Let’s travel together.

Berlin Gezi Rehberi | Berlin’de Gezilecek Yerler

0 31

Almanya gezilecek yerler listelerinde Berlin çoğu zaman en başta olur. Çünkü başkent seyahat konusunda epey büyük bir zenginliğe sahip. Ben de bugün bu zenginliği açığa çıkarmayı hedefliyorum. Berlin, birbirinden güzel müzeleri, sizi tarihin arka sayfalarına götürecek yapıları, cadde ve meydanları ile size bambaşka bir seyahat deneyimi sunacak.

Berlin gezi rehberi niteliğindeki bu yazımda Berlin Duvarı, Brandenburger, Berliner Dom, Reichstag ve Alexanderplatz hakkında detaylar vereceğim. Umarım planınız için uygun ve güzel bir liste olur :).

Kıbrıs Casino Turları

1. Brandenburger Tor | Berlin Gezi Rehberi

Brandenburger Tor
Brandenburger Tor

Brandenburger Tor, Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in emri doğrultusunda 1788-1791 yılları arasında inşa edilmiş bir kapıdır. Kapı, 26 metre yükseliğe, 65,5 metre uzunluğa ve 11 metre derinliğe sahip. Mimar Carl Gotthard Langhans’ın Atina’daki Akropolis’in ana giriş kapısından esinlendiği Brandenburger Tor, Berlin’in en ilgi çekici yapılarından bir tanesi.

Bodrum Plajları | Bodrum’un En Güzel Koyları

2. Reichstag

Reichstag | Berlin Gezi Rehberi
Reichstag | Berlin Gezi Rehberi

Reichstag, kentin en önemli simgelerinden birisi olarak biliniyor. Hatta 1982 yılında düzenlenen bir yarışma sonucunda göre Reichstang, kentin ikonik tasarımı seçilmiş. Sonrasında parlamento, yarışmayı kazanan Paul Wallot’un çizimlerine bağlı kalınarak 1884-1894 yılları arasında inşa edilmiş.

Yapıyı kentin en ikonik tasarımı yapan yanı ise çatısındaki cam kubbe. Bu cam kubbe ziyaretçilerin epey ilgisini çekiyor.

Kıbrıs Tatil Fırsatları

3. Berliner Dom

Berlinor Dom
Berlinor Dom

Berliner Dom, benim Berlin’de en beğendiğim yapıydı. Zaten kiliselere hasta bir insanımdır. Hele bir de 18. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir kilise söz konusuysa gerçekten o yapının içine girip o tarihi kokuyu almak çok hoşuma gidiyor. Berliner Dom yüksek Rönesans stilinde bir kilise olarak biliniyor.

Her ne kadar 1943 yılında çıkan bir yangın ile zarar görse de yapılan restorasyon ile güzelliğinin büyük bir bölümünü korumayı başarmış.

Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri

4. Berlin Duvarı

Berlin Duvarı | Berlin'de Gezilecek Yerler
Berlin Duvarı | Berlin’de Gezilecek Yerler

Berlin Duvarı’nı bilmeyen yoktur. 13 Ağustos 1961’den 9 Kasım 1989’a kadar kenti Doğu ve Batı olarak ikiye ayıran bu duvar 46 kilometrelik uzunluğu ile Berlin’in en gözde yapılarından bir tanesi. 1989 yılında yıkılan Berlin Duvarı’nı görmek istiyorsanız East Side Gallery’ye gitmeniz gerekiyor.

1.3 kilometre uzunluğa sahip anıt, 20’den fazla ülkeden gelen 105 sanatçının çalışmalarından oluşuyor.

Sömestır Tatilinde Ailecek Gidilebilecek Rotalar

5. Alexanderplatz | Berlin Gezi Rehberi

Alexanderplatz
Alexanderplatz

Hangi siteye bakarsanız bakın Berlin gezilecek yerler listelerinde Alexanderplatz’ı mutlaka görürsünüz. Bu alan, Orta Çağ’da sığır pazarı olarak kullanılırken sonraki dönemlerde askeriye için ayarlanan bir alan haline gelmiş.1989 yılında planlanan Doğu Alman Hükümeti’ne yönelik protestoya bir milyondan fazla kişinin katılmasıyla meydanın ünü daha da artmış. Şimdi ise Berlin’in en güzel dükkanlarının ve en büyük şirketlerinin olduğu bir bölge olarak biliniyor.  

Eğer bu 5 yer sizin pek ilginizi çekmediyse ya da Berlin’e daha fazla zaman ayıracaksanız aşağıdaki listeye de göz atmanızı kesinlikle öneririm :).

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Berlin’de gezip görülmesi gereken yerler:

  1. Brandenburger Tor
  2. Reichstag
  3. Berliner Dom
  4. Berlin Duvarı & East Side Gallery
  5. Alexanderplatz
  6. Potsdamer Platz
  7. Checkpoint Charlie
  8. Müzeler Adası
  9. Berliner Fernsehturm
  10. Charlottenburg Sarayı
  11. Holocaust Anıtı
  12. Kreuzberg
  13. Bergama Müzesi
  14. Tiergarten
  15. Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
  16. DDR Müzesi
  17. Gendarmenmarkt
  18. Ihlamurlar Altında
  19. Victory Column
  20. Sony Center

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.