Let’s travel together.

Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler | Doğu Karadeniz Tatili

0 4

Doğu Karadeniz, Türkiye’nin en nadide bölgelerinden bir tanesi. Muhteşem manzaraları ve tarihi yapılarıyla hem Türkiye’nin hem de dünyanın her yerinden ziyaretçi alıyor. Yemyeşil doğası ile gezmeye doyamacağınız bir bölge olan Doğu Karadeniz, başınızı her kaldırdığınızda şelale görebileceğiniz bir yer. Bu nedenle Doğu Karadeniz gezilecek yerler listesi hazırlamak istedim. Umarım yükseklikleri bulutlarla yarışan dağlarda muhteşem bir kültür tatili yapmayı tercih edersiniz ve bu zevki yaşamış olursunuz :). Sümela Manastırı ile başlayalım.

Muhteşem Bir Tatil İçin Antalya Otelleri

Sümela Manastırı – Trabzon

Sümela Manastırı | Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler
Sümela Manastırı | Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı, Karadeniz turlarının en gözde gezilecek yerlerindendir. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Altındere Milli Park içerisinde bulunan bu manastır inşasına 4. yüzyılda başlanmış tarihi bir yapı. Bugünkü halini 9. yüzyılda almış olan Sümela Manastırı, Bizans imparatoru tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılmış. Eğer ziyarete giderseniz ihtişamına karşı ağzınız açık kalabilir. Dikkatli olun:).

Uzungöl | Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Uzungöl
Uzungöl

Uzungöl, Trabzon’un en meşhur doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Aynı zamanda turistik açıdan da şehir için çok önemli bir konumda. Uzungöl’ü ziyarette bulunan gezginlerin genel olarak yaptıkları şey bisiklet kiralamak. Çünkü bu tarz küçük ve her yerinin görülmesi gereken yerleri bisiklet ile dolanmak gerçekten müthiş bir zevk. Ayrıca göl içerisinde de deniz bisikleti kiralayıp aynı zevki suyun üzerinde de yaşayabilirsiniz. Fakat en olmazsa olmazı kahvaltıdır. Uzungöl’e gittiğinizde mutlaka bir restoranda ya da kafede kahvaltı yapmalısınız.

Türkiye’nin Az Bilinen Antik Kentleri | Türkiye Kültür Gezileri

Çamlıhemşin | Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin
Çamlıhemşin

Çamlıhemşin, doğal güzelliği ile ülke sınırlarını çoktan aşmış bir yer. Kaçkar Milli Parkı’nın içinde bulunan Ayder Yaylası gibi dünyanın en nadide doğasını bünyesinde barındırıyor. Çamlıhemşin, eski adı Vicealtı olan Rize’nin yemyeşil bir ilçesi. Yeşilliğiyle göz kamaştıran bu doğal güzellik, ahşap evleri, serenderleri, ahşap atölyeleri ile de fazlasıyla meşhur.

Çamlıhemşin gezinizi bitirdiyseniz birkaç km ileride eski adıyla Çinçiva adında mükemmel bir köye gidebilirsiniz. Yeni adıyla Şenyuva Köyü, sizi adeta masallar diyarına gönderecektir. Bu şirin köyde, manzaraya karşı çay içip muhlama yemenizi de ayrıca öneriyorum.

Yurtiçinde En Güzel Tatil Yerleri | Türkiye’de Tatil Önerileri

Mençuna Şelalesi – Artvin

Mençuna Şelalesi | Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler
Mençuna Şelalesi | Doğu Karadeniz Gezilecek Yerler

Mençuna Şelalesi, Artvin’in en yeşil alanlarından bir tanesinin içinde yer alıyor. Kamilet Vadisi’nde ziyaretçilerini bekleyen Mençuna Şelalesi, Lazca “Ulaşılamaz” anlamına geliyor. Yaklaşık 100 metre uzunluğu ile devasa bir şelale olan Mençuna, Artvin’in en yüksek şelaleleri arasında. Eğer şelalelerin büyüleyici görüntüsüne hayransanız ve Artvin’e yolunuz düşerse Mençuna Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Karagöl – Artvin

Karagöl
Karagöl

Karagöl, Artvin’in Borçka ilçesindeki Kaynarca Köyü’nde bulunuyor. Toprak kayması sonrası oluşmuş olan Karagöl, gördüğünüz zaman inanamayacağınız bir güzellikte. Üstelik Karagöl’ün bulunduğu Borçka Milli Parkı’nın her köşesi böyle doğal güzellikler ile dolu. Göl, çevresindeki yürüyüş yolları ile oldukça meşhur. Yürürken bir yandan etrafınızdaki güzellikleri izleyip diğer yandan tertemiz oksijeni ciğerlerinize çekebilirsiniz.

Uludağ Gezi Rehberi | Uludağ’da Gezilecek Yerler

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.