Let’s travel together.

Doğa Yürüyüşü Rotaları: Gelidonya Feneri

0 8

Doğa yürüyüşü dendiği zaman akla ilk önce Likya Yolu gelir. Gelidonya Feneri de Likya Yolu’nun tam üzerinde yer alır. Her ne kadar GeIidonya ismi Türkiye’ye epey bir uzak gelse de hemen yanıbaşımızda bulunuyor. Antalya’da! Muğla ve Antalya Türkiye’nin en güzel doğa yürüyüşü rotalarını bünyesinde barındırıyor. Gelidonya da bu rotalardan sadece bir tanesi. Ama belkile en güzeli. Adrasan ve Kumluca arasında kendini ağaçların arasına gizlemiş olan GeIidonya Feneri yürüyüş rotası sizi bambaşka dünyalara gönderecek.

Türkiye’nin En Gözde Tatil Durakları

Gelidonya Tarihi İle Biliniyor

Gelidonya Feneri
Gelidonya Feneri

Gelidonya, her ne kadar yeşilliği, manzarası ve maviliği ile sevilse de herkes onu tarihi ile biliyor. Antalya’nın gizli saklı kalmış trekking rotalarından bir tanesi olan GeIidonya, gizli olduğu kadar da tehlikeli bir yürüyüş yoludur. Eski zamanlarda kayalıklarına çarpna gemilerin neredeyse hepsinin sulara gömüldüğü söyleniyor. Yani aslında bir nevi sualtı mezarlığının tam üstünde yürüyeceksiniz. Bir de tüm Akdeniz’e kılavuzluk eden Gelidonya Feneri var. 227 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yükseğe yapılmış feneri olan Gelidonya Feneri, size çam ağaçları arasından denize doğru eşsiz bir görsel sunuyor. İster orman içinde çadırda kalın isterseniz de etraftaki konaklama merkezlerinde kalın. Gelidonya Feneri’nin ihtiyaşımını her yerden görebileceksiniz.

Çeşme Gezi Rehberi | Çeşme’de Yapılacak Şeyler

Manzaranın Tadını Çıkartın

Antalya’ya gittiğinizde gündüz masmavi denizde yüzüp sıcacık güneşin altında güneşlendikten sonra gün batımı yaklaştığında mutlaka GeIidonya Feneri’ne gitmenizi öneriyorum. Hatta ben direkt çadırınızı kamp ocağınızı falan alıp fenerin tam dibinde geceyi geçirmenizi öneriyorum. Bu çılgınlığı mutlaka tatmalısınız.

GeIidonya Feneri, genel olarak pek ziyaretçi almaz. Çünkü dedim ya gerçekten Antalya’nın gizli saklı kalmış nadide yerlerinden bir tanesidir. O yüzden rahatlıkla gecenizi geçirebilirsiniz. Yalnızlık duygusunu rüzgar sesleri eşliğinde tam anlamıyla tatmış olursunuz :).

Likya Yolu’nu yürürseniz eğer Gelidonya’dan geçersiniz. Dünyanın en iyi doğa yürüyüşü rotalarından bir tanes olan Likya Yolu’nun üzerinde bulunan GeIidonya rotası, trekkingcilerin uğrak yeri olarak bilinir. Eğer sizde yürüyüş yapmak isterseniz bunu tek başınıza yapmanızı önermiyorum. Mutlaka yanınızda yürüyüşü hatta ilk yardımı bilen en az bir kişi olsun. Ne oluuur ne olmaz :).

Gazimağusa Tekne Turu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.