır. Özellikle daha önce ülkeye gitmeyen kişiler için gitmeden önce mutlaka bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunların neler olduğu hakkında bilgi verecek olursak. Şöyle ki;

  • Kıbrıs’a gitmek için Türk vatandaşlarının pasaport veya vize almasına gerek yoktur. Ülkeye giriş yapmak için kimlik kartlarının yanında olması yeterlidir. Turist olarak kalacak olan kişilerin 3 aydan fazla kalmaması gerekiyor.
  • Kıbrıs’ta hem Türk lirası hem de diğer döviz cinsinde paralar geçerli olmaktadır.
  • Kıbrıs’ta bilindiği gibi trafik sol taraftan akmaktadır. Direksiyonlar arabanın sağ tarafında bulunmaktadır. Yani ülkemize göre tam tersi şekilde akmaktadır.
  • Kıbrıs’ta prizler üçlü olmaktadır. Otelde kalacaklar için genellikle çevirici olmakta ancak ev kiralayacakların yanında mutlaka böyle bir alet götürmesi gerekir.
  • Bölgede giyim tarzı son derece Avrupai olmasına karşın kutsal yerlere girerken bizde olduğu gibi kişilerin dikkatli giyinmesi gerekmektedir.
Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Daha Fazlası
Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Daha Fazlası

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Tatil veya başka bir sebeple Kıbrıs’ı tercih etmek isteyenler için bölgeye nasıl gidilir bahsetmek istiyoruz. Kıbrıs’a ulaşım diğer ülkelere göre de son derece kolaydır. Çünkü Kıbrıs’a gitmek için deniz yolu ve havayolu tercih edilebilmektedir. Türkiye’nin birçok şehrinden Kıbrıs’a direkt uçuşlar mevcuttur. Bunun yanı sıra aktarmalı olarak da birçok uçuş seçeneği vardır. Bunun yanı sıra ülkeye rahatlıkla gemi ile de ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Yaşam

Kıbrıs’ta yaşam nasıldır ve bölgeyi ziyaret ettiğinizde sizleri neler bekliyor bahsetmek istiyoruz. Kıbrıs hem Türk kültürünün hem de Avrupai yaşam biçiminin harmanlandığı ülkelerden biridir. Bu sebeple gittiğinizde biraz kafanız karışabilir. Ancak genel olarak Kıbrıs son derece güzel ve yaşanılabilir ülkelerden biridir. Tatil için rahatlıkla tercih edilebilir. Ayrıca eğitim veya gerekli koşulları yerine getirdiğinizde yaşamak içinde tercih edilebilir. Kıbrıs hakkında bilinmesi gerekenler arasında en önemli detaylardan biri yaşamın biraz pahalı olmasıdır. Bazı kaynakların kısıtlı olması ve bunların başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelerden gitmesi buna sebep olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.