Let’s travel together.

Eski Foça Gezilecek Yerler | Foça Plajları

0 5

Ege Bölgesinin altın çiçeği niteliğinde olan Eski Foça, pek çok kişinin bilmediği ancak bilenlerin de fazlasıyla sevdiği ve düzenli olarak ziyaret ettiği hem tatil beldesi hem de kafa dinleme yeri olarak bilinir. Foça, eski ve yeni olarak ikiye ayrılsa da aslında aralarında çok fazla mesafe olmadığı için genellikle pek ayırt edilmiyor. Ancak ben bugün sadece Eski Foça gezilecek yerler listesiyle karşınızdayım. Lafı fazla uzatmadan hemen listemize geçelim.

Marmaris Gezilecek Yerler | En İyi 5 Yer

Eski Foça Gezilecek Yerler

Tarihi Foça Taş Evleri

Tarihi Foça Taş Evleri
Tarihi Foça Taş Evleri

Foça’nın tarihi taş evleri sokaklarına girdiğiniz an dikkatinizi çekecektir. Eskiden Rum kökenli vatandaşların olan bu evler, nüfus mübadelesi sonrasında el değiştirmiş haliyle bugünlere bakar gelmiş ve harika fotoğraflara imza atmaya da devam ediyor. Zaten sık sık seyahat ediyorsanız iyi bilirsiniz Ege’nin pek çok tatil beldesinde bu taz tarihi taş evler vardır. EskiFoça da bu tatil yerlerinden bir tanesi.

Life Otel Girne

Eski Foça Sahil Yolu

Eski Foça Sahil Yolu
Eski Foça Sahil Yolu

Foça’ya geldiğinizde birçok sokağın, birçok yapının isminde midilli kelimesini göreceksiniz. Reha Midilli, Bedia Midilli ya da Vefi Midilli tarzı yapılar gördüğünüz zaman anlayın ki bu yapılar Milli ailesinin üyelerine ait. 20. yüzyılın başında Midilli Adasından Foça’ya gelen bir aile olan Midilli, anlayacağınız üzere Eski Foça’ya çok büyük bir miras bırakmış. Ben EskiFoça Sahil Yolu’nda yürümeyi çok seviyorum. Etrafımdan yüzlerce insan geçerken mimarisi harika binaları ve eşsiz gün batımını izlemek insanı çok rahatlatıyor.

Ürgüp Gezilecek Yerler | Ürgüp Gezi Rehberi

Foça Beşkapılar Kalesi

Foça Beşkapılar Kalesi
Foça Beşkapılar Kalesi

Foça’nın harika yapılarından bir tanesi de hiç şüphesiz Beşkapılar Kalesi. Her ne kadar gidilen her tatil beldesinde mutlaka bir kale olsa ve yerel halkın gezilecek yerler listesinin ilk maddesinde o kaleyi önerse de EskiFoça Kalesi tarihi itibariyle diğer kalelerden çok daha farklı bir geçmişe sahip. Üstelik Türkiye’de onlarca kale gezmiş birisi olarak Eski Foça Kalesi’nin en güzel gün batımını verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Foça Kozbeyli Köyü

Foça Kozbeyli Köyü
Foça Kozbeyli Köyü

Ben köyde büyümüş bir Anadolu çocuğu olarak Foça Kozbeyli Köyü’nü pek ziyaret etmiyorum. Çünkü bu köyü Eski Foça’da meşhur yapan tamamen hiç köy görmemiş şehirliler :). Yani Kozbeyli aslına bakıldığı zaman gayet normal bir köy fakat sürekli şehir hayatı yaşamış olanlar yere oturmuş iki gözleme açıp pişiren insanlar görünce hemen fotoğraf çekme yarışına giriyorlar. Eğer sizlerde hiç köy hayatını görmemiş iseniz Kozbeyli Köyü’nü çok seveceğinizden eminim ama daha önce köylere gitmişseniz pek bir şey bulacağınızı zannetmiyorum.

Oscar Hotel Girne

Foça Gezilecek Yerler – Foça Plajları

Foça’da Nerede Denize Girilir?

Eski Foça’da çok fazla plaj olduğu için herkes “Nerede yüzeceğim?” şeklinde sorular soruyor. Eğer soğuk su ile aranız pek yoksa öncelikle söylemem gerekiyor ki Eski Foça’yı çok seveceğinizi sanmıyorum. Fakat yinede harika bir önerim var.

Foça Yeni Plaj

Eski Foça Yeni Plaj
Eski Foça Yeni Plaj

Eski Foça Yeni Plajı, kime sorsanız yerini öğrenebileceğiniz bir plaj. Çünkü gerçekten çok fazla seviliyor ve ziyaret ediliyor. Eğer Eski Foça’nın merkezinden biraz uzaklaşmak ve farklı yerler görmek istiyorsanız Foça Yeni Plajı harika bir tercih olacaktır. Denizi taşlı olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı getirmenizi öneriyorum.

Avrupa’da Bulunan En Güzel Kasabalar 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.