Let’s travel together.

Bergama Gezi Rehberi | Bergama’da Gezilecek Yerler

0 6

Bugün tarihin derinliklerine inmek, İzmir’in Bergama ‘sına değinmek istedim. Eğer yaz tatili için tarihi bir seyahat planlıyorsanız Bergama harika bir tercih olabilir. Kayalara oyulmuş evleri, tapınakları, tarihi hamamları, anıt mezarları ve pek çok tarihi kalıntıları görmek insana her zaman farklı bir duygu hissettirir. Bu yüzden bence tatil kavramı tarihi seyahatler ve plaj tatili olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Bergama, Anadolu’nun en antik dönemlerine şahitlik etmiş ve bugüne kadar da tarihi kalıntıları en salt haliyle yaşatabilmiş nadir bölgelerden bir tanesi. Eğer antik çağların peşinde koşmak istiyorsanız, bu yaz da tatilinizi denize girerek harcamak istemiyorsanız Bergama’yı şiddetle tavsiye ediyorum. Hadi gelin bu eşsiz yerin gezilecek nereleri olduğuna bir bakalım.

Ukrayna Uçak Dahil Turlar

Bergama Gezilecek Yerler

Zamanında Bergama Krallığı’nın da başkenti olan bölge kuruluşundan bugüne kadar bilim, kültür ve sanat alanlarında en eski zamanlara şahitlik etmiş bir bölgedir. Türkiye’nin tarihi incisi olarak görülen Bergama, seyahat açısından ziyaretçilerine çok şey vaadediyor.

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi
Bergama Müzesi

Bergama Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Arkeolojik Kazı Müzesi olma özelliği ile çok büyük bir öneme sahip. Zeus Sunağı dikkate alınarak yapılan müze, 1936 yılında açıldığı zaman müzeye ilk koyulan eserlerin Tunç Dönemi’ne ait olduğu biliniyor. Bergama tarihi açıdan o kadar zengin ki müze etrafında nere kazılırsa kazılsın mutlaka bir esere denk geliniyor. Bu yüzden çok sık kazı çalışması yapılmıyor. Bunun yerine daha planlı ve dikkatli kazılar ile bölge zenginleştirilmeye çalışılıyor.

Bölgeden çıkan Pergamon heykeltıraş ekolüne ait örnekler, Gryneion ve Pitane’den gelen buluntular bölgeyi değerli kılanlar arasında. Ayrıca Etnografya bölümünde Bergama’ya ait dünyaca ünlü halı, kilim, dokumalar ve işlemeler de gelen ziyaretçiler tarafından fazlasıyla beğeniliyor.

Los Angeles Gezi Rehberi | Los Angeles Gezilecek Yerler

Akropol

Akropol
Akropol

Akropol, Pergamon Krallığı’nın yukarı şehri olarak bilinir. Yunanca’da da “yüksek kent” anlamına gelen Akropol, Pergamon Antik Kenti’nin en yukarı kısmında konumlanıyor. Kale Dağı’nın en tepesinde bulunan eski Pergamon yerleşimi Akropol, mimari yapısıyla büyük beğeni topluyor. Helenistik dönemde kalma yapılarıyla tarih merkalılarının ilgisini çeken antik yerleşim yeri şehir planlamacılığının en önemli örneklerinden sadece bir tanesi.

Bölgede bir de Athena Tapınağı bulunuyor. Ancak Bergama’dan çıkan fakat Berlin’e gönderilen birçok tarihi eser gibi Athena Tapınağı’nın da pek çok kısmı Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergileniyor.

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Kızıl Avlu | Bergama

Kızıl Avlu | Bergama 
Kızıl Avlu | Bergama

Kızıl Avlu, Akropol’a tırmanırken hemen sağ tarafta kalıyor. Tamamen dini amaç ile yapılmış olan bu Roma tapınağı, MS. 2. yüzyılda Mısır uygarlığının etkisindeyken yapıldığı söyleniyor. Sonradan kiliseye çevrilen tapınağın belli bir yeri şu an cami olarak kullanılıyor. Kızıl Avlu’nun en önemli özelliği İncil’de adı geçen 7 kiliseden yeri bilinen tek kilise olmasıdır. Bu özelliği sayesinde Bergama, yabancı turist açısından epey zengin bir bölge olarak biliniyor.

Yapının Kızıl Avlu şeklinde isimlendirilmesinin en büyük nedeni yapının tamamen kırmızı tuğlalar ile yapılmış olması. Yapının çok büyük bir kısmı hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış olmasıyla da ünlü.

Yaz Tatili İçin Antalya’dan Olimpos Antik Kenti’ne Seyahat

Asklepion Tapınağı

Asklepion Tapınağı  
Asklepion Tapınağı

Asklepion Tapınağı’nın MÖ. 4. yüzyıldan beri var olduğu düşünülüyor. Kurulduğu dönemde doktorlar tarafından kullanılan Asklepion Tapınağı’nın tarihin ilk hastanelerinden bir tanesi olabileceği konusu üzerinde araştırmalar yapılıyor. Ayrıca tıbbın simgesi olan Yılanlı Süton ikonu, Asklepion’un girişinde yer alır. Eğer Bergama’ya gitmek kararı alırsanız Asklepion Tapınağı’nı mutlaka görmenizi öneririm.

Ukrayna Casino Turları

Bergama Nerede? İzmir’den Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama Nerede? İzmir’den Bergama’ya Nasıl Gidilir?
Bergama Nerede? İzmir’den Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama’yla İzmir arasında yaklaşık 110 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Ancak ulaşım son derece kolay. Eğer özel aracınız varsa taş çatlasın 2 saate İzmir’den Bergama’ya gidebilirsiniz. Çanakkale karayolunu kullanıp Bergama sapağından ilçeye dönüş yapabilirsiniz. Dilerseniz İzmir’den Bergama’ya giden otobüslere de binebilirsiniz ama güzergah üzerinde görmek isteyeceğiniz pek çok olacağı için ben özel bir araç kiralamanızı tavsiye ederim :).

Umarım Bergama’yı beğenirsiniz.

Antalya’daki Antik Kentler | Tarihi Geziler

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.