Let’s travel together.

İzmir Gezilecek Yerler | İzmir’de Görmeniz Gereken 5 Yer!

0 15

İzmir, İstanbul’a aşık olan beni bile benden alan bir şehir. Otostopla seyahat ettiğim sırada gittiğim ve birkaç gün gezme fırsatı bulduğum bu şehir, İstanbul ile kıyasladığım zaman karmaşıklığı, trafiği ve ruhsuz insanları olmayan bu şehirde oldukça fazla yeşillik ve açık alan var. Açık alandan kastım gidip kafanızı dinleyebileceğiniz park vs. yerler. Sahilleri kıyasladığımız zaman ise İstanbul’da sıkış pıkış bir görüntü olursak İzmir o kadar ferah ve rahattı ki gerçekten insanın içini açıyordu.

Bende bu yazımda İzmir’in güzelliklerine değinmek istedim. İzmir gezi rehberi tadında olacak bu yazıma elbette İzmir Saat Kulesi ile başlamak istiyorum.

1. İzmir Saat Kulesi

"<yoastmark

İzmir Saat Kulesi, İzmirli olanın da olmayanın da buluşma noktasıdır. Bence de İzmir’i gezmek istiyorsanız en güzel başlangıç da Konak Meydanı’dır. Hem yürüyerek gezilecek pek çok yere yakındır hem de çok canlı ve hareketli sokaklara ve caddelere çıkartır sizi. Saat Kulesi, iehrin tam ortasında yer alır. Bu koca saat 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmış. 25 metre boyundaki 4 çeşmeli kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi.

Saatin yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışması benim en çok ilgimi çeken noktalardan bir tanesidir.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

2. Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı, iki yüz yıl önce Batılı gezginler tarafından “Akdeniz’in mücevheri” olarak bilinirdi. İzmir gezilecek yerler listesinin ilk sıralarını mutlaka hakeden Kemeraltı Çarşısı, şehrin tarihini, kültürünü ve mimarisini tam anlamıyla sergilemeyi başarıyor.

Yeni Şükran, İzmir’in en eski ve hala ayakta duran otelidir. Milli Kütüphane, şehrin en eski ve en donanımlı kütüphanelerinden bir tanesidir. Devlet ve Opera Balesi, sanatseverlerin buluştuğu yegane yerdir. Ve bunların hepsi de tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içindedir.

Türkiye’nin En Romantik 5 Oteli | 14 Şubat’a Özel

3. Aziz Voukolos Kilisesi

Aziz Voukolos Kilisesi
Aziz Voukolos Kilisesi

Kiliseleri epey bir seviyorum. İstanbul’da da neredeyse gitmediğim görmediğim kilise kalmamıştır. Dolayısıyla İzmir’de de epey bir kilise gezdim ve en sevdiğim Aziz Voukolos Kilisesi oldu. Symrna’nın ilk piskoposları’ndan St. Boukolos’un adına yapılmış olan bu kilise, Rum kesiminin nüfusta fazla olduğu zamanlardan kalma.

Fakat şu an kilise olarak durmuyor. Rum kesimi bölgeyi terk edince kilise uzun yıllar boş kalmış. Sonrasında Atatürk’ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmüş. Zamanla müze işlevini de yitiren yapı, Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet vermeye başlamış.

2019 Yılında En Çok Turist Çeken Şehirler

4. İzmir Kordon Boyu

"<yoastmark

İzmir Kordon Boyu, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan müthiş manzaralı bir sahil şeridi. Yaz aylarında gençler ile dolup taşan bu sahil şeridi, eğlence ve kültür faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir bölge. İzmir’in en güzel gün batımını Kordon’da görebilirsiniz. Önünüz alabildiğine açık olur. İzmir’in ruhunu, huzurunu ve sessizliğini tam o sıra iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Ben İzmir’de kalacak bir yer bulamadığım bir gün Kordon’da uyumuştum. Hayatımın en güzel uykusuydu sanırım :).

Türkiye’de Ucuz Tatil Yapabileceğiniz En İyi 5 Yer!

5. İzmir Tarihi Asansör

"<yoastmark

Tarihi Asansör, 1900’lü yıllarda Musevilerin yoğun olarak yaşadığı Karataş semtinde bulunuyor. Asansör 1907 yılında iki sokak arasındaki 58 metrelik yükseklik farkının hemen aşılabilmesi için inşa edilmiş. Bence 58 metre yükseliklerinde olan bu asansörü ilginç yapan durum inşa edildiği yıldan öte inşa ediliş amacı. Yani dünya üzerinde kaç asansör iki sokak arasında yapılmıştır? Gerçekten öyküsü çok garip bir asansör :).

Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için insanların 155 basamaklı merdivenleri kullanması gerekiyordu. Asansörü yaptıran kişi ise iş adamı Nesim Levi.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri | En Güzel 5 Ülke!

İzmir Gezi Rehberi yazım şimdilik bu kadardı. İlerleyen zamanlarda çok daha ayrıntılı bir şekilde tekrar görüşeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.