Let’s travel together.

Dünyada Görülmesi Gereken 5 Müze

0 4

Müze, sanatın, tarihin, kültürün ve toplumların merkezleridirler. Seyahat etmeyi ve tatil yapmayı seven, sanata ve kültürlere değer veren hemen hemen herkes müze ziyaretlerinden de hoşlanır. Bende 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’na özel olarak sizlere dünyanın en güzel müzelerini listelemek istedim. Hazırzanız başlayalım!

Hermitage, St. Petersburg

Hermitage
Hermitage

Hermitage Müzesi, dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden bir tanesi olarak bilinir. Bu nedenle bünyesinde pek çok önemli tarihi eseri barındırır. Müze, saray boyunca, Rus imparatorlarının eski ikametgahı olan Kış Sarayı da dahil olmak üzere altı tarihi yapıdan oluşan büyük bir düzene sahiptir. Müze öğrenciler ve çocuklar için tamamen ücretsiz olup her ayın Perşembe günleri tüm ziyaretçiler için de ücretsizdir.

Ulusal Müze, Prag

Ulusal Müze
Ulusal Müze

Daha önce Prag Gezi Rehberi yazımda da değindiğim gibi Ulusal Müze, Prag’ın en eski ve en güzel binalarından bir tanesinde yer alıyor. Binanın mimarisinde Neo Rönesans etkileri açık bir şekilde görülüyor. Bu nedenle gerçek bir müzeye girdiğinizi ve içinde dolaştığınızı sonuna kadar hissediyorsunuz. Müzenin içerisinde jeoloji, biyoloji, antropoloji, dekorasyon, kütüphanecilik, sanat, bölge tarihi ve müzik ile ilgili her türden esere rastlamak mümkün. Müze hafta içi her gün saat 10.00 /18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir durumda.

Uffizi Müze, Floransa

Uffizi, Floransa
Uffizi, Floransa

Uffizi Galerisi, Floransa’da yer alan dünyaca ünlü bir galeridir. Floransa Gezi Rehberi yazımda da belirttiğim gibi Uffizi Galerisi’nde dünyanın en nadide sanat eserleri sergileniyor. Hatta Medici Ailesine ait kişisel sanat koleksiyonlarının dahi yer aldığı bu değerli galeride başka hiçbir müzede göremeyeceğiniz pek çok eseri izleyebileceksiniz.

Ayasofya Müzesi, İstanbul

Ayasofya Müzesi, İstanbul
Ayasofya Müzesi, İstanbul

Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtlarından bir tanesi olan Ayasofya, mimarisi, ihtişamı ve işlevselliği ile ziyarete gelen herkesi büyülemyi başarıyor. Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ve 1 Şubat 1935’ten itibaren yerli ve yabancı ziyaretçilere açık hale getirilmiştir. Ziyaret saatleri yaz sezonu 09:00 – 19:00 ve giriş ücreti 40 TL’dir.

Orsay Müzesi, Paris

Orsay Müzesi, Paris
Orsay Müzesi, Paris

Orsay Müzesi, Paris’in en görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi olarak bilinir. Müzede 1848-1914 yılları arasındaki Avrupa tablolarını, heykellerini ve fotoğraflarını görebilir ve inceleyebilirsiniz. Paris’in sanat kokan harika sokaklarında yürüdükten sonra Orsay Müzesi kesinlikle harika bir dinlenme rotası olabilir. Müze Salı-Pazar günleri 09.30-18.00’a kadar açık. Pazartesi günleri ise kapalı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.