Let’s travel together.

Karadağ Gezi Rehberi | Karadağ Gezilecek Yerler

0 12

Karadağ, daha öncesinde Gidilecek En Güzel Vizesiz Ülkeler listemizde de değindiğimiz gibi gece hayatı, tarihi ve kültürel birikimi ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan bir ülke. Dillere destan plajları ve kıyılarındaki eşsiz güzellikleri ile adından bolca söz ettirmeyi başaran Karadağ, UNESCO tescilli yapıları ve yerleşim yerleri ile her yıl milyonlarca turisti bünyesine çekmeyi başarıyor. Bizler de yaklaşık 650 binlik nüfuslu bu ülkeye Karadağ gezi rehberi tadında biraz değinmek istedik.

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ, doğusunda, batısında, kuzeyinde ve güneyinde her yıl yüzbinlerce ziyaretçi alan ülkelerle çevrili bir güzellik. Resmi dilleri “Karadağca” olmasına rağmen Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça dilleri de oldukça yaygın konuşuluyor. Ayrıca bazı turistik bölgelerde tamamen İngilizce’nin konuşulduğu da oluyor. Peki Karadağ’da nereler gezilir? Biraz da bu soruya cevap verelim.

Ülkedeki Tivat ve Budva şehirleri her yıl gittikçe artan ziyaretçi sayısına ulaşıyor. Sürekli yenilenen şehirler, dikkat çeken muhteşem plajları ile meşhur. Ayrıca doğal koyları ile de yaz turizminin gözde rotaları arasında. Peki diğer şehirleri nasıl?

1. Podgorica / Karadağ

Podgorica
Podgorica

Podgorica, Karadağ’ın belkide en az bilinen şehridir. Ancak bence en güzel de şehridir. Nüfusu yaklaşık 200 bin civarlarında olan başkent, birçok gezgini Adriyatik kıyılara ulaşabilmesi için karşılıyor. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve Adriyatik kıyılar için Podgorica’ya gitmeniz gerekiyorsa yaklaşık 2 saat uçmanız gerekiyor. Eğer yaz tatili için böyle bir planınız varsa erken rezervasyon ve ucuz uçak bileti için hemen harekete geçin! Şehir, tarihi bölgesi olan Stara Varos ve saat kulesi ile oldukça meşhur.

2. Kotor

Kotor / Karadağ
Kotor / Karadağ

Kotor, Karadağ’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş bir kıyı şehri. En çok yaz aylarında ziyaret edilen şehir, plajları ve doğal koyları ile meşhur. Barok mimarisi ile de oldukça ün salmış gibi şehir olan Kotor, gür bitki örtüsü ile tatilcileri mıknatıs gibi çekiyor. Şehrin Stari Grad’ı da UNESCO Listesi’nde. Benim size bu şehirde yapmanızı önereceğim yegane şey Fortification Tepesine çıkıp şehrin en güzel manzarasını izlemeniz. Sonrada inip Aziz Lukas Kilisesi’ni gezebiliriz.

3. Perast / Karadağ

Perast
Perast

Bir başka Barok mimarisi ile bezenen şehir de Perast’tır. Daracık taş sokakların kenarlarında taş evlerin olduğu efsane bir şehirdir Perast. Benim en çok büyülendiğim nadir sokakları bünyesinde taşır. Kotor körfezinin en dar kısmında bulunan Perast, Kotor merkezine yaklaşık 15 kilometrelik mesafede konumlanıyor. 400’den az nüfusu sayesinde tüm tarihi dokularını korumayı başarmış nadide bir şehir. Özellikle Barok evleri ve kiliseleri çok meşhur.

Ayrıca uluslararası müzisyenlerin her yıl katıldığı Perast Müzik Festivali de Ağustos aylarında düzenleniyor. Hem festival için hem de şehri gezmek için biletlerinizi erkenden kapın!

4. Herceg Novi

Herceg Novi / Karadağ
Herceg Novi / Karadağ

Herceg Novi, Karadağ’ın en önemli tatil şehirlerinden birisi. SPA ve kaplıcaları ile meşhur olan bu şehir, kiliseleri ve saat kuleleri ile biliniyor. Harika doğa manzaraları ile sizi karşılayan bu şehirde bir yandan kafanızı dinleyip diğer yandan da pencerenizden izleyebileceğiniz keskin ve kusursuz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Açıkcası dolu dolu gezebileceğiniz pek bir yeri olmamasına rağmen insanların buraya dinginliği ve huzurlu yapısı için geldiğini düşünüyorum.

5. Çetinje / Karadağ 

Çetinje
Çetinje

Çetinje, ülkenin eski başkenti. Lovcen Ulusal Parkı ile büyüleyici bir doğaya sahip. Oturmuş mimarisi ve kültürü ile herkesin dikkatini çeken bu şehir tatilden ziyade tarihi ve kültürel bir seyahat gerçekleştirmek isteyen insanların rotası oluyor. Şehrin en önemli yeri bence Çetinye Manastırı. Eski konsolosluk binaları, müzeleri ve kiliseleriyle de epey bir ziyaretçi toplayan Çetinye, şehirn dışına çıkıldığı zaman size harika manzaralar verebiliyor.

Karadağ’a gittiğiniz zaman yerel şaraplardan tatmayı sakın unutmayın. Şaraplar ülkenin kıyı ve güney kısımlarındaki en kaliteli üzüm bağlarından yapılıyor. Ülkede şarap dışında peynir çeşitleri de mutlaka denenmeli.

Karadağ’a Ne Zaman Gidilir?

Bence ülkeye gitmenin en uygun olduğu aylar havanın yavaş yavaş ısınmaya başladığı aylar. Çünkü Adriyatik kıyıların iklimi en güzel yaz aylarının başlarında oluyor. Hem doğa yürüyüşü yapmak da oldukça rahat bir hale geliyor. Karadağ’ın iklimi hemen hemen Türkiye ile benzer. Türkiye’de tatile çıkmak için en çok Mayıs, Haziran ve Eylül aylarını kullanırız. Karadağ için de bu aylar en idealleri. Eğer vaktinizi tam ayarlayamazsanız çok soğuk ya da çok sıcak bir havayla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle iyi araştırma yapmanızı öneririm!

Bol eğlenceler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.