Let’s travel together.

Balat Gezi Rehberi | Mutlaka Gitmeniz Gereken Yerler

0 6

Balat, üç büyük dine ait pekçok insanın yüzyıllarca birbirine komşu olarak yaşadığı İstanbul’un en nadide semtlerinden bir tanesi. Hipster mekanlarıyla, hoş tasarımlı dükkan ve kafeleriyle ve eşsiz meyhaneleriyle her kesime hitap etmeyi başaran BaIat, kentsel dönüşüm kurbanı olan diğer semtlerin arasında bir yıldız gibi parlıyor. Bende bugün bu yıldızı sizlere anlatmak istedim. Olur da İstanbul’a gezmeye gelirseniz Balat’ı mutlaka ziyaret edin :). İşte Balat’a görmeniz ve gitmeniz gereken yerler.

Girne Gece Hayatı

1. Agora Meyhanesi

Agora Meyhanesi
Agora Meyhanesi

Agora Meyhanesi 1890 yılından beri yaşayan bir efsane. Neredeyse 140 yıldır her rakı sevenin mutlaka geldiği ve vakit geçirdiği bir yerdir Agora Meyhanesi. Kemikleşmiş yüzlerce müdavimi olan, girenin çıkmak istemediği nadide bir yerdir kendileri. Balat bu kadar popüler değilken bile fazlasıyla meşhur bir meyhaneydi.

Türkiye’nin Son Zamanlarda Yükselen Tatil Yeri Selimiye

2. Antikacılar ve Mezat Evleri

Antikacılar ve Mezat Evleri
Antikacılar ve Mezat Evleri

Antikacıları ciddi ciddi sevmeyen var mı? Balat’ın en karakteristik özelliklerinden bir tanesidir antikacılar. Yüzlerce farklı antika eşya bulabilir hatta birçoğunu uygun fiyatlardan satın da alabilirsiniz. Son zamanlarda açık arttırma satışlar bile başladı. Mezat evleri ve antikacılar gezinizde nostaljiyi sonuna kadar yaşayacaksınız. Eğer tarihi dokuları seviyorsanız duygulanmanız an meselesi.

Kaş Tatilinizde Mutlaka Yapmanız Gerekenler

3. Konsept Tasarım Kafeler

Konsept Tasarım Kafeler
Konsept Tasarım Kafeler

Balat aynı zamanda konsept kafeleri ile de meşhur bir semt. Konsept tasarım kafeleri eskiden beri vardır ancak gençler tarafından pek bilinmezdi. Ancak şimdi İstanbul’un dört bir yanından kahvaltı yapmak için, kahve içmek için ya da topluca oturup sohbet etmek için gelen insanlarla dolup taşıyor. Eğer biraz modernizmden uzaklaşıp daha farklı çizgiler görmek istiyorsanız BaIat harika bir seçenek olabilir.

Gazimağusa Yemek Yerleri

4. Balat Sokakları

Balat Sokakları
Balat Sokakları

Balat’a giderseniz sokaklarında mutlaka yürümelisiniz. Sizi sanki İstanbul’da değilmişsiniz gibi hissettirecektir. Büyük ihtimalle, bir Beyoğlu, Kadıköy ya da Galata gibi insanların yolunun üstünde olmadığı için gizli saklı kalmış gizemini korumayı başarmıştır. İnternetten BaIat semt turu haritalarını edinip öyle gezmenizi tavsiye ederim.

Ağustos Ayında Nereye Gidilir?

5. Balat Mekanları

Balat Mekanları
Balat Mekanları

Eğer haftasonu kahvaltınızı Boğaz hattı, Karaköy gibi vs. alışılmış mekanlarda yapmaktan sıkıldıysanız Balat sizin için süper bir değişiklik olabilir. Benim önerim buranın butik kahvaltıcılarında bir şampiyon kahvaltı yapmanız ve sonrasında Balat’ı gezip güzelliğine aşık olmanız. İnternette favroi balat kahvaltı mekanları şeklinde bir arama yaparsanız daha iyi bir plan hazırlayabilirsiniz.

Gazimağusa Gezilecek Yerler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.