Let’s travel together.

Bozcaada Gezi Rehberi | Bozcaada’da Gezilecek Yerler

0 4

Bozcaada, İstanbul ve Çanakkalelilerin stresten ve sıkıntıdan kurtulmasının yegane kaçamaklarından bir tanesidir. Türkiye’nin belki de en güzel gün batımını sergileyen Bozcaada doğal güzelliği, temiz havası, tarihi ve kültürel dokusu ve lezzetli şarapları ile ziyaretçilerine çok farklı deneyimler yaşatabiliyor. Bende hepimizin stresini atabilmesi için farklı bir alternatif olan Bozcaada gezilecek yerler listesi hazırlamak istedim. Hazırsanız hemen listemize geçelim.

En Güzel Büyükada Plajları

1. Ada Sokakları

Bozcaada Sokakları
Bozcaada Sokakları

Bozcaada sokakları ile meşhur bir adadır. Rum ve Türklerin mahallelerinde gezmek, tarihi ve kültürel dokuların içine kendinizi atmak istiyorsanız Bozcada kesinlikle harika bir seyahat rotası olabilir. Kıvrımlı sokakları ve ahşap evleri ile kendini hemen belli eden Türk evlerinin hemen karşısında bakımlı evleri ve yeşil ağırlıklı sokaklarıyla Rum evleri bulunuyor. Eskiden ağırlıklı olarak balıkçılık ile uğraşan Bozcada size çok şey katacak.

Grand Pasha Girne

2. Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi, zengin geçmişinin güzelliği ile tam karşınızda durduğu an ağzınız açık kalacak. Fenikeliler, Cenevizliler ve Venedikliler tarafından da kullanılmış olan bu devasa kale, Türkiye’nin en iyi korunan kalesi olarak biliniyor ve anılıyor. Bugünkü haline ise Fatih Sultan Mehmet zamanında yıkıntılar üzerine tekrar inşa edilmesi ile kavuşan Bozcada Kalesi, en çom zararı Osmanlı ile Venedik arasında geçen mücadelelerde almış. Fakat hala dimdik ayakta duruyor.

Türkiye’nin En Güzel 6 Bahar Festivali

3. Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada’nın şarapçılık tarihi çok eskilere dayanıyor. Şarap fabrikaları adanın vazgeçilmez yapıları arasında yerini koruyor. Adanın üç eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezinde konumlanıyor. Son zamanlarda açılan şarap fabrikaları ise merkeze uzak konumlara inşa edilmiş. Eğer Bozcaada’nın şarap fabrikalarını ziyaret etmek isterseniz haziran ayının son haftasında Şarap Tadım Günleri düzenleniyor. Güzel bir deneyim olabilir :).

Dünyada Görülmesi Gereken 5 Müze

4. Ayazma Manastırı

Ayazma Manastırı
Ayazma Manastırı

Rum aziza Aya Paraskevi adına yapılan Ayazma Manastırı, çift oluklu tarihi bir çeşme, 8 yaşlı çınar ağacı ve 2 tane tek katlı yapı ile birlikte adanın güneyinde bulunan tarihi ayazma bölgesinde konumlanıyor. Adanın tarihi dokusunu en iyi şekilde yansıtan nadide yerlerden bir tanesidir. Yunanca “hagiasme” kelimesinden gelen ayazma kutsal su anlamına geliyor.

Ukrayna Gezisi İçin 8 Altın Tavsiye

5. Göztepe

Bozcaada Göztepe
Bozcaada Göztepe

Bozcaada’ya gitmişken harika bir manzaraya da tanık olmadan dönmek kesinlikle olmaz. Bozcada gezilecek yerler arasında size en güzel manzarayı sunacak olan Göztepe, 192 metre ile adanın en yüksek yerinde bulunuyor. Tepeye ulaşan yol biraz riskli. Eğer usta bir şoför değilseniz kendi arabanızla çıkmanızı tavsiye etmiyorum. Daha güvenli bir ulaşım ile tepeden manzarayı şarap ve güzel bir müzik eşliğinde seyredebilirsiniz.

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Rehberi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.