Let’s travel together.

Hem Tarihi Hem Kültürel Hem Doğal Güzelliği İle Bozcaada

0 6

Eğer bu yaz için hem kültürel, hem doğal güzellikleri olan hem de denizi, kumsalı ve güneşi olan bir tatil istiyorsanız size bugün Bozcaada’yı önereceğim. Biliyorsunuz Çanakkale, ülkemizin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Bu önemini hem tarihiyle hem doğal güzellikleriyle hem de Bozcaada’sı ile bünyesinde taşıyor. Lafı fazla uzatmadan size Bozcaada’yı anlatmaya başlayayım.

Gazimağusa Turları

Antik Çağın Tenedos’u Bozcaada

Bozcaada
Bozcaada

Bozcaada, tarihin çok eski zamanlarına dayanıyor. Eski adıyla Tenedos olan bu ada, Yunanlıların kullandığı bir üs olarak biliniyor. Öncesinde sırasıyla İyonyalıların, Perslerin, Bizanslıların ve Yunanların hüküm sürdüğü ada sadece bu yönüyle bile tarihin tozlu sayfalarından çıkıp gelmiş harika bir yer olduğunu bize gösteriyor. 1455 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun fethettiği ada, Piri Reis haritaları ile şimdiki ismini aldı ve günümüze kadar geldi.

Eğer Bozcaada’ya yolunuz düşerse Bozcaada Kalesi’ni mutlaka görün. Cenevizlilerin inşaa ettiği tahmin edilen bu kale, Bozcaada’nın en önemli kalesi denilebilir. Kalenin yapım tarihi henüz bilinmiyor. Bilinmese bile çok çok eskiye dayandığı aşikar.

Yaz Tatilinin Bir Numaralı Adresi Milas Gezi Rehberi

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Bozcaada, Çanakkale’nin çıkışında yer alan bir ada. Bu nedenle her sezon rüzgar alan bir yerleşim yeri. Hele ki kış aylarında gerçekten çok soğuk olabiliyor. Eğer deniz, kum ve güneş üçlüsüyle de bir arada olmak istiyorsanız Bozcaada’ya kesinlikle Haziran-Temmuaz ve Ağustos aylarında gitmenizi öneriyorum. Zaman içerisinde turizm sektöründe çokça konuşulan Çanakkale, turistlerin akın etmeye başladığı Bozcaada ile her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Bozcada alışveriş konusunda ise birçok alternatife sahiptir. Adaya gittiğinizde yöreye özgü hediyeliklerden, zeytinlerden, reçellerden alabilirsiniz.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Çanakkale sınırları içerisinde olan Bozcaada, Geyikli beldesinden arabalı vapur ile ulaşabileceğiniz bir ada. Eğer uçakla adaya gitmek istiyorsanız Çanakkale havalimanına vardıktan sonra oradan kalkan feribot ile adaya geçebilirsiniz.

Bozcaada, hala Rum ailelerin yaşadığı bir yer. Rum ve Türk mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bir yer olan Bozcaada, muhteşeme denizi ve doğasıyla herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Özellikle kendine has butik otelleri, kamp alanlarıyla büyük fark yaratıyor. Ayrıca Bozcaada’nın en güzel plajının da Ayazma Plajı olduğunu söylemek isterim.

Gazimağusa’da Ne Yenir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.