Let’s travel together.

Bisikletle Seyahat Etmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 41

Merhabalar, bugün bisikletle seyahat etme meselesini konuşacağız. Ben Türkiye içinde hem otostop ile hem de bisiklet ile seyahat edip çadırda konaklayarak birçok ili gezme fırsatını yakaladım. Bu doğrultuda hem tecrübelerimi hem de bisikletle seyahat etmek hakkında birkaç önemli bilgiyi sizlerle paylaşma kararı aldım.

Eminimki birçok kişi bisikletle ya da otostopla seyahat etmek istiyordur ancak otostop her neyse de bisiklet seyahatine dair hem pek fazla blog yazısı yok hem de bu konuda tecrübeli olan insanlara ulaşmak da pek kolay değil. Ben Henüz yurt dışına çıkamadım sadece Türkiye içinde pedalladım dolayısıyla çok tecrübeli sayılmam ancak eğer bir bisiklet seyahatine çıkmak istiyorsanız ihtiyacınız olan başlangıç uyarılarını sizlere verebilirim :).

Bisikletle Seyahat Etmek İkiye Ayrılır

Bisikletle seyahat eden gezginler genel olarak ikiye ayrılıyor. Henüz bisikletle seyahat kültürüne yeni yeni girmeye başlamış bikepacking ile ya da koca koca heybeler ile seyahat eden gezginlerin kendilerine göre memnun oldukları ya da olmadıkları noktalar oluyor. Ben her ikisini de biraz da olsa denemeyi başardım. Şimdi her birine ayrı ayrı bakalım.

Bikepacking Kültürü

Bisikletle Seyahat Etmek / Bikepacking
Bisikletle Seyahat Etmek / Bikepacking

Bikepacking, çok çok az eşya ile daha çok patika yollardan çok hızlı seyahat etmeye deniyor. Ben bu seyahat yöntemini köy yollarında denemiştim. Amaç, bisikleti olabildiğince hafif tutmak ve patika, dağ, tepe yollarından mesafe katetmektir. Bunun için olabildiğince küçük çantalar ve içinde minimum ihtiyaçlarla doldurulmuş eşyalar bulunur. Normal bir bisiklet ya da otostop seyahatinde 3 tişört alıyorsanız bikepacking yaparken 1 tane almanız gerekir. Normal bir seyahatinizde büyük bir ocak ve tencere seti taşırken bikepacking yaparken bu ürünlerin çok daha kompakt ve hafif olanlarını tercih etmelisiniz. Her ne kadar bikepacking kültürünün yaşanması için ekipmanlara verilmesi gereken para fazla olsa da kesinlikle denenmesi gereken bir yolculuk türü olduğunu düşünüyorum.

Avantajları

 1. Çok daha hızlı yol alabiliyorsunuz.
 2. Patika ve köy yollarından geçtiğiniz için yolculuğunuz daha çok manzara, doğa ve daha az sessizlik içeriyor.
 3. Daha hafif bir bisikletle seyahat ettiğiniz için uğraşmanız gereken ekipman sayısı da az oluyor.
 4. Az yük taşıdığınız için çok daha az yoruluyorsunuz. ( Sürdüğünüz yolla alakalı olarak değişir. )
 5. Çok daha kaliteli ekipmanlar ile seyahat ediyorsunuz çünkü hafif ve küçük olabilmeleri için kaliteli ekipman almak zorundasınız :).

