Let’s travel together.

İstanbul Görülmesi Gereken En Güzel Yerler

0 3

İstanbul Türkiye’nin en çok turist alan şehirlerinden bir tanesi. Gezilecek yerlerinden eğlence mekanlarına, alışveriş yerlerinden kültür duraklarına pek çok alternatif seyahat rotasını bünyesinde barındıran bu metropol, harika manzaralar bile sunabiliyor. Bugün bu koca metropolde gezebileceğiniz yerleri size anlatacağım. İstanbul’u bilmeyen yoktur ama…

Çilingoz Gezi Rehberi | Çilingoz Nasıl Bir Yer?

Eyüp Sultan Cami | İstanbul Gezilecek Yerler

Eyüp Sultan Cami
Eyüp Sultan Cami

İstanbul, Eyüp Sultan Cami’si ile meşhur bir şehirdir. Sadece Eyip Sultan Cami değil pek çok cami ile belli bir kesimi kendisine çekebiliyor. 1453-1459 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Eyip Sultan Cami, en çok ziyaret edilen camilerden bir tanesi. İbadet yerleri, çifte hamamı, medresesi ve nadide tarihi çizgileri ile İstanbul’a gelip mutlaka görmeniz gereken bir eser.

Kıbrıs Gazimağusa Otelleri

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı | İstanbul Gezilecek Yerler
Topkapı Sarayı | İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul’un en turistik yerlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz topkapı sarayıdır. Topkapı Sarayı gösterişli yapısıyla, tarihi dokusuyla herkesin ilgisini çekiyor. Osmanlı’nın bir dönem yaşadığı yer olmasının getirdiği değer ile pek çok ziyaretçiyi bünyesine çeken Topkapı Sarayı, içinde de onlarca mimari yapı barındırıyor.

Tarsus Gezi Rehberi | Tarsus’ta Gezilecek Yerler

Ayasofya | İstanbul Gezilecek Yerler

Ayasofya
Ayasofya

Ayasofya, İstanbul için kültürün ana durağıdır. Eğer İstanbul’a gelir de Ayasofya’yı görmeden giderseniz kesinlikle hata yapmış olursunuz. Bizans İmparatoru tarafından 532 yılında yapılmış ve Fatih Sultan Mehmet tarafından da zaman içinde camiye dönüştürülmüş. Şu an hala cami olarak varlığını sürdürüyor.

Girne Gezi Rehberi

Pierre Loti

Pierre Loti | İstanbul Gezilecek Yerler
Pierre Loti | İstanbul Gezilecek Yerler

Pierre Loti, İstanbul’un eşsiz manzarasını izlemek istersiniz diye bu listede yer alıyor. Koskoca bir metropolün manzarasını izlemek gerçekten büyüleyici bir his. Buranın Pierre Loti adını almasının nedeni ünlü şair Pierre Loti’nin İstanbul’un manzarasını izlemeye sık sık buraya gelmesiymiş. Siz şairi sevmeseniz bile buraya gelin ve bir fincan Türk kahvesi ile manzaranın tadını çıkarın :).

Marmaris’in Gizli Doğası: Bördübet

Kapalıçarşı | İstanbul Gezilecek Yerler

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

Kapalıçarşı’yı bilmeyen yoktur. İstanbul’un en çok talep gören duraklarından bir tanesidir. Hem kültürün hem de alışverişin merkezidir. İnsanlar geçmişten beri burada kendi ürünlerini sergiliyor ve satışa çıkartıyor. Kapalıçarşı’nın bir ucundan diğer ucuna yürürken onlarca farklı uyruktan turist görebilirsiniz. Kapalıçarşı Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiş İstanbul için önemli turistik bir yapısı. Ben listenin en sonuna koydum ama benzersiz tarih kokan yapısını yıllardır koruyan Kapalıçarşı İstanbul’da ziyaret edilecek yerler listenizin başında olmalı.

İstanbul’un elbette görülmesi gereken yerleri bu listedekilerden ibaret değil. Ancak ilk 5’i kesinlikle bunlardır. Güzel bir araştırma yaparak İstanbul seyahatinizi çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Tatil Önerileri: Dalyan Gezi Rehberi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.