Let’s travel together.

Eskişehir Gezi Rehberi | Eskişehir’de Nereye Gidilir?

0 11

Merhabalar, bu yazımızda Eskişehir’e gerek uzun vadeli gerek kısa vadeli gezmeye gitmek isteyenler için gezi rehberi niteliğinde birkaç başlığa değineceğiz. Eskişehir, kültürü, tarihi, eğlence olanakları ve yemekleriyle hemen hemen herkesin en az bir kere gezmek istediği şehirlerden bir tanesi. Son yılların en gözde seyahat rotalarından birisi olan Eskişehir, bu nedenle bir gezi rehberine ihtiyaç duyuyor. O halde başlayalım.

Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir
Eskişehir

Eskişehir gezi rehberi niteliğindeki bu başlıkta Eskişehir’e ne zaman gidilir sorusunu yanıtlayacağız. Eğer kentin iklime yönelik durumunu bilirseniz seyahat ederken yanınızda götüreceklerinizden nereleri gezeceğinize kadar daha planlı hareket etmiş olursunuz.

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehir olduğu için kış aylarında oldukça soğuk günler geçiriyor. Elbette her şehir karlar altındayken bir başka güzeldir ancak Eskişehir en güzel Mayıs ve Eylül aylarında geziliyor. Ha siz “Yok ben soğuğa alışkınım hem şehir daha sessiz daha yalnız olur” diyorsanız kışın da gidebilirsiniz. Ağustos ayında gitmenizi pek önermem çünkü havalar inanılmaz derecede sıcak oluyor. Bu nedenle benim önerim Eskişehir’e Mayıs ve Eylül ayları arasında gitmeniz.

Eskişehir Otel Tavsiyeleri

Eskişehir’de hem en uyguna hem de en rahat konaklayabileceğiniz üç bölge bulunuyor. Bunlardan ilki kentin en eski bölgelerinden biri olan Odunpazarı. İkincisi kentin yeni yüzü olan Bağlar ve üçüncüsü de Porsuk ve tren istasyonu çevresi. Bu 3 bölge en uygun konaklama olanaklarını size sağlayacak yegane bölgedir. Benim tavsiyem tarihi atmosfere ve manzaraya biraz yakın olmanız. Bunun için de şehrin en eski bölgelerinden birisi olan Odunpazarı’na gitmeniz. Odunpazarı’nda birçok balmumu heykel müzesi bulunuyor. Civarında da hem tarihi hem kültürel birçok müze de yer alıyor.

İşin özü eğlence odaklı bir tatil düşünüyorsanız Bağlar, tarihi ve kültürel bir seyahat düşünüyorsanız Odunpazarı tavsiyemdir.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Sazova Parkı
Eskişehir Sazova Parkı

Eskişehir herkese hitap eden bir şehir. İster aile olarak gidin ve aileler için yapılmış eğlence parklarında doyasıya vakit geçirin. İsterseniz de arkadaşlarınızla gidin ve gece kulüpleri ya da barlarda sabaha kadar eğlenin. Ayrıca kentin kütlürel ve tarihi zenginliği de müzeleri gez gez bitirebileceğiniz cinsten değil.

Yani ister eğlence odaklı gidin ister tarihi ve kültürel odaklı inanın bana aradığınız kesinlikle bulacaksınız. Eğer eğlence odaklı bir tatil ya da seyahat düşünüyorsanız Bağlar ya da İsmet İnönü Caddesi çevresinde takılabilirsiniz. Eğer oraları beğenmezseniz Adalar’ı mutlaka beğenirsiniz.

Eğer ailenizle gitmeyi planladığınız bir şehir ise mutlaka Sazova Parkı’nı ziyaret etmelisiniz. Tarihi dokulara meraklı bir kişiliğiniz varsa en az bir gününüzü Odunpazarı’nın tarihi sokaklarında geçirmenizi öneririm. Odunpazarı Kurşunlu Camii ve KülliyesiAtlıhan El Sanatları ÇarşısıCumhuriyet Tarihi Müzesi gibi çok özel tarihi ve kültürel mekânlara ev sahipliği yapıyor.

Odunpazarı bölgesinde gezerken Alaaddin Camii, Lületaşı Müzesi, Şarhöyük ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ama şunu unutmayın ki bu saydıklarımdan çok daha fazlasını Eskişehir’de bulabilirsiniz. Gezerken gözünüzü açık tutun!

Eskişehir’de Ne Yapılır?

Met Helvası
Met Helvası

Eskişehir’e eğer önerdiğimiz yaz aylarında gittiyseniz yapacağınız en güzel şey Porsuk Çayı üzerinde yolcu taşıyan Esbot isimli teknelere binip çeşitli turlara çıkmanız olacaktır. Ya da Eskişehir’de fazlasıyla meşhur olan etli ya da peynirli yapılan çibörek denilen bir börek çeşidini tadabilirsiniz. Eskişehir yemek açısından da epey zengin bir kenttir. Eğer çibörek tatmak isterseniz bizim önereceğimiz yegane yer Papağan Çibörek Evi’dir.

Eğer şehri akan bir su üzerinden tekrar görmek isterseniz Venedik havasını yansıtan gondollara binip harika turun keyfini de çıkarabilirsiniz. Gondol turları Porsuk Çayı’ndaki tekne gezintilerinden daha kısa sürüyor. Ayrıca harika fotoğraflar da yakalayabiliyorsunuz. Akarsu üzerinde hareket eden gondolları fotoğraflamak zon zamanlarda çok popüler ancak bizim önerimiz daha özgün kareler yakalamanız :).

Çok yoruldunuz diyelim ve tatlı bir şeyler yemek istiyorsunuz. Kentin popüler alışveriş bölgelerinden, çarşılarından alabileceğiniz met helvasını mutlaka tadın. Eğer tatlı bir şeyler yemek yerine karnınızı doyurmak istiyorsanız o zaman kuzu sorpayı ya da balaban köftesini öneriyoruz.

Umarız işinize yarayan bir rehber olmuştur. Ancak siz yinede birçok gezi rehberi yazısını okuyun. Herkesin tecrübesi ve önerisi farklıdır :). Görüşmek üzere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.