Let’s travel together.

Çeşme Gezi Rehberi | Çeşme’de Yapılacak Şeyler

0 7

Bugün yaz turizminin en iddialı şehri olan Çeşme ‘yi inceleyeceğiz. İncecik kumları ile kilometrelerce uzanan kumsalları, kültürel zenginlikleri, nostaljik sokakları, eğlenceleriyle meşhur gece kulüpleri ve lezzet dolu yemekleri yine Çeşme’yi vazgeçilmez kılan özellikleri arasında.

Gazimağusa Tekne Turu

Tarihi Geçmişi

Çeşme
Çeşme

Tarihi geçmişi Antik çağa dayanan Çeşme’nin; 1508 yılında 2. Beyazıt tarafından inşa ettirilen Çeşme Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1528’de yaptırılan Kervansaray, Erytrai Antik Kenti ve Çeşme Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasındadır. Çeşme’nin ismi şehrin içindeki çeşmelerden gelmiştir. Çeşme’de o sıcacık havada çeşmelerden akan buz gibi sularla serinleyebilirsiniz.

Gazimağusa Yemekleri

Harika Plajlar ve Koylar

Çeşme Plajları
Çeşme Plajları

Her yıl olduğu gibi Çeşme’nin plajları ve koyları düzenlenen partileri ve kumsallarıyla yine çok popüler. Koca bir yılın yorgunluğunu atmak, deniz, güneş ve kuma doymak için Ilıca Plajı, Çark Plajı, Paşalimanı Plajı, Boyalık Koyu, ÇeşmeDalyanköy Sakızlı Koy, Aya Yorgi Koyu ve Pırlanta Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Dünyanın En Güzel Saklı Kalmış Tatil Adaları

Çeşme Mutfağı

Çeşme Mutfağı
Çeşme Mutfağı

Çeşme denilince tabi ki akla bölgenin yöresel yemekleri gelmezse olmaz. Beldenin yöresel otları, ev yapımı reçel çeşitleri, sakızlı dondurması, taze deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlılar Çeşme’nin mutfağından tadabileceğiniz yemekler arasında. Her öğün farklı lezzetler tadabileceğiniz Çeşme’de midye dolmasını denemeden sakın ayrılmayın.

Su Sporları

Çeşme’nin güzellikleri bu kadarla bitmiyor tabi ki. Birde denizaltı zenginlikleri var. Bu harika sualtıyla tanışmak için tercih edebileceğiniz bir çok yöntem var. Mesela Yatak Adası’nın mağaraları ve süngerlerini görebilir, Fener Adası’nda sevimli foklarıyla yüzebilir, Mavi Koy’a dalabilirsiniz. Eğer daha önce dalış yapmadıysanız Çeşme’nin denizaltı zenginlikleriyle tanışmak için hemen dalış derslerine başlayabilirsiniz.

Amasra Gezi Rehberi | Amasra Gezilecek Yerler

Çeşme Gece Hayatı

Gece Hayatı
Gece Hayatı

Tatil yeri bir çok yönüyle ünlü olduğu gibi gece hayatıyla da çok ünlüdür. Özellikle Çeşme’nin adını çılgın eğlenceleriyle mutlaka duymuşsunuzdur. Özelikle diskolarında ve plaj partilerinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Tabi ki konser ve festivallerde de eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle beraber daha sakin bir gibi yerde eğlenmek isterseniz az bilinen koylarda düzenlenen partileri de tercih edebilirsiniz. Yani Çeşme’de istediğiniz şekilde istediğiniz yerde istediğiniz şekilde eğlenebilirsiniz. Seçeneğin bol olduğu Çeşme’de nasıl bir tatil yapacağınız sizin tercihinizde.

Türkiye’nin En Bilindik Arkeoloji Rotaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.