Let’s travel together.

Batum Gezi Rehberi | Batum’da Gezilecek Yerler

0 16

Bugün Batum Gezi Rehberi yazım ile karşınızdayım. Gürcistan, Türkiye’den kolayca vizesiz geçiş yapabileceğiniz ülkelerden bir tanesi. Aynı zamanda dünyanın da en güzel ve eşsiz ülkelerinden bir tanesi. Batum ise tam bir efsane. Yemyeşil dağlar ile kilometrelerce uzayıp giden geniş bir düzlüğün tam üzerinde bulunan bu şehir, Gürcistan’ın diğer şehirlerine göre tarih açısından daha yeni olsa da mimarisi, gece hayatı ve çekiciliği ile ön plana çıkmayı başarıyor.

Ilıman bir iklime sahip olan Batum, hemen hemen herkes tarafından tatil bölgesi olarak biliniyor. Zaten gittiğinizde bol bol yazlık villalar göreceksiniz. Batum denildiği zaman akla hemen Karadeniz’e yakın olmasından dolayı dağlık bir bölge gelse de şehir geniş düzlükler üzerine kurulu ve uzun plajlara sahip. Öyleki deniz turizmi için de epey önemli bir noktada. Bu nedenle bende sizler için Batum gezilecek yerler listesi hazırladım. Bakalım beğenecek misiniz :).

1. Batum Bulvarı

Batum Bulvarı
Batum Bulvarı

Batum sahil şeridi, şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerinden bir tanesi. Karadeniz kıyısı boyunca uzanan ve yakın coğrafyanın en uzun bulvarlarından bir tanesi olan Batum Bulvarı, 7 km uzunluğunda. Kafeleri, heykelleri ve park alanları ile bilinen bu bulvar, uzun yürüyüşler yapmak istiyorsanız tam da size göre olacaktır. Mutlaka uğrayın derim.

Sonrasında Tiyatro Meydanı’na gidip Altın renkli Poseidon Heykeli ile şehrin renkli hayatına şahit olabilirsiniz.

Kıbrıs Otelleri

2. Orta Camii

Batum Orta Camii
Batum Orta Camii

Orta Camii, Batum’un ayakta kalan tek camiisi. İsminin orta olmasının sebebi ise 1880 yıllarında civarda bulunan 2 caminin tam arasına yapılması olarak biliniyor. Zamanla diğer camiler çok fazla tahrip olunca yıkılıyor ve geriye sadece Orta Camii kalıyor.

Orta Camii’den sonra gidebileceğiniz Ermeni Apostolik Kilisesi bulunuyor. Bu kilise 1873 yılında ahşaptan yapılmış bir kilise olup, 1880’de Avusturyalı mimarlar tarafından da restore edilmiş.

Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3. Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi
Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, şehrin belkide en otantik yerlerinden bir tanesidir. Kent merkezine 9 km uzakta olan bu bahçe, Karadeniz kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alıyor. Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden bir tanesi olan Batum Botanik Bahçesi, içini tamamen gezebilmeniz için en az 2 saatinizi ayırmanız gereken bir yer.

Yaklaşık 120 hektarlık bir alana yayılı olan bu otantik bahçe, toplamda 3 bin 274 ağaç türüne ev sahipliği yapıyor. 1912 yılında açılan Botanik Bahçesi, 2 binden fazla bitki türünü de bünyesinde barındırıyor.

Sri Lanka Seyahatinizde Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

4. Apsaros Kalesi

Apsaros Kalesi
Apsaros Kalesi

Apsaros Kalesi, Roma döneminde yapılmış olmasından dolayı bolca turist çekiyor. Deniz sıfır noktada kurulu olan bu kale, Roma, Arap, Osmanlı ve Rus hakimiyetine geçmiş. Yani tarihi çok çok eskilere ve çeşitli savaşlara dayanıyor. Hz. İsa’nın öğüt ve inançlarını yayması için görevlendirdiği 12 havarisinden bir tanesi olan Aziz Matthias’ın anıt mezarına da ev sahipliği yapıyor.

Kalede aynı zamanda Osmanlı hamamı da bulunuyor.

Kıbrıs En İyi Konaklama Mekanları

5. Gürcü Şarabı’nı Tadın

Gürcü Şarabı
Gürcü Şarabı

Gürcistan, şarabıyla dünyaca ünlü bir ülkedir. Hatta Gürcistan şarabın doğduğu ülkelerden bir tanesi olarak anılır ve bilinir. Bu anma ve bilme işi için se Acharistskali Köyü’nde bulunan Ajarian Wine House dünya çapında üne kavuşmuştur. Batum’a da gelmişken Gürcistan’ın bu efsane şarabından tatmamak çok yanlış olur.

Batum’da yapılacak şeyler listem de bu kadardı. Bir sonraki gezi rehberimde görüşmek dileğiyle…

Floransa Gezi Rehberi | Floransa’da Gezilecek Yerler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.