Let’s travel together.

Eski Bir Osmanlı Şehri | Kavala Gezilecek Yerler

0 5

Bugün size eski bir Osmanlı şehri olan Kavala ‘dan bahsedeceğim. Hiç şüphesiz Yunanistan son zamanların en meşhur tatil ülkelerinden bir tanesi. Özellikle Yunan adalarına Türkiye’den tatile giden epey büyük bir kitle var. Hal böyle olunca bir Yunanistan şehri olan Kavala’ya değinmek olmazdı. Neyse lafı fazla uzatmadan kadim şehrimizin gezi rehberine başlayalım :). Kavala gezi rehberi…

Kavala Nerededir?

KavaIa Yunanistan’ın Doğu Makedonya bölgesinde yer alan bir sahil şerididir. Ege Denizi’ne kıyısı olan bu sahil şehri son zamanlarda Türk tatilciler için epey meşhur bir konuma gelen Thassos Adası ile karşılıklı duruyor. Kavala şehrinin kuruluşu M.Ö. 7. yüzyıla dayanıyor. KavaIa şehrini özel kılan ise 1387 yılından 1912 yılına kadar da Osmanlı’nın hakimiyetinde yaşamış olmasıdır. Osmanlı topraklarında inşa edilen bu kadim şehir bugünlere kadar birçok tarihi eser getirmiştir. Gelin Kavala’da gezilecek yerlere beraber bakalım.

Balat Gezi Rehberi | Mutlaka Gitmeniz Gereken Yerler

Kavala Gezilecek Yerler

Bizans Kalesi

Bizans Kalesi
Bizans Kalesi

Bizans Kalesi şehrin en tepesinde yer alıyor. Aynı zamanda Kavala’nın en güzel manzaralarından bir tanesini de oraya çıkanlara sunuyor. Şehrin tarihi merkezinin zirvesinde konumlanan Bizans Kalesi, aynı zamanda eski güzel evlerin ve dar sokakların yer aldığı oldukça renkli, keyifli ve huzur verici bir alanı da bünyesinde barındırmaktadır. Kalenin içine girmek istiyorsanız bunu belirli bir ücret karşılığında yapıyorlar. Liman bölgesinden 20 dakikalık bir yürüyüş ile kaleye ulaşabilirsiniz.

Girne Gece Hayatı

Kavala Arkeoloji Müzesi

Kavala Arkeoloji Müzesi
Kavala Arkeoloji Müzesi

Kavala Arkeoloji Müzesi, şehrin en önemli müzelerinden bir tanesidir. 1963 yılında Selanik Aristoteler Üniversitesi Mühendislik Fakültesi profesörü D. Fatouros ve G. Triantafilidis tarafından inşa edilen bu müze, özellikle neolitik dönem ve bakır dönemine ait eserleriyle ziyaretçilerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Eğer müze gezilerini seviyorsanız KavaIa Arkeoloji Müzesi çok hoşunuza gidecektir.

Türkiye’nin Son Zamanlarda Yükselen Tatil Yeri Selimiye

İmaret

İmaret
İmaret

19. yy Osmanlı Dönemi’nden kalma eserleri ile bilinen ve çok sevilen İmaret, KavaIa şehrindeki tarihi merkez içerisinde konumlanıyor. İmaret, şehrin tarihi ve kültür açısından en önemli yeri olarak anılıyor. Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan İmaret, günümüzde 26 odası ile bir butik olarak hizmet veriyor. Ancak 18 kubbelik görüntüsü ile gönülleri bir tarihi eser olarak feth etmeyi fazlasıyla başarıyor.

Kaş Tatilinizde Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi, Osmanlı tarihinin en önemli figürlerinden sadece bir tanesidir. Mısır Valisi olarak görevinin başında olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Kavala şehrinde doğan ve İmaret inşaası ile unutulmazlar listesine adını yazdıran birisidir. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın doğru ev günümüzde müze olarak kullanılıyor. 1720 yılında inşa edilen bina iyi bir şekilde korunmuş olmalı ki bugünlere kadar olduğu gibi gelmeyi başarmış.

Gazimağusa Yemek Yerleri

Filippi Antik Kenti

Kavala Filippi Antik Kenti
Kavala Filippi Antik Kenti

Kavala şehrinin 15 km uzağında yer alan Filippi Antik Kenti, bölgenin tarihi yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak ününü koruyor. UNESCO’nun koruma altına alınan yapıları arasında bulunan antik kent, kapsamlı bir arkeoloji çalışması ile büyük ölçüde gün yüzüne çıkarılmıştır. Eğer antik kent gezilerinden hoşlanıyorsanız Filippi Antik Kenti tam size göre olabilir.

Ağustos Ayında Nereye Gidilir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.