Let’s travel together.

Girne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 10

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza;  Girne hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Ama dilerseniz önce Girne’nin kuruluşundan bahsedelim.

Girne’nin Kuruluşu

Kuzey Kıbrıs’ın Girne şehri,  tarih boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir liman kenti olarak dikkat çekiyor…  Turizm kalbi aslında tam olarak bu efsane şehirde atıyor.  Aslında Girne’nin kuruluşu ile ilgili tarihi kaynaklarda tam olarak kesin bilgi bulunmuyor.  Girne şehrinin kuruluşu,  M.Ö. X.  yüzyıla dayanırken,  bazı kaynaklardaysa;  M.Ö. VI. yüzyılda Pers Kralı Kyrus tarafından Mısırlıların elinden ada alınmıştır.

Hatta şehrin mevcut kalıntılarının Bizans döneminde yapılar inşa edildiğine dair bulgulara da ulaşılmıştır.  Ve bu inşa edilen yapıların Lüzinyan,  Venedik dönemlerinde geliştirilerek kullanıldığı ayrıca birçok münferit binanın da inşa edildiği biliniyor.

Girne’nin Kuruluşu
Girne’nin Kuruluşu

Girne’yi Yakından Tanımak

Gelelim asıl konumuza;   Girne hakkında bilinmesi gerekenlere yani…    Girne şehri;  kuzeyinde Akdeniz’le çevrilmiş bir liman kenti olup;  güneyindeyse Beşparmak Dağları’yla meşhur bir tatil beldesi olarak bilinir.  Giderek artan nüfusuna rağmen yine de tam insanların kafa dinleyecekleri yerler arasında yer alıyor.

Girne;   yarım ay biçiminde dizilmiş restoranlarıyla,  barlarıyla,  eski Venedik evlerinin yer almasıyla,  yürüme mesafesinde yer alan alış veriş merkezleriyle,  kumarhaneleriyle ve marinayı çevrelemesiyle birlikte Akdeniz’in en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Girne’yi Yakından Tanımak
Girne’yi Yakından Tanımak

Girne Hakkında Enteresan Bilgiler

  • Kıbrıs’ın en gelişmiş turizm merkezi olarak bilinir.
  • Bu kente yaşam çok hareketlidir.
  • Alışveriş merkezleri,  turistik tesisler,  gece hayatı ve eğlence yerleri, restoranlarıyla tam bir turizm şehridir.
  • Girne kalesi, şehrin en önemli eseridir.
  • Dar Akdeniz sokaklarının sardığı kalenin hemen dibinde yer alan Girne Antik Limanı sırayla dizilmiş yatlarıyla her daim göz dolduruyor.
  • Liman,  Kıbrıs Türk mutfağının yer aldığı özgün yemeklerin dışında lezzetli yemek çeşitlerinin sunulduğu;   balıkçı lokantaları,  açık hava kafeleri,  barlar oldukça güzel zaman geçirebileceğiniz yerler arasındadır.
  • Girne,  genellikle yaz aylarında turistlerin akınına uğrasa da aslında iklimi,  kumarhaneleri ve festivalleriyle dört mevsim tercih edilen bir tatil merkezi olarak bilinir.
  • Girne’nin aynı zamanda toprağı çok verimlidir.  Hatta Girne toprağı için şu terimi kullansak hiçte yanılmış olmayız:  “ Adam diksen yetişir” işte aslında bu cümle tam da Girne toprağı için söylenebilir.
  • Başta limon olmak üzere mandalina,  greyfurt,  portakal,  narenciye ağaçlarıyla birlikte;  zeytin,  harnup,  çam ağaçları ve okaliptüs yetişmektedir.
  • Yeşile ve doğaya âşıksanız işte Girne tam size göre bir şehir…  Her mevsim rengârenk insanın içine huzur veriyor.

Evet,   bu yazımızda sizlere net ve öz bir şekilde;  Girne hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgiler vermeye çalıştık.  Bu bağlam sonuç olarak insanın ömründe bir defa da olsa Girne’yi görmesini tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.