Dezavantajları

Bikepacking Ekipman Listesi
Bikepacking Ekipman Listesi
 1. Kıyafet çeşidiniz pek olmuyor. Bu da kıyafetlerinizi sürekli yıkamanız gerektiği anlamına geliyor.
 2. Yemeklerinizi de bisikletinize stok yapma gibi bir imkanınız pek olmuyor. Bu da hem yemeklerinizi hem de suyunuzu idareli kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Planlı olmak zorundasınız.
 3. Çantalarınız küçük olduğu için istediğiniz her ekipmanı içine koyamıyorsunuz. Mesela hem çadır lambası hem de kafa lambası taşıyamıyorsunuz. Kafa lambanızı çadır lambası olarak kullanın :).
 4. Ekipmanlarınızı yağmurdan ya da kardan iyi korumanız lazım. Zarar gördükleri zaman yedeği olmuyor.
 5. Ekipmanlarınız, çadırınız, uyku tulumunuz, tencere setiniz ya da montlarınız ultra hafif olmalı. Bu da eksta maliyet anlamına geliyor.

Gelelim Bisikletle Seyahat Etmenin Koca Koca Heybelerle Yapılanına

Bir diğer bisikletle seyahat türü de çantalara Allah ne verdiyse doldurmakla yapılan seyahattir. Tabi şaka bir yana yine iyi bir planlamanın olması şart.

Bisikletle Seyahat Etmek | Gürkan Genç
Bisikletle Seyahat Etmek | Gürkan Genç

Gürkan Genç 2676 gündür yollarda. Bu yaklaşık 8 yıl yapıyor. Kendisi benim idolümdür ve şu an bisikletle dünya turu yapıyor. Kolombiya’da. Gürkan abi her ne kadar bisikletini bikepacking mantığına çevirmek istese de şu an ki hali fotoğraftaki halinden çok uzak değil. Çünkü hiç eve dönmeden seyahat ediyor. Bu da elbette çok daha fazla eşya ve ekipman anlamına geliyor. Her ne kadar gelişen teknolojiyle beraber ekipmanlar küçülse ve hafiflese de ne yazık ki kendisi bisikletini belli bir yere kadar hafifletebilmiş.

Bisikletle seyahat etmenin bir diğer yolu da budur. Yanınıza çok abartmamak kaydı ile ihtiyacınız olan eşyalarınızı alırsınız ve yola çıkarsınız. Bikepackinge göre çok daha yavaş ilerlersiniz ama yanınızda her şey olur.

Avantajları

Bisikletle Seyahat Etmek
Bisikletle Seyahat Etmek
 1. Kıyafet ve ekipman sıkıntısı çekmezsiniz, her şey yanınızda olur.
 2. Bol bol yemek ve su stoğu yapabilirsiniz.
 3. Bu şekilde seyahat edebilmek için aşırı kaliteli ekipmanlara sahip olmak zorunda olmazsınız.
 4. Daha çok asfalt yollardan sürersiniz bu da patika yollara göre daha rahat bir sürüş deneyimi demektir. Yani akaaar gidersiniz. Arabalara dikkat! Çünkü onlar dikkat etmiyor.

Dezavantajları

 1. Çok ağır bir bisiklet demek pedallara daha fazla yük uygulanması demek. Bu da daha fazla yorgunluk demek oluyor.
 2. Daha yavaş yol alırsınız.
 3. Yokuşlarda ekstra yorulursunuz.
 4. Çantalarınız ağızlarına kadar dolu olursa bunun planlaması çok daha zor olur. Her sabah yola çıkmadan önce o karmaşayla uğraşmak zorunda kalırsınız.
 5. Eğer çantalarınız bir yağmurda su alırsa yandınız demektir :).
 6. Asfalt yollarda süreceğiniz için bir süre sonra arabaların uğultusu sizi rahatsız edebilir.
 7. Köy yollarına geçmek isteyebilirsiniz ama bu size o ağırlıklar ile ekstra yorgunluk getirecektir.

Bisikletle seyahat etmek böyle bir şey arkadaşlar. Biraz zahmetlidir evet ama hayatınız boyunca hiç unutmayacağınız anılar biriktirir tecrübeler edinirsiniz. Yanınıza ilk yardım kitinizi ve gps cihazınızı almayı unutmayın. Evet bu yollarda maalesef acı kazalar geçirip ya da kaybolup ölen insanlar da oldu :(.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.