Let’s travel together.

İstanbul Yakınlarında Gezilecek Yerler

0 19

İstanbul, gezilip görülmek için gerçekten harika bir şehir ancak böylesine büyük bir metropolde yaşamanın artılarının yanında eksileri de oluyor. Tarihi dokusu, eğlence mekanları, iş olanakları ya da sahil manzaraları harika olan bu şehrin kafa dinlemek için gidilebilecek hiçbir yeri yok. “Kendimi doğanın bağrına bırakayım da ağaçların arasında sessizliğin tadını çıkarayım.” dediğiniz zaman akla hemen “Ama nereye gideceğim?” sorusu geliyor. Çünkü İstanbul bu konuda gerçekten çok sıkıntılı. Fakat iyiki şehre yakın bölgelerde hafta sonu kaçamaklarının yapılabileceği belli başlı bölgeler var. İşte bizde bu bölgelerden en güzel 5 tanesini sizlerle paylaşacağız.

1 – Kırkpınar, Sapanca Gölü | İstanbul Yakınlarında Gezilecek Yerler

Kırkpınar Sapanca Gölü
Kırkpınar Sapanca Gölü

İstanbul yakınlarında gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Kırkpınar Sapanca Gölü yer alıyor. Sapanca Gölü artık eskisi gibi bilinmeyen bir güzellik değil. Hemen hemen her İstanbullunun bildiği ve ziyaret ettiği bir bölge haline geldi. Göl kıyısında bu nedenle artan restoranlar sizin hem manzaranın tadını daha iyi çıkarmanızı sağlıyor hem de güzel bir kahvaltı yapmanızı. Kusursuz bir kahvaltı ile güne başladıktan sonra göl kıyısındaki sazlıkların arasında yürüyüş yapabilir ve doğanın sessizliğinde huzurunuzu bulabilirsiniz.

2 – Abant Gölü Ve Tabiat Parkı

Abant Gölü Ve Tabiat Parkı
Abant Gölü Ve Tabiat Parkı

İstanbul’da hafta sonu gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Abant Gölü ve Tabiat parkı yer alıyor. Kartpostallık manzaralara ev sahipliği yapan Abant Gölü ve çevresi ile Tabiat Parkı belkide İstanbul’dan gidebileceğiniz en güzel yerdir. Gür ormanların ve yemyeşil ağaçların arasında şehrin gürültülü ve karmaşık havasından tamamen uzaklaşabilirsiniz. Abant Gölü ve Tabiat Parkı İstanbul’un stresinden ve yorgunluğundan en güzel kaçış rotalarından birisi.

3 – Tekirdağ, Şarköy Ve Uçmakdere | İstanbul Yakınlarında Gezilecek Yerler

Tekirdağ, Şarköy Ve Uçmakdere
Tekirdağ, Şarköy Ve Uçmakdere

Şarköy’e bu zamana kadar iki kere gittim. Tekirdağ ve Uçmakdere’den geçtikten sonra doğanın ve manzaranın güzelliğinin her durakta arttığını hissediyordunuz. Tekirdağ’dan geçerken o meşhur köftesini yemeyi sakın unutmayın :). Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapabilir ya da kamp kurup harika bir manzaraya uyanabilirsiniz. Şarköy’de ise her yaz plaj partileri düzenleniyor. Haftanın yorgunluğunu atabileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

4 – Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalar Tabiat Parkı
Ballı Kayalar Tabiat Parkı

İstanbul-Ankara otobanına girdikten yaklaşık yarım saat sonra ulaşılan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, Gebze’nin Tavşanlı Köyü’nde bulunuyor. İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında en popülerlerinden biri olan bu tabiat parkı, en çok kaya tırmanışı yapanlar tarafından tercih ediliyor. Fakat dere kıyısında güzel bir piknik alanı da var.

5 – Kerpe – Kefken, Kocaeli | İstanbul Yakınlarında Gezilecek Yerler

Kerpe
Kerpe

Kerpe, Karadeniz’in Ağva’sı gibi bir yer. Üstelik İstanbul’da oturanlar için Ağva’ya göre ulaşımı çok daha kolay. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kocaeli’ye geliyor ve 50 km sonrasında Kerpe’ye kolaylıkla ulaşıyorsunuz. Kerpe, masmavi denizin ardında sırtını uzun çam ağaçlarından oluşan geniş bir ormana dayamış şirin mi şirin tatlı mı tatlı bir tatil beldesi. Sevmemek elde değil.

İstanbul’da hafta sonu gidilebilecek yerler konulu listemizin sonuna geldik. Üşengeçlik etmeyin, kendinize vakit ayırın. Sürekli iş iş iş bu hayat geçmez :). Görüşmek üzere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.