Let’s travel together.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

0 8

Bizim için yavru vatan olan Kıbrıs, her yıl ülkemizden çok sayıda kişiyi ağırlayan önemli gezi rotalarından biri olmaktadır. Daha önce bu eşsiz ada ülkesine gitmemiş veya tekrar gitmeyi düşünenler için Kıbrıs gezilecek yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kıbrıs’ta bilindiği gibi Türkiye’den farklı olarak bazı kurallar geçerlidir. Genel olarak yaşam biçimleri vesaire benzese de ülkede yaşam biçimi farklıdır. Ülkeyi gezmek isteyenlerin öncelikle buna hazırlıklı olması gerekir. Kıbrıs’ta gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi vermeden önce ülke hakkında genel bilgi vermek istiyoruz.

Kıbrıs Hakkında Genel Bilgi

Kıbrıs bilindiği gibi Kuzey ve Güney olarak ayrılmaktadır. Güney kısmı Rum kesimine ait iken, Kuzey kesimi ise Türkiye’ye bağlıdır.  Kıbrıs’ın ekonomisi günümüzde daha çok turizme ve eğitime dayalıdır. Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa ancak liman bölgesi olduğu için daha çok Girne bölgesi her yıl turistlerin yoğunlukla ziyaret ettiği bir bölge olmaktadır. Kıbrıs’ı ziyaret etmeyi düşünen Türk vatandaşları için vize veya pasaport uygulaması yoktur. Yani Türkiye’de başka bir şehri ziyaret eder gibi rahatlıkla bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Kıbrıs’a ülkemizde birçok şehirden direkt uçuş vardır. Ayrıca deniz yolu ile gitmekte mümkündür.

Popüler Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

1.Surlar İçi

Lefkoşa’da bulunan bu bölge surlar ile çevrili bir şehri andırmaktadır. Son derece huzurlu ve muhteşem bir bölge olan sular içi Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Surlar İçi
Surlar İçi

2.Barbarlık Müzesi

Oldukça trajik bir öyküsü olan bu müze gittiğinizde görmeniz gereken yerler arasındadır. 1960 yılında Türk Binbaşının evi olan bu müzede Binbaşının eşi, çocukları ve yakınları Rumlar tarafından katledilmiştir.

Barbarlık Müzesi
Barbarlık Müzesi

3.Girne Kalesi

Deniz ticaretinin yaygın olarak yapıldığı bölgelerden olan Kıbrıs’ta bundan kaynaklı olarak batık ticaret gemilerinin ve korsan gemilerinin yoğunluğu fazladır. Özellikle ünlü Girne kalesi çevresinde fazlası ile bu batık gemilere rastlamak mümkündür.

Girne Kalesi
Girne Kalesi

4.Büyük Han

Lefkoşa’da yer alan bu büyük han Birleşik Krallık zamanında esirlerin tutulduğu bir yerdi. Günümüzde önemli sanatçıların eserlerinin sergilendiği önemli bir sanat merkezine dönüştürülmüştür. Han da bir dönem de evsiz kişilere yemek dağıtılırdı. Kıbrıs’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi ve farklı atmosfere sahip mekanlar arasında yer alır.

Büyük Han
Büyük Han

5.Bella Paris Manastırı

Girne’nin Güneyinde yer alan bu manastır Kıbrıs gezilecek yerler arasında öne çıkar. Manastırda zaman zaman konserler düzenlenir ve ziyaret ettiğinizde bu konserlere denk gelmeniz iyi vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Kıbrıs Gezilecek Yerler - Bella Paris Manastırı
Kıbrıs Gezilecek Yerler – Bella Paris Manastırı

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.