Let’s travel together.

Hierapolis Antik Kenti | Pamukkale Gezilecek Yerler

0 6

Bugün Hierapolis Antik Kenti ‘ni gezeceğiz! Pamukkale, hiç şüphesiz Türkiye’nin en güzel rotalarından bir tanesi. Doğası, estetiği ve eşsiz özgünlüğü ile başka hiçbir bölgeye benzemeyen Pamukkale, doğanın bize benzersiz bir armağanı gibi duruyor. Ancak ben bugün ne Pamukkale Travertenleri’ne ne kamp alanlarına ne de doğa yürüyüşü yapılacak yollara değineceğim. Bugün bu yazıyı Pamukkale’de bulunan bir antik şehri sizlere anlatmak için yazıyorum. Bugün bir doğa gezisini en güzel şekilde tarih yolculuğuna dönüştüren Hierapolis’i yakından tanıyalım.

Ukrayna Otelleri

Hierapolis Antik Kenti

"<yoastmark

Hierapolis Antik Kent, anlata anlata bitiremeyeceğim birçok güzelliği ve yaşanmışlığı bünyesinde barındırıyor. Bu antik kent, bünyesinde barındırdığı tapınaklar, mimari açıdan eşsiz yapılar ve dini pek çok kalıntılar ile dünyanın dört bir yanından turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Geç Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemlerine ait pek çok eşsiz kalıntıyı gezme fırsatı veren Hierapolis, antik çağlardan günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başaran en çarpıcı merkezlerden bir tanesi.

Bu antik kente bir açık hava müzesi gibi bakabiliriz. O halde bu açık hava müzesini hemen gezmeye başlayalım!

Bergama Gezi Rehberi | Bergama’da Gezilecek Yerler

Antik Tiyatro

"Antik

Hierapolis Antik Tiyatrosu, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen antik yapılarından bir tanesi. 9.500 kişilik devi bir alana sahip olan antik tiyatro, yüzyıllar önce burada hayvan ve gladyatör dövüşlerine şahitlik etmiş. Antik Tiyatro’nun içinde kentin önemli kişileri için özel olarak tasarlanan yüksek arkalıklı, aslan ayaklı oturaklar da mevcut. MS 3. yy’de inşa edilen bu tiyatronun MS. 352 yılında da onarılarak şimdiki halini aldığı biliniyor.

Los Angeles Gezi Rehberi | Los Angeles Gezilecek Yerler

Apollon Lairbenos Tapınağı | Hierapolis Antik Kenti

Apollon Lairbenos Tapınağı
Apollon Lairbenos Tapınağı

Apollon Lairbenos Tapınağı, Hierapolis Antik Kenti’nin en önemli yapılarından bir tanesi. Hierapolis Apollon Tapınağı olarak da bilinen bu yapı, bölgenin en çok ziyaret edilen noktalarından birisi. Tapınak, bir tepenin üzerinde konumlanıyor. Özellikle din tarihçilerinin gözünde çok değerli olan tapınak, din tarihi ile ilgili yazıtları ile oldukça önemli bir değere sahip.

Yaz Tatili İçin Antalya’dan Olimpos Antik Kenti’ne Seyahat

Antik Havuz

"Antik

Antik kentin belkide en sevilen yeridir Hierapolis Antik Havuzu. Roma İmparatorluğu döneminde, Hierapolis bir sağlık merkezi olarak biliniyormuş. Havuz ise bir deprem sonrası oluşmuş ve termal suyun Roma mimarisiyle birleşimi sonucu ortaya çıkan zarifliğini hala korumayı başarmış. Bu antik havuzda yüzebiliyorsunuz. Roma döneminden kalma tarihi yapıların arasında yüzdüğünüzü hayal ederseniz bunun gerçekten çok benzersiz bir his olduğunu anlarsınız.

Havuza girişler ücretlidir*

Ukrayna Günlük Turlar

Roma Hamamı | Hierapolis Antik Kenti

Roma Hamamı
Roma Hamamı

Roma Hamamı, 2. yy’da inşa edilen dev bir Roma mimarisi. Masif duvarları ve bazı tonozları ayakla kalabilmiş olmasına rağmen hala görkemini ve güzelliği korumayı başarmış bir eser olan Roma Hamamı’nın iç mekanının mermer ile kaplı olduğu söyleniyor. Hamama girerken büyük bir avludan geçmeniz gerekiyor. Yapının her iki yanında imparatorlara ayrılmış alanlar bulunuyor. Bu alanlar günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Umarım seyahat planınız için işinize yarayan bir yazı olmuştur. Kendinize iyi bakın :).

Antalya’daki Antik Kentler | Tarihi Geziler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